Zgłosuj na książki roku 2017

Anioły i demony

Tłumaczenie: Bożena Jóźwiak
Cykl: Robert Langdon (tom 1)
Wydawnictwo: Albatros
2 012
2 324
4 399
2 146
1 684
Angels and Daemons
MAD_ABOUT_YOU

Wykładowca na Harwardzie, historyk Robert Langdon zostaje pilnie wezwany do położonego koło Genewy centrum badań jądrowych. Jego zadanie – zidentyfikować zagadkowy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Okazuje się, że jest to symbol tajnego bractwa Iluminatów, niegdyś potężnej, choć nieistniejącej od setek lat organizacji, zaciekłego wroga Kościoła. Iluminaci jednak przetrwali – planują wendettę – wysadzenie Watykanu przy użyciu antymaterii wykradzionej ze szwajcarskiego centrum. Langdon i piękna Vittoria Vetra, córka zamordowanego fizyka mają zaledwie 24 godziny by odnaleźć tajną siedzibę Iluminatów, której lokalizacja pozostawała przez wieki tajemnicą, i zapobiec tragedii. Klucz do zgadki ukryty jest w archiwach Świętego Miasta w jedynym zachowanym dziele Galileusza. Rozpoczyna się niezwykły wyścig z czasem – po tajemnych kryptach, katakumbach, wyludnionych katedrach, tropem dawnych symboli ukrytych w miejscach znanych każdemu mieszkańcowi Rzymu.

źródło opisu: Albatros, 2003

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Dan Brown urodzony w 1964 roku w stanie Hampshire. Zanim rozpoczął karierę pisarską, zajmował się muzyką. Po zaprzestaniu kariery muzycznej, uczył języka angielskiego w Phillips Exter. Autor jest znany przede wszystkim z :Kodu Leonarda da Vinci", który przyniósł mu ogromną popularność.

W powieści "Anioły i demony" poznajemy historyka Roberta Langdona, który jest wykładowcą z Harvardu, a także zajmuje się symboliką religijną. Nasz bohater wiedzie spokojne życie do czasu, gdy wczesnym rankiem dostaje telefon od Maximilliana Kohlera, który jest dyrektorem Centrum Badań Jądrowych CERN-u w Genewie. Nasz bohater decyduje się na podróż do CERN-u i na miejscu zostają mu okazane zwłoki na których został wypalony symbol. Langdon potwierdza, że tenże symbol jest symbolem Illuminatów, starego bractwa, które rzekomo nie istnieje od lat. Zamordowany to ksiądz Vetra, który także był znakomitym naukowcem i fizykiem.

Illuminaci mają jeden cel: zniszczyć Kościół. Według bractwa Kościół szkodzi...

Przyznaję się, macie mnie, można już zacząć się śmiać... naprawdę lubię takie historie! Chyba zostało mi to po Panu Samochodziku, a z nim to było naprawdę na poważnie - lektura jego przygód prawie skończyła się u mnie studiowaniem historii sztuki ;) No dobra, może faktycznie wcale aż tak blisko tego studiowania nie było, bo już w LO wybrałam biol-chem-fiz, ale fascynacja tajemniczymi znakami, zagadkami i rozwiązywaniem tajemnic pozostała mi do dziś.

Langdon to taka trochę bardziej zwariowana wersja pana Tomasza, Pan Samochodzik w końcu nie był mordowany co kilkadziesiąt stron (chociaż jak został uwięziony kilka razy, to strasznie się o niego bałam! :P). Tematyka książki nie jest specjalnie oryginalna, ludzi od wieków fascynują tajemnicze obrzędy towarzyszące każdej religii, konklawe z pewnością należy do jednego z nich, zwłaszcza, że nie jest to widowisko częste.

Poziom naciągania fabuły pomijam świadomie i z premedytacją, nie znam się na tym zupełnie (dentysta to jednak dość...

