Węzeł Leto

Wydawnictwo: Muza
The Leto bundle
83-7319-371-5

Autorka buduje w obrębie trzech trzech rzeczywistości , od czasów starożytnych przez dziewiętnasty wiek do współczesności, spójną konstrukcję fabularną, w której, ku zaskoczeniu czytelnika, nieoczekiwanie splatają się wszystkie wątki. Akcja powieści jest niemal sensacyjna-śledzimy losy Tajemniczej Leto, która przyjmuje coraz to nowe postaci, w każdej próbując odnaleźć swoją zaginioną tożsamość. Autorka uświadamia nam, jak ważne są korzenie, kultura, więzi międzyludzkie i to, że naprawdę nic nie jest w stanie ich zniszczyć.

Tutamsiam | 2013-07-29
Przeczytana: listopad 2010

Książka nie należy do łatwych. W pierwszych minutach po zakończeniu moje zdanie brzmiało: "O matko dobrze, że już koniec". Po jakiś dwóch dniach kiedy nadal nie mogłam wymazać z pamięci pewnych fragmentów stwierdziłam, że już dawno nie czytałam nic co zrobiłoby na mnie takie wrażenie.
Niesamowite jest dla mnie to, że nie od razu zauważamy kiedy przechodzę z jednej epoki w drugą. Bo o tym, że akcja toczy się w trzech rzeczywistościach dowiadujemy się z okładki.
W trakcie miałam momenty, że nie chciałam czytać. Nie dlatego, że byłam już znudzona. Historia mnie nieco przygnębiała.
To dobrze gdy lektura budzi tyle emocji.

wirydiana | 2011-04-18
Przeczytana: 17 kwietnia 2011

Po tę książkę sięgnęłam kierowana chęcią przeczytania czego innego niż standardowa literatura dostępna w księgarniach. I nie zawiodłam się, gdyż jest to jedna z najbardziej zadziwiających, pod względem prowadzenia akcji, powieści jaką czytałam. Autorka w niesamowity sposób meandruje głównym wątkiem przez wieki. Zachwycające i zmuszające do refleksji są skoki w czasie, niekiedy dopiero po kilku stronach orientujemy się, że to już zupełnie inna, nowa rzeczywistośc.
Leto, matka Apollina i Artemidy, zrodzonych z jej związku z Zeusem, jest prześladowana przez zazdrosną Herę. Ziemia podporządkowana zagniewanej bogini nie pozwala aby Leto urodziła na niej swe dzieci. Tylko kamienista i prawie pozbawiona życia i roślinności wyspa Delos przygarnia wygnankę.Wokól tego mitu rozgrywa się pozostała częśc książki. Śledzimy wędrówkę Leto i jej dzieci przez czas i historię aż docieramy do wieku XX, w którym opowieśc powinna znaleźc roozwiązanie, a rozproszona rodzina powinna się połaczyc....

Adrianna Strzyżewska | 2010-07-01

według mnie książka dość ciężka - można zgubić się między rzeczywistością a mitem. poszukiwanie właściwej drogi, dramatyczne losy wygnanej tytanki. kiedyś na pewno do tego wrócę, ale nie jest to z pewnością pozycja dla niewymagających i szukających lekkiej, szybkiej lektury.

Malwina Anivlam | 2013-02-13
Przeczytana: grudzień 2012

Bardzo fajna, z serii "tych bardziej ambitnych", wciągająca, ale nie od pierwszej strony. Trochę tak, jakby w trakcie czytania dojrzewało się do niej :)

| 2012-09-25
Przeczytana: 27 września 2012

Doskonała lektura dla wytrawnego czytelnika.

Victoria2509 | 2016-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2016