Kazania dionizyjskie

historyczna

| 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Z rozbawieniem stwierdziłam, że książkę przyporządkowano do kategorii „historyczna”.
To nieporozumienie, chyba że chodzi o historię uprawy i spożycia daru Dionizosa.

„Bóg człeka z gliny stworzył, piszą historyje;
Jakoż on nie rozmoknie, gdy ustawnie pije.” *

„Bracia i siostry w Dionizosie! Czy wiecie, kim jesteście? Największą konfraternią świata. Bądźcie z tego dumni, czerpcie z tego radość i siłę. Wino jest cechą społeczeństw i ludzi cywilizowanych” – zwraca się do czytelników autor i podbija nam bębenka. „Kazania dionizyjskie” adresowane są bowiem do „elitarnego grona miłośników gron”.
Amatorom innych trunków mocno się natomiast dostaje. I chociaż moim zdaniem złośliwości te są niezasłużone, trzeba zaakceptować, że autor najwyżej ceni miłośników dobrych win. Celem tego „kazania" jest przekonanie czytelnika, że „wino nie jest zawartością alkoholu w cieczy”, lecz szlachetnym trunkiem obecnym w tradycji wielu krajów, a kultura picia wina stanowi ogromną dziedzinę wiedzy.

Jak...

borek123 | 2017-09-26
Przeczytana: styczeń 2012

Dla kogoś kto nie tylko lubi pić... ale też poczytać o winie

Pamiętam po latach że mi się bardzo podobała ta książka, ale niestety nie pamiętam już dlaczego...

Na pewno nie była to jednak książka z pseudo-informacjami na temat wina w rodzaju "białe wino najlepiej smakuje do ryb i drobiu" okraszonymi zdjęciami roześmianych francuskich wieśniaków albo stosów beczek... takich książek nie trawię ;)

Katebook | 2014-06-03
Przemyslaw | 2018-02-06