Zbrodnia Kajzera

978-83-63387-50-1
Namibia, kolonializm, Herero, Nama
historia
Getos

Mało znana historia ludobójstwa plemion Herero i Nama w imperium kolonialnym Cesarstwa Niemieckiego to, zdaniem autorów tej wstrząsającej książki, zbrodnia, stanowiąca zapowiedź nazistowskiego planu Zagłady. Tak jak wielu innych Niemców pod koniec XIX wieku, Heinricha Göringa do służby w Afryce skłoniło przekonanie, że w niedalekiej przyszłości kontynent ten stanie się przestrzenią życiową,...

Tak jak wielu innych Niemców pod koniec XIX wieku, Heinricha Göringa do służby w Afryce skłoniło przekonanie, że w niedalekiej przyszłości kontynent ten stanie się przestrzenią życiową, którą będą mogli zająć Niemcy. Wyobrażano sobie, że czarni Afrykanie – poddani nowego, niemieckiego imperium kolonialnego – staną się tanią siłą roboczą dla niemieckich bauerów. Te plemiona, które nie pogodziłyby się ze służebnym statusem, musiałyby zmierzyć się z nowoczesną bronią Niemiec, która pewnego dnia miała pojawić się w Afryce Południowo-Zachodniej. Afrykanie, którzy stanęliby na drodze germańskiej rasy, nie mieli mieć żadnej przyszłości. Tak, jak jego syn Hermann pięćdziesiąt lat później, doktor Heinrich Göring rozumiał, że słabsze ludy ziemi muszą paść łupem nacji silniejszych – i uważał to za sprawiedliwe – piszą we wstępie Casper Erichsen i David Olusoga.
12 maja 1883 roku flaga Niemiec zaczęła powiewać na wybrzeżu dzisiejszej Namibii. Kiedy osadnicy zaczęli odbierać ziemię rdzennym mieszkańcom, ludy Herero i Nama wszczęły bunt, Niemcy odpowiedzieli wojną na wyniszczenie, która doprowadziła do niemal całkowitego wymordowania obu plemion.
Wiele lat później w powstaniu nazizmu role odegrali zarówno żołnierze i biurokraci, którzy zarządzali tymi obozami, jak również teorie rasowe, którymi się inspirowali. Olusoga i Erichsen odkryli niesamowite związki łączące nazistów i zbrodnie popełnione w Afryce. Dziś, kiedy na namibijskiej pustyni odkrywane są groby ofiar, przypomnienie o holokauście, którego dopuścili się cesarz Wilhelm i jego poddani, podaje w wątpliwość przekonanie, że zbrodnie nazistów były ewenementem w dziejach Europy.

źródło opisu: http://www.odk.pl/

źródło okładki: http://www.odk.pl/

koliber | 2014-11-22
Na półkach: Historia
Przeczytana: 21 listopada 2014

Nie będę pisać o czym jest ta książka, jakiego okresu dziejowego dotyczy i jaką tematykę porusza. O tym przeczytać można w opisie powyżej. Natomiast warto podkreślić, że może ona stanowić nie lada gratkę dla miłośników historii, tej bez zbytniego nagromadzenia dat. Za to przedstawionej zrozumiałym, prostym (nie mylić z prostackim), upodobnionym do powieściowego stylu językiem. I za te dwa elementy "silna" ósma gwiazdka, bo wiem jaki stosunek mają młodzi ludzie do nieodpowiedniej formy przekazu dziejów świata w szkole. A "Zbrodnia kajzera" stanowi doskonały przykład na to, że historia może zaciekawić, można uczyć się jej z przyjemnością, a nawet z wypiekami na twarzy.
Na koniec mojej opinii mała łyżka dziegciu. Dołączam się do uwagi Piotru względem braku mapek, czy zdjęć. W tego rodzaju opracowaniach są one niezbędne, o czym prawdopodobnie wydawnictwo zapomniało. A mogłabym za to dołożyć jeszcze jedną gwiazdkę...

