Twierdza Izrael

Okładka książki Twierdza Izrael
Patrick Tyler Wydawnictwo: Rebis reportaż
568 str. 9 godz. 28 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
Fortress Israel: The Inside Story of the Military Elite Who
Wydawnictwo:
Rebis
Data wydania:
2014-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-09
Liczba stron:
568
Czas czytania
9 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788389738240
Tłumacz:
Norbert Radomski
Tagi:
Izrael konflikt Palestyna politologia wojna
Średnia ocen

                7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Proces norymberski. Trzecia Rzesza przed sądem Joe J. Heydecker, Johannes Leeb
Ocena 8,0
Proces norymbe... Joe J. Heydecker, J...
Okładka książki Korporacja zabójców. Rosja, KGB i prezydent Putin Jurij Felsztinski, Władimir Pribyłowski
Ocena 6,6
Korporacja zab... Jurij Felsztinski, ...
Okładka książki Zbrodnia Kajzera Casper Erichsen, David Olusoga
Ocena 7,9
Zbrodnia Kajzera Casper Erichsen, Da...

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
63 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
580
211

Na półkach:

Patrick Tyler porwał się na rzecz niełatwą – w dzisiejszych czasach trudno pisać o Izraelu, kiedy na Wschodzie giną cywile, w tym kobiety i dzieci. Trudno napisać książkę odartą z emocji, które wywołuje ledwie wzmianka na temat napiętych stosunków między wyznawcami kilku głównych religii świata.

Kolejna książka Tylera to monumentalna opowieść o Izraelu, skierowana nie tylko do historyków, ale do wszystkich, którym bliskowschodnia historia ostatnich lat nie jest obojętna. To opowieść o izolacji i straconych szansach na pokój – pokój oddziałujący nie tylko na sąsiednie kraje, ale warunkujący równowagę na całym kontynencie i daleko poza jego granicami.

Tyler jest specjalistą od Bliskiego Wschodu, ale z sukcesem pisał również o Chinach i amerykańskim programie budowy atomowych okrętów podwodnych. Podczas swojej dziennikarskiej kariery pracował dla „The Washington Post” (m.in. w Kairze, jako korespondent bliskowschodni) i „The New York Times” (był szefem pekińskiego i moskiewskiego biura tej agencji), stąd jego rozległa wiedza na temat napięć w arabskiej części globu. Jego książki są cenione za wschodni sznyt, wyczucie lokalnych emocji i dokładność przeprowadzonych badań. Jednak, czytając „Twierdzę Izrael”, czasem trudno nie dostrzec, że pisał ją Amerykanin, któremu bliżej do świata Zachodu, być może inaczej odczuwający symbolikę i mistykę drugiego końca świata.

Książka, wydana przez niezawodny Rebis, specjalizujący się w wielu świetnych historycznych tytułach, przyciąga wzrok samą okładką. Dzieło jest dosyć monumentalne, niemal pięćset pięćdziesiąt stron zapełniono drobiazgową analizą dokumentów, książek i zdjęć, z których wiele do tej pory nie miało szansy ujrzeć światła dziennego. Podzielona na ułożone chronologicznie rozdziały, sprawia, że łatwo możemy odnaleźć interesujący wątek – a jego lektura zwykle zachęca do dalszego przedzierania się przez szereg dat, nazwisk i zdarzeń, z których wiele nie przestało mieć znaczenia dla historii współczesnego Izraela. Historia ta obejmuje okres prawie siedemdziesięciu lat, czyli czas, w którym kształtowała się państwowość Izraela, od początku wystawiona na ciężką próbę lojalności. To świetne kompendium wiedzy nie tylko dla historyków, ale i pasjonatów, a także pomoc szkolna, ułatwiająca poukładanie dość trudnej siatki zależności panujących na Bliskim Wschodzie.

Dodatkowym plusem książki jest bogata i imponująca bibliografia oraz indeks nazwisk, o którym wielu autorom zdarza się zapominać – choć to rzecz, wydawałoby się, podstawowa w pracach naukowych, do których z pewnością należy ta pozycja.

Teza autora jest bardzo wyrazista. Według niego za wszystkie dotychczasowe klęski i stracone szanse winę ponosi wojsko, a dokładniej elita wojskowa, która jest bohaterem podtytułu książki: Zakulisowa historia elit wojskowych, które uparcie bronią się przed pokojem. Już czytając sam podtytuł, wiemy, że kolejne strony będą bogate w sensacyjne zwroty akcji, spiski, niespełnione ambicje i zakulisowe rozgrywki. A wojsko pełni w Izraelu rolę szczególną – powszechny obowiązek wojskowy, który nie dotyczy tylko mieszkańców pochodzenia arabskiego, sprawia, że armia przywiązuje do siebie młodych ludzi, otwiera przed nimi perspektywy i – w przypadku niektórych – staje się religią na całe życie. Ale wojsko też bywa podzielone. Historia wielu dowódców pokazuje, że nie wszyscy uznają siłę swych rąk i sprzętu wojskowego i wyżej cenią dyplomatyczne zabiegi bez przelewu krwi.

Dla Tylera jednak równie znacząca jest w Izraelu rola premierów, którzy z wojskiem mogą się zgadzać lub za jego plecami prowadzić rokowania pokojowe i iść na kompromisy. To rzecz niezwykle trudna prowadzić negocjacje, gdy lud chce wojny; iść na kompromisy, gdy giną obywatele, i ściskać ręce, gdy po ulicach przechodzą marsze niezgody. Tyler udowadnia, że wspólna polityka premierów polegała na stworzeniu wokół Izraela muru wrogości wobec wszystkiego, co poza jego granicami; współczesnej twierdzy: niezdobytej, ale i wiecznie skonfliktowanej; nie mogącej zaznać pokoju, ale i go niepragnącej. Czy twierdzenie to jest słuszne, trudno ocenić. Współczesny układ polityczny daje szansę przebicia się prawicowym ambicjom dyplomatycznym, ale to prawica wciąż skonfliktowana i słaba w stosunku do panujących powszechnie nastrojów.
Książkę czyta się dość sprawnie, w czym na pewno duża zasługa narracji. Coraz częściej spotykam się z formami nieco zbeletryzowanej monografii historycznej, który to styl jest na pewno dużym ułatwieniem dla osób na co dzień niesięgających po specjalistyczne pozycje.

Polecam ją zwłaszcza tym, którzy chcą poznać i choć trochę może zrozumieć Bliski Wschód; tak bliski, a jednak tak odległy od naszego zachodniego, gdzie wszystko przeprowadza się w białych rękawiczkach.

Patrick Tyler porwał się na rzecz niełatwą – w dzisiejszych czasach trudno pisać o Izraelu, kiedy na Wschodzie giną cywile, w tym kobiety i dzieci. Trudno napisać książkę odartą z emocji, które wywołuje ledwie wzmianka na temat napiętych stosunków między wyznawcami kilku głównych religii świata.

Kolejna książka Tylera to monumentalna opowieść o Izraelu, skierowana nie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    194
  • Przeczytane
    77
  • Posiadam
    33
  • Historia
    11
  • Teraz czytam
    9
  • Ulubione
    3
  • Do kupienia
    3
  • Bliski Wschód
    3
  • Chcę w prezencie
    2
  • Polityka
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Twierdza Izrael


Podobne książki

Przeczytaj także