Okładka książki O średniowieczu

O średniowieczu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Chcemy wiedzieć". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Maryna Ochab
wydawnictwo
Oficyna Naukowa
historyczna
typ
papier
6,81 (16 ocen i 3 opinie)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2013-11-01
Przeczytana: 30 października 2013

Jeden z najlepszych współczesnych historyków, przedstawiciel trzeciego pokolenia słynnej szkoły Annales, opowiada w przystępny sposób o średniowieczu. Ta mini książeczka-wywiad jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale i dorośli, którzy zaczynają przygodę ze średniowieczem wiele z niej skorzystają.
Le Goff w tej, jak i wielu innych swoich książkach przekonuje, że średniowiecze to nie tylko religijna histeria, niesprawiedliwość feudalizmu, okrutne wojny, głód i zarazy oraz powszechne intelektualne zacofanie. To także czas monumentalnych katedr, w których mroki rozświetliło światło witraży, czas uniwersytetów, czas działających na naszą wyobraźnię do dziś - potężnych zamków i ich panów - rycerzy. Czas turniejów, zabawy i rozwijającej się filozofii i nauki.
Średniowiecze to noc - zgadza się, ale noc rozświetlona gwiazdami.

Magnus | 2013-07-16
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Bardzo lubię teksty francuskiego mediewisty Jacques'a Le Goff. Tym razem również się nie zawiodłem. Autor w tej książeczce poruszył najważniejsze aspekty epoki. Wytłumaczył jakimi prawami rządziło się średniowieczu oraz przestawił jego charakterystyczne elementy. Opowiedział również nieco o obyczajach i życiu ludzi z różnych warstw społecznych obalając przy tym kilka mitów. Osobiście jako pasjonacie historii zabrakło mi parę elementów (m.in. rzecz o higienie ówczesnych ludzi, o której dziś krąży wiele mitów), ale moim zdaniem ta mała książeczka warta jest polecenia zarówno dla początkujący adeptów, jak i zaawansowanych pasjonatów historii średniowiecza.

Lord

Oliwia | 2012-10-26

W przejrzysty i przyjemny sposób opisane to, co najistotniejsze w średniowieczu. Raczej uogólnienie, ale warte przeczytania.

jarek | 2014-11-15

Kalendarium literackie
  • Henry Hazlitt
    120. rocznica
    urodzin
    Sztuka ekonomii polega na tym, by spoglądać nie tylko a bezpośrednie, ale i na odległe skutki danego działania czy programu; by śledzić nie tylko konsekwencje, jakie dany program ma dla jednej grupy, ale jakie przynosi wszystkim.
  • Arkady Fiedler
    120. rocznica
    urodzin
    Bo serce, polskie serce to dziwna rzecz : może włóczyć się po całym świecie, może upadać na rozdrożach, uzbrajać się w pancerz zapomnienia, może upajać się blaskiem obcego nieba - aż oto znienacka i chytrze zgotuje sobie samemu podstęp i wpadnie we własną sieć .
  • Alberto Moravia
    107. rocznica
    urodzin
    Każdy wybiera sobie raj, który jest piekłem dla innych.
  • Jonasz Kofta
    Trzeba marzyć
  • William Blake
    257. rocznica
    urodzin
    Nie próbuj mówić o miłości,
    Bo ona w słowach się nie mieści.
    Jest jak wiatr: cichy, niewidzialny,
    Co tylko czasem zaszeleści.
  • Stefan Zweig
    133. rocznica
    urodzin
    Jakże tu żyć z czułym sercem na takim świecie.
  • Claude Lévi-Strauss
    46. rocznica
  • Stanisław Wyspiański
    107. rocznica
    Miałeś, chamie, złoty róg,
    miałeś, chamie, czapkę z piór:
    czapkę wicher niesie,
    róg huka po lesie,