żabot | 2014-01-23
Przeczytana: 21 stycznia 2014

Świetnie napisana, wstrząsająca opowieść o pogoni kajzerowskich Niemiec do zdobycia nowej Lebensraum w Afryce. Nie ma tu jednak żadnego romantyzmu pionierów-osadników ujarzmiających bezkresne i bezludne przestrzenie. To obraz zagarnięcia Afryki Południowo-Zachodniej, obecnej Namibii, przez militarystyczne kręgi marzące o nowych terytoriach kolonialnych. To doskonale udokumentowana historia eksterminacji dziesiątek tysięcy rdzennych mieszkańców odbiegających od wyobrażeń o krwiożerczych „dzikich”. Niemiecki ekspansjonizm w ciągu kilku lat dopuścił się brutalnej hekatomby ludów Herero i Nama. Zaczyna się od podpisywania umów, których od samego początku Niemcy nie zamierzają dotrzymać. Kończy się na krwawej wojnie partyzanckiej, gdzie dobrze uzbrojone oddziały niemieckie masakrują wioski pełne kobiet i dzieci. Kiedy milkną działa, pozostałości niedobitków są wyłapywane przez oddziały oczyszczające i osadzane w obozach koncentracyjnych, które de facto są obozami zagłady. I na tym można...

Elevander | 2014-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2014

Książka bardzo interesująca i wstrząsająca. Autorzy odkrywają w niej przed czytelnikami mało znany aspekt dziejów kolonializmu, jakim było ludobójstwo dokonane przez Niemców w dzisiejszej Namibii na ludach Herero i Nama. Wszystko to wplecione jest w dzieje niemieckiej kolonii w Afryce Południowo-Zachodniej oraz późniejsze dzieje III Rzeszy. Wiele koncepcji czy stwierdzeń jest w tej książce bardzo trafnych, np. podkreślanie kolonialnego charakteru Generalplan Ost, czy znaczenia kolonii dla propagandy wilhelmińskich Niemiec. Opisy walk z plemionami Herero i Nama są doprawdy straszne i... znajome. Przez wiele lat wydarzenia te ukrywano, dobrze, że teraz świat trochę więcej się dowiedział o losach tej części Afryki. Przesadzone wydają się jednak nieustannie w książce podkreślane związki między dokonaną przez nazistów eksterminacją ludności Europy Wschodniej, a kwestią namibijską. W tej kwestii Autorzy chyba trochę przesadzają, a ich argumentacja nie może być uznana za w pełni...

Mictlante | 2014-09-10
Przeczytana: 08 września 2014

Pozycja warta uwagi. Nie interesowałem się nigdy epoką kolonialną a tu tak ładnie wszystko opisano. Oczywiście dotyczy to jedynie Niemiec, ale z treści jasno wynika, że nie tylko Niemcy tak się zachowywali, a raczej wzorowali się na innych państwach zachodnich. Naciągane trochę to powiązanie z Trzecią Rzeszą, ale jak mniemam inaczej książka by się nie sprzedała ;) Czytelnik śledząc historię początków kolonialnych Rzeszy, czasem się zdziwi a czasem oburzy, ale to nic! Gdyż po tych 450-kilku stronach przeczyta Epilog i to dopiero da do myślenia.

Lukullus | 2015-09-08
Przeczytana: 20 sierpnia 2015

Przygnębiająca i mroczna lektura, która nie pozostawia złudzeń co do prawdziwej istoty ludzkiej natury. Zarysowany przez autorów postkolonialny obraz afrykańskiej rzeczywistości okresu największego triumfu białego człowieka budzi przerażenie. Obok tragicznych losów ludów Nama i Herero nie można przejść obojętnie, zwłaszcza gdy miało się podobne doświadczenia z własnej historii.

archiwista_cyklista | 2013-09-23
Przeczytana: 2013 rok

Powinien przeczytać każdy kto interesuje się...drugą wojną światową. Książka o korzeniach nazizmu.

MoniaJ | 2015-03-16
Przeczytana: 11 marca 2015

Przystępnie napisana, solidna porcja materiału do przemyśleń, jeden z dowodów na to, że historii uczymy się całe życie i całe życie wyciągamy z niej wnioski, ale czy z korzyścią dla ludzkości? Polecam.

Highlander | 2014-01-11
Na półkach: Posiadam

Ciekawy, mało znany fragment historii Niemiec.

zbyszek | 2017-09-05
Na półkach: Historia