Niewysoki mężczyzna widziany od tyłu

Tłumaczenie: Małgorzata Kozłowska
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kalejdoskop". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Muza
Madame Deloblat
978-83-7495-249-1
literatura francuska
niebieska

Luty 1942: w prowincjonalnym miasteczku południowo-zachodniej Francji niepozorny Polak spotyka młodą romantyczną Francuzkę. Natychmiast zakochują się w sobie bez pamięci miłością, która spala i odurza. On, mężczyzna nieokiełznany, egoistyczny i zachłanny, którego uczłowiecza jedynie miłość do bliskich, balansuje zuchwale na granicy dobra i zła: nie znający skrupułów czarnorynkowy spekulant z czasów wojny przeistacza się w wyzwolonej Francji w bezwzględnego człowieka interesu. Trzydzieści lat po samobójstwie mężczyzny jego młodszy syn przywołuje w pamięci i próbuje pojąć siłę, słabości i namiętności tego zabijaki zdruzgotanego po śmierci jedynej kobiety, którą kochał. Richard Morgieve, pisarz i scenarzysta, jest autorem około dwudziestu powieści i sztuk teatralnych, w tym między innymi La demoiselle aux crottes de nez (2001), Mon petit garçon (2002) i Mondial cafard (2005) wydanych przez Éditions Joëlle Losfeld. Laureat nagrody Veplera (2005) za książkę Vertig opublikowaną przez Éditions Denoël. Powieść "Niewysoki mężczyzna widziany od tyłu" ukazała się w Éditions Joëlle Losfeld w 1995 roku. "Niewysoki mężczyzna widziany od tyłu" to lektura prawdziwie porywająca. Książka, z powodu której człowiekowi może się zdarzyć zapomnieć, że miał wysiąść dwadzieścia stacji metra wcześniej, że był umówiony na spotkanie, choćby było ono nie wiem jak ważne, choćby to była randka z ukochanym lub z ukochaną. Książka, dla której wyłącza się telefon."
Caroline Bongrand.

glonojad | 2013-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Library
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Ja powiem tak: bardzo fajna książka, choć taka niepozorna. Nie chcę nikogo tym urazić, niepozorna dla mnie, tego autora akurat nie znałam. Najpierw skusił mnie tytuł, potem opis z okładki no i postanowiłam wziąć ją z bibliotecznej półki do domu. Chętnie bym tą pozycję widziała w swojej biblioteczce, po tym też poznaję dobrą książkę (dla mnie). Książka czekała na swój debiut prawie trzy miesiące, dwa razy ją przedłużałam w bibliotece, bo nie lubię wypożyczać i oddawać nieprzeczytane. Wreszcie po nią sięgnęłam, zaczęłam czytać w autobusie jadąc do pracy. W czasie ośmiogodzinnej dniówki udało mi się przeczytać ponad połowę (mam nadzieję, że mój szef tego nie czyta). Jest niesamowicie wciągająca, wchłaniająca, ma bardzo szybkie tempo. Lubię tak - czytam i przestać nie mogę. Na początku trochę się gubiłam przy opisach postaci, ale potem było cały czas z górki, aż do samego końca. Nie rozumiem tych co mówią, że nie jest ambitna. Czy każda książka musi być ambitna? To po prostu opowieść....

Monika | 2012-07-14

Mimo że książkę przeczytałam dosłownie kilka godzin temu, jestem zdziwiona, jak mało wrażeń pozostawiła sobie. Nie jestem poruszona, smutna, rozbawiona - nie mam nawet "kaca książkowego", którego odczuwam po każdej lekturze.

Mietta, najmłodszy syn, stara się opisać historię swojej rodziny, a w szczególności ojca. Stephane, Polak, który po wojnie zamieszkał we Francji i prowadził tam niezwykle bujne i moralnie niejednoznaczne życie, rzeczywiście był barwną postacią. Barwne były również realia życia francuskich milionerów, którymi rodzice i krewni Mietty byli przez krótki okres. Los, z którym Stephane igrał z fantazją graniczącą z głupotą, okazał się jednak przewrotny. Po krótkim czasie tłustych lat nastąpiły lata z każdym rokiem chudsze.
Pierwsza część, mimo że przemknęłam przez nią dość szybko, trochę mnie zmęczyła. Szczególnie irytująca była dla mnie uległość i naiwność matki Mietty oraz raczej płaski i nieco krzywdzący obraz ojca. Druga część ukazuje już więcej...

Aga | 2011-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2011

Mam raczej mieszane odczucia. Książkę czyta się lekko, lektura zajęła mi zaledwie parę godzin. Dzieje rodziny przedstawione są w sposób interesujący, tu zależy już wszystko od preferencji odbiorcy, czy lubi sagi rodzinne, czy nie. Jednak o tym, kto pisze i w jakiej sytuacji można się dowiedzieć z okładki a nie książki. W książce znajduje się też parę mniej jasnych wątków. Podsumowując, K
książka łatwa w odbiorze, aczkolwiek trzeba zaznaczyć, iż nie jest ambitną lekturą.

Francesca19 | 2012-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2012

Zakończenie zawiodło moje oczekiwania. Płaskie i całkowicie nie inspirujace. Ale ogólnie ksiązka treściwa, na leniwe zimowe wieczory może być.

fuxia | 2013-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2013

Ciekawa książka dzięki swojej oryginalnej narracji ale ciężko się czyta. Dla wytrwałych

Anna | 2016-10-16
Przeczytana: 10 marca 2016