Kazania dionizyjskie

8 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historyczna

| 2014-10-20
Przeczytana: 20 października 2014

Z rozbawieniem stwierdziłam, że książkę przyporządkowano do kategorii „historyczna”.
To nieporozumienie, chyba że chodzi o historię uprawy i spożycia daru Dionizosa.

„Bóg człeka z gliny stworzył, piszą historyje;
Jakoż on nie rozmoknie, gdy ustawnie pije.” *

„Bracia i siostry w Dionizosie! Czy wiecie, kim jesteście? Największą konfraternią świata. Bądźcie z tego dumni, czerpcie z tego radość i siłę. Wino jest cechą społeczeństw i ludzi cywilizowanych” – zwraca się do czytelników autor i podbija nam bębenka. „Kazania dionizyjskie” adresowane są bowiem do „elitarnego grona miłośników gron”.
Amatorom innych trunków mocno się natomiast dostaje. I chociaż moim zdaniem złośliwości te są niezasłużone, trzeba zaakceptować, że autor najwyżej ceni miłośników dobrych win. Celem tego „kazania" jest przekonanie czytelnika, że „wino nie jest zawartością alkoholu w cieczy”, lecz szlachetnym trunkiem obecnym w tradycji wielu krajów, a kultura picia wina stanowi ogromną dziedzinę wiedzy.

Jak...

Katebook | 2014-06-03