Żywoty świętych osiedlowych

Okładka książki Żywoty świętych osiedlowych
Lidia Amejko Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
228 str. 3 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
W.A.B.
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
228
Czas czytania
3 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374143400
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia. Tom 1 Lidia Amejko, Janusz Głowacki, Artur Grabowski, Jacek Kopciński, Marek Koterski, Ewa Lachnit, Jerzy Łukosz, Tomasz Man, Sławomir Mrożek, Wiesław Myśliwski, Piotr Tomaszuk
Ocena 8,0
Trans/formacja... Lidia Amejko, Janus...
Okładka książki Dialog, nr 11 / listopad 2004 Jürg Altwegg, Lidia Amejko, Ema Andrea, Judith Arlt, Erwin Axer, Tadeusz Bradecki, Stefan Çapaliku, Piotr Cieplak, Daniel Goetsch, Justyna Golińska, Piotr Gruszczyński, Dorota Horodyska, Michał Komar, Marcin Kościelniak, Joanna Krakowska-Narożniak, Adam Krzemiński, Michał Lachman, Jacek Melchior, Mieczysław Orski, Redakcja miesięcznika Dialog, Freddie Rokem, Uta Schorlemmer, Weronika Szczawińska, Bolesław Taborski, Ewa Wąchocka, Piotr Wojciechowski
Ocena 0,0
Dialog, nr 11 ... Jürg Altwegg, Lidia...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
124 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
488
30

Na półkach: , ,

Gdy czytałam "Żywoty świętych osiedlowych", ktoś zagadnął mnie o tę lekturę. Usłyszawszy tytuł, pokręcił tylko przecząco głową, na znak, że nie kojarzy ani autorki, ani - tym bardziej - tytułu. Nic dziwnego. Wydana w 2007 roku książka, była nominowana do Nike, statuetki nie zgarnęła, i dlatego "Żywoty świętych osiedlowych" znane są wtajemniczonym. Zupełnie niesłusznie.

Pamiętacie scenę stworzenia świata w "Silmarillionie"? Wyłonił się on z muzyki, przemyślanej i niewysłowienie pięknej. "Żywoty świętych osiedlowych" także rozpoczynają się od kosmogonii, za to całkowicie odmiennej. Spodziewacie się miejsca starannie rozplanowanego, dopracowanego, bo boskiego? Nie liczcie na to. Osiedle powstało z resztek betonowej pulpy, w pośpiechu, bo Pan obawiał się, że beton zastygnie. Wylał więc go na ziemię, przypadkiem stworzył opisywane miejsce. Odpadkowe osiedle zaroiło się jednak od nieświętych świętych, przewija się przez nie cała plejada postaci - groteskowych i wynaturzonych. Mamy więc Jaracza Blantów, który dziurami pamięci przynosił ukojenie, filozofa Szopenchałera czy Józka Drukarza, dziurawiciela sensu. Każda z hagiografii wprowadza w zdziwienie, bawi i zaskakuje. Nie brak tu stylizacji biblijnych, co tylko pogłębia rozdźwięk między zasługami danego świętego a czcią mu przypisaną.

"Żywoty świętych osiedlowych" to dziełko, w których sfera profanum zostaje podniesiona do sacrum. Zbudowane na nowatorskim pomyśle, wypełnione kontrastami i grami słownymi oraz - przede wszystkim - charakterystycznymi bohaterami, przy odrobinie dystansu i poczucia humoru, gwarantuje podróż na osiedle, na którym świętość wypija się z butelek wraz z alkoholem, a pytania o sens pojawiają przy okazji stania pod Jerychem (sklepem monopolowym). Stylizacje językowe pogłębiają komiczny efekt, kto jednak wie, co wy tam napotkacie, na tym osiedlu, na które sam Pan czasem oddelegowuje wysłanników. Warto się przekonać - obojętnie, czy znajdziecie głębszą treść, czy dobrą zabawę.

Gdy czytałam "Żywoty świętych osiedlowych", ktoś zagadnął mnie o tę lekturę. Usłyszawszy tytuł, pokręcił tylko przecząco głową, na znak, że nie kojarzy ani autorki, ani - tym bardziej - tytułu. Nic dziwnego. Wydana w 2007 roku książka, była nominowana do Nike, statuetki nie zgarnęła, i dlatego "Żywoty świętych osiedlowych" znane są wtajemniczonym. Zupełnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    150
  • Chcę przeczytać
    149
  • Posiadam
    34
  • Ulubione
    7
  • Literatura polska
    4
  • 2015
    3
  • 2015
    3
  • Literatura polska
    3
  • 2017
    3
  • 2014
    2

Cytaty

Więcej
Lidia Amejko Żywoty świętych osiedlowych Zobacz więcej
Lidia Amejko Żywoty świętych osiedlowych Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także