Paco | 2016-05-29
Przeczytana: 29 maja 2016

Nie zmusza. Do przemyśleń. Wysiłku intelektualnego. Pisania ściąg.
Nie powoduje. Zagotowania oleju w głowie.
Skutkuje. Spłoszeniem horyzontów. Spłaszczeniem horyzontów.
Niezachwianym postanowieniem poprawy.
( w doborze lektur )
Nie zatrzymuje. Obowiązków codziennych. Akcji serca. Wisły.
Wytraca. Głównie czas.
Nie zapobiega. Włączeniu 3457 odcinka cośtam, cośtam.
Pokonuje. Nie znaleziono.
Polaryzuje. Nie znaleziono.
Podwyższa. Nie znaleziono.
Polecam. Tym, których opuściła żona. Ewentualnie mąż.
Mają przerwę w dostawie prądu.
Mieszkają daleko od sklepu nocnego.
A jeszcze dalej od niemego zachwytu...
Ewidentnie więcej tu demonów. Naiwniutka.
Widocznie się starzeję.

Aneta Wiola | 2017-08-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

„CZASEM, ŻEBY ODNALEŹĆ PRAWDĘ, TRZEBA PORUSZYĆ GÓRY”

Genewa, znany naukowiec prosi o pomoc harwardzkiego profesora religii i symboliki Roberta Langdona. W siedzibie CERN- u został zamordowany fizyk, na jego ciele został wypalony znak iluminatów – tajnego, starożytnego bractwa, którym głównym celem jest walka z Kościołem. Na miejscu okazuje się, że nie tylko w okrutny sposób pozbawiono życie uczonego, ale także doszło do kradzieży antymaterii o dużej sile wybuchu. Kim są zabójcy powołujący się na tajne stowarzyszenie? Gdzie znajduje się antymateria? Robert Langdon wraz z pomocą córki zamordowanego będą musieli wygrać wyścig z czasem, by odnaleźć odpowiedzi na te pytania.

„(…) … nauka i religia nie są wrogami, tylko sojusznikami, dwoma różnymi językami opowiadającymi tą samą historię… historię o symetrii i równowadze, niebie i piekle, nocy i dniu, gorącu i zimnie, Bogu i szatanie. Zarówno nauka, jak i religia radują się stworzoną przez Boga symetrią… niekończącym się zmaganiem...

AuroraBorealis | 2016-12-01
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 01 grudnia 2016

Dan Brown to Dan Brown, ten kto już czytał jego powieści wie mniej więcej czego może się spodziewać po tym autorze. "Anioły i demony" są dla mnie z pewnością jakby powieleniem pewnych schematów z poprzedniej "Kodu", ale tylko na początku, potem już jest sporo lepiej i ciekawiej do tego stopnia, że wprost nie sposób oderwać się od książki.

Profesor Langdon ponownie wkracza w tajemniczy i interesujący świat symboli, a tym razem będą to sprawy związane z sekretnym stowarzyszeniem Iluminatów przeciwnym Kościołowi katolickiemu. Ale nasz bohater poradzi sobie i z tym, ponieważ dla niego to bułka z masłem. W laboratoriach w siedzibie CERN zostaje zamordowany naukowiec, który jak się później okazuje nie był zwykłym pracownikiem. A to dopiero początek niezwykłych wydarzeń tego jednego pełnego wrażeń dnia, które następują po sobie szybko i płynnie bez zbędnych przestojów niczym sprawnie przewracające się w ciągu kostki domina.

Pozycję tą pożyczyłam od mamy, która uwielbia tego typu...

„Bóg ma plany wobec ciebie.”
Dawne bractwo po wielu latach wychodzi z ukrycia. Dawne tajemnice, stare papiery – to wszystko jest na wagę złota. Oczywiście ludzie są ofiarami ich zwycięstwa, a Watykan okaże się być idealnym miejscem na intrygi.
„Iluminati oznacza ‘oświeceni’”
Robert Langdon został pewnego dnia obudzony przez telefon od dyrektora CERNu, gdy zobaczył co sprawiło, że w środku nocy wydzwania do niego ta ważna osobistość, pozbierał manatki i poleciał do Genewy. Morderstwo wybitnego naukowca – bez oka, z wypieczętowanym słowem na klatce piersiowej... ten trop prowadził do kolejnego odkrycia, które pokazała im Vittoria Vetra –córka fizyka i księdza w jednym. Antymateria.
Jak się domyślacie zniknęła. A na jej wybuch mieli niespełna kilka godzin... tylko gdzie jej szukać? W Watykanie!
Wskazówki znajdują się w archiwach Świętego Miasta do których nikt z obcych nie ma wstępu... 1 egzemplarz, 1 wskazówka, które prowadzą do ścieżki oświecenia – tylko dla wybranych. Czy...

