Rój

Okładka książki Rój B.V. Larson
Okładka książki Rój
B.V. Larson Wydawnictwo: Drageus Publishing House Cykl: Star Force (tom 1) fantasy, science fiction
Star Force (tom 1)
Swarm
Drageus Publishing House
2017-03-23
2012-11-30
Krzysztof Sokołowski

1966

Ooo, to, na taką space operę miałem ochotę! Pierwszy kontakt z zupełnie innej strony. Przypadkowe osoby wrzucone w wir akcji, Battle royale, rząd kontra nowy rząd kontra kosmici kontra drudzy kosmici, każdy z każdym, nie wiadomo już z kim walczyć, przeciwko komu, jak, a jedynie gdzie - na Ziemi! Świetny początek, to co tygryski lubią najbardziej, bawiłem się doskonale, oby następne tomy były równie dobre.

Swietnie napisana przygoda w stylu wojny światów. Kluczowi bohaterowie oczywiście są całkiem przypadkowo ekspertami w najpotrzebniejszych dziedzinach a masa dziwnych zbiegów okoliczności ratuje każda ważną postać. Podoba mi sie poczucie humoru i absurdalność tej serii.

Pomysł i początek doskonały, później opowieść przepełniona absurdami. Szkoda, bo był potencjał na ciekawą historię.
Główny bohater z wdowca informatyka zmienia się w potężnego samca alfa wiedzącego wszystko o strategiach walk, przepełnionego charyzmą, dowodzącego sprawnie zarówno grupą statków jak i oddziałami żołnierzy, wymyślającego na poczekaniu niezawodne sposoby pokonania przeciwnika, wpadającego zawsze na najlepsze pomysły z pewnością siebie level 100.
Tylko w stosunkach z Sandrą wychodzi jego obleśna natura, gdy po stracie dzieci nie myśli o niczym innym jak zaliczyć ładną laskę xD

Strasznie to głupawe, ale czyta się dobrze i szybko :) trochę jak taka książeczka dla nastolatków - spoko na wakacyjne odmóżdżenie ;-)

Dla mnie najsłabsza z serii tego autora. Pomieszanie elementów z pozostałych serii. Pierwszy tom to jakby wprowadzenie do fabuły serii. Nie było efektu WOW.

Mam ogólnie słabość do literatury MIlitary SF i Space Opera, ot takie męskie słabostki. Wziąłem do ręki B.V. Larsona "Rój" z cyklu "Star Force" i pożałowałem tego. Może byłoby inaczej, gdybym nie czytał "Głębi", czy nawet tego "Stena". Tom 1 (bo jakoś go skończyłem) i część Tomu 2 daje wyobrażenie o tym cyklu - CAŁKOWITE DNO. Więc Waldziu z całego serca dajemy ocenę - 1, ano dajemy.

Już po pierwszych stronach widać, że to niskiej jakości literatura. Absurdalna to mało powiedziane. Wydaje mi się że autor jest naprawdę socjopatą, bo widać to w każdej jego książce i postaci. Na domiar absolutny brak logiki w każdym jego szmatławcu. Samo fiction niskich lotów brak science. Edit na koniec - to najgłupsze gówno jakie czytałam w ostatnich czasach. Absurdalne głupie i niedorzeczne.

Self publishing pozwolił wybić się wielu autorom - tym dobrym, przeciętnym i zwyczajnie kiepskim. Po przesłuchaniu "Roju" nie jestem pewien, czy zakwalifikować B.V. Larsona jako typ drugi czy trzeci.

Motyw inwazji obcych statków poszukujących dla siebie dowódców to całkiem interesujący pomysł na fabułę. Spodobało mi się też sterowanie statkami za pomocą komend głosowych, które - jak w prawdziwym programowaniu - mogą przynieść nieoczekiwane rezultaty, jeśli nie przemyśli się dobrze kolejności i precyzji rozkazów.

Niestety, tu kończą się pozytywy, bo reszta fabuły to one-man-show Kyle'a Riggsa - profesora informatyki, który najwyraźniej wylosował maksymalne wartości wszystkich statystyk, bo jest ucieleśnieniem zajebistości. Piekielnie inteligentny superżołnierz, z piękną dziewczyną na ramieniu, będący jedynym powodem, dla którego Ziemia przetrwa. Wypisz wymaluj power fantasy pryszczatego nastolatka.

Jak można się było spodziewać - pozostali bohaterowie są całkowicie pozbawieni osobowości.

Na nieszczęście autora, równolegle odświeżam sobie serię Expanse, która stale przypomina mi, jak powinna wyglądać dobra space opera.

"Rój" jest znośny jako audiobook do sprzątania czy gotowania, nie jest jednak wart czasu i uwagi, jakiej wymagałoby przeczytanie fizycznej kopii.

Nie dałem rady, 100 stron i odpuściłem, przepraszam. Wrażenie nie wyniesienia z tej książki nic ciekawszego oprócz tanich dialogów.

Ta historia w ogóle do mnie nie przemówiła. Taka historia o dzieciach bawiących się w wojsko. Bohaterowie wcale nie zachowywali się jak prawdziwe osoby. Ja na jego miejscu pierw bym zdobyła telefon, który by działał bo on znajdował się tylko trochę nad swoim domem przez większość czasu, i skontaktowała się z policją i kazała im znaleźć jakiegoś geniusza, który mnie ściągnie na ziemię! A w przypadku najazdu obcych to szukałabym pomocy u prawdziwego generała, który na pewno by był zainteresowany statkiem obcych.
Główny bohater z resztą zdawał się stanowczo za dużo znać na dowodzeniu i bitwach niż na informatyce, w której miał być dobry.
Nawet taki głupi problem jak zdobycie rzeczy na statek rozwiązałabym lepiej. Zamiast kazać maszynie szukać rzeczy, których nie zna, na ślepo, zesłałabym Sandrę na ziemię i kazała jej przygotować te rzeczy by statek by mógł wtedy je wziąć. Inne osoby były potem chwilowo wpuszczane na statki więc było to możliwe.

• Science Fiction
  • Audiobooki