Obrus, który został zaproszony na obiad

Okładka książki Obrus, który został zaproszony na obiad Lidia Amejko
Okładka książki Obrus, który został zaproszony na obiad
Lidia Amejko Wydawnictwo: Liberum Verbum literatura piękna
Liberum Verbum
2019-09-16
2019-09-16
polska obrus obiad

Okładka książki Trans/formacja. Dramat polski po 1989 roku. Antologia. Tom 1 Lidia Amejko, Janusz Głowacki, Artur Grabowski, Jacek Kopciński, Marek Koterski, Ewa Lachnit, Jerzy Łukosz, Tomasz Man, Sławomir Mrożek, Wiesław Myśliwski, Piotr Tomaszuk
Trans/formacja... Lidia Amejko, Janus...
Okładka książki Dialog, nr 11 / listopad 2004 Jürg Altwegg, Lidia Amejko, Ema Andrea, Judith Arlt, Erwin Axer, Tadeusz Bradecki, Stefan Çapaliku, Piotr Cieplak, Daniel Goetsch, Justyna Golińska, Piotr Gruszczyński, Dorota Horodyska, Michał Komar, Marcin Kościelniak, Joanna Krakowska-Narożniak, Adam Krzemiński, Michał Lachman, Jacek Melchior, Mieczysław Orski, Redakcja miesięcznika Dialog, Freddie Rokem, Uta Schorlemmer, Weronika Szczawińska, Bolesław Taborski, Ewa Wąchocka, Piotr Wojciechowski
Dialog, nr 11 ... Jürg Altwegg, Lidia...

Obrus, który został zaproszony na obiad to zdecydowanie jedna z najdziwniejszych książek, jakie kiedykolwiek przeczytałam. Kupiłam ją trochę w ciemno. Dwie poprzednie książki Lidii Amejko były przecudowne i spodziewałam się, że w kolejnej autorka także pokaże klasę. I pokazała, chociaż niezupełnie tak, jak się spodziewałam.

Generalnie od początku trzeba tę książkę czytać bardzo uważnie, ponieważ Amejko eksperymentuje z formą. Łatwo się pogubić. I ja gubiłam się na początku dość często. Trudno mi było znaleźć wątek (ha!). Ale jak się wczułam, to zobaczyłam, że to kawał historii jest.

Abstrakcja i wojna

Amejko postanowiła raz jeszcze podjąć tematykę II Wojny Światowej i tragedii Żydów. Ale nie robi tego wprost. Widzimy świat z perspektywy nie ludzi, a ubrania. Konkretnie płaszcza z gabardyny uszytego przez żydowskiego krawca. Gabardyna ta ma świadomość i opowiada o swoich przeżyciach i emocjach.

Opowiada też sporo o Duszy, czyli młodej Żydówce, która zleciła jego uszycie. Płaszcz skrojony na miarę ma tylko jednego prawdziwego właściciela, i gdy jego zabraknie wkrada się niemożliwa do zapełnienia pustka. Między wątkiem a osnową mówi się o tożsamości.

Forma!

Autorka, bo zakładam, że całość jest jej pomysłem ciekawie podeszła nie tylko do historii. Używa także elementów graficznych oraz różnych wielkości i krojów czcionki. To sprawia, że można usłyszeć słowa, ponieważ różne wielkości fontów nadają im w głowie brzmienie.

Nie ma tu także klasycznego podziału na rozdziały. Jest strumień świadomości rozdzielany plisami, schowkami, fałdami i rozmowami pomiędzy płaszczem, a właściwą narratorką. Te wstawki uzupełniają historię i dają chwilę na wytchnienie od głównego wątku.

Zabawa

Obrus, który został zaproszony na obiad trochę kojarzy mi się z filmem Królik po berlińsku, w którym II Wojna Światowa jest opisywana z perspektywy królików żyjących w Berlinie. Ale tylko trochę, bo Amejko odkrywa zupełnie nowe sposoby na zabawy z formą. Super, że takie książki powstają.

Generalnie od początku trzeba tę książkę czytać...

• 0_chcę przeczytać - papier
  • A_papier
  • Polskie
  • Oddane
  • Inne

Dodaj cytat z książki Obrus, który został zaproszony na obiad