Oblężenie Najazd

Seria: Powieść historyczna (Hachette)
Wydawnictwo: Hachette

źródło opisu: własne

źródło okładki: google

chrispu | 2014-08-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Coś dla "wielbicieli" epoki napoleońskiej. Dwa epizody z wojny roku 1814 pokazane w dwóch odrębnych mini powieściach, sklejonych przez wydawnictwo w jedną całość. Pewnie ze względu na miejsce akcji - miasto Phalsbourg.
Pierwsza część opisuje nam kampanię napoleońską widzianą oczami Żyda mieszkającego w miasteczku, druga część, tę samą kampanię (jej schyłek) widzianą oczami jednego z mieszkańców Alzacji.
Przygody głównych bohaterów są umiejscowione w rzeczywistości tamtych czasów - która to, jak dla mnie jest całkiem nieźle przedstawiona, czasem można nawet "poczuć klimat tamtych czasów". Szczególnie podczas opisów bitew.
Minusem jest to, iż książka momentami jest "przegadana", gdyż autorzy wciskają w usta bohaterów swoje własne przemyślenia i opinie, co powoduje, że tempo narracji wyraźnie spada. Sporo tu też nazwisk i pobocznych wątków.
Podsumowując - interesująca pozycja książkowa, której treść (przygody bohaterów) jednak wylatuje dość szybko z głowy po przeczytaniu, a...

wszydlo | 2017-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2017