Krzysiek | 2014-02-03

Niewiele książek wchłonęło mnie tak jak "Anioły i Demony". Kartkę za kartka przewracałem dociekając co będzie na kolejnych, nie mogłem sie od niej oderwać. Dałbym 10/10 ale odejmę jedną gwiazdkę za moim zdaniem naciągnięcie przy akcji z helikopterem. Wszystko inne, język, akcja, ciekawostki, fabuła ... rewelacja. Dziwi mnie tak niska ocena tutaj.

Marcin | 2014-12-14
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2014
Przeczytana: 14 grudnia 2014

Pierwszy tom przygód Roberta Langdona jest rewelacyjna. Świetne opisy zabytków połączone z szybką i zaskakującą akcja. Czytając tą ksiązke drugi raz nadal mnie cieszy każdy rozdział. Zdecydowanie polecam....

Paweł | 2015-01-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 stycznia 2015

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Pana Dawna Browna i muszę przyznać, że jakie owocne! Owocne daltego, że autor napisał książkę w bardzo ciekawym stylu, który się dosłownie pochłania. Przedstawia nam wiele ciekawostek, intryg, tajemnic. Dobrani bohaterowie brną do odkrywania zdarzeń, które ciągle przenoszą ich w inną akcję. Bardzo spodobało mi się pomieszanie ,,mrocznej" historii z fantastyczną nowoczesnością. W książce akcja goni akcję. Wszystko dzieje się po coś i czemuś sprzyja. Kto wydawał się szalony w oczach większości staje się normalny, a cichy i spokojny rośnie w oczach jako ten zły. Przede wszystkim intryga i akcja są niesamowite. Bardzo polecam.

Bykovsky | 2012-10-20
Przeczytana: maj 2010

„Anioły i demony” to świetna powieść , mimo tego, iż wiele osób zarzuca Brownowi płytką i przewidywalną akcję oraz fikcje religijne.

Tak jak w "Kodzie da Vinci", również do gustu przypadła mi akcja książki. Wydarzenia były bardzo dynamiczne. Wszystkie zagadki i łamigłówki były interesujące i dawały czytelnikowi do myślenia. Czasami każdy chciałby być owym Robertem Langdonem, który potrafi wszystko rozwiązać.

Miejsce akcji, sam Watykan, również dodaje emocji podczas czytania. Zostało przedstawione wiele ciekawych miejsc, dzięki czemu możemy poczuć się, jakbyśmy sami przemierzali Rzym.

Książkę mogę polecić zarówno osobom, które nie przywiązują szczególnej uwagi do wiary, jak i osobom wierzącym, aby mogły spojrzeć na wszystko pod innym kątem - z punktu widzenia fikcji literackiej.
Uważam, że książki Dana Browna nie przedstawiają tego, co się kiedyś wydarzyło w kartach historii, lecz stawiają pytania, na które czytelnik sam musi sobie odpowiedzieć, po przeczytaniu i przeanalizowaniu...

Witajcie w krainie niepokoju - w Krakowie trwa Festiwal Conrada

Na tydzień otwieramy republikę literatury. To miejsce dla wszystkich, którzy chcą myśleć, czytać i rozmawiać o współczesnym świecie – tymi słowami zainaugurowano tegoroczną, dziewiątą już edycję Festiwalu Conrada. Hasłem przewodnim tegorocznego festiwalu jest „niepokój”.

Pisarze książki piszą – i je oceniają

Salman Rushdie założył sobie konto na portalu Goodreads.com i, jak na prawdziwego użytkownika przystało, zaczął przyznawać przeczytanym książkom gwiazdki. Sprawdziliśmy, jak w realiach internetu odnajdują się polscy autorzy i sprawdziliśmy, jakie książki oceniają ci korzystający z lubimyczytać.pl.