Okładka książki O średniowieczu

O średniowieczu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Chcemy wiedzieć". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Maryna Ochab
wydawnictwo
Oficyna Naukowa
historyczna
typ
papier
6.87 (15 ocen i 3 opinie)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2013-11-01
Przeczytana: 30 października 2013

Jeden z najlepszych współczesnych historyków, przedstawiciel trzeciego pokolenia słynnej szkoły Annales, opowiada w przystępny sposób o średniowieczu. Ta mini książeczka-wywiad jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale i dorośli, którzy zaczynają przygodę ze średniowieczem wiele z niej skorzystają.
Le Goff w tej, jak i wielu innych swoich książkach przekonuje, że średniowiecze to nie tylko religijna histeria, niesprawiedliwość feudalizmu, okrutne wojny, głód i zarazy oraz powszechne intelektualne zacofanie. To także czas monumentalnych katedr, w których mroki rozświetliło światło witraży, czas uniwersytetów, czas działających na naszą wyobraźnię do dziś - potężnych zamków i ich panów - rycerzy. Czas turniejów, zabawy i rozwijającej się filozofii i nauki.
Średniowiecze to noc - zgadza się, ale noc rozświetlona gwiazdami.

Magnus | 2013-07-16
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Bardzo lubię teksty francuskiego mediewisty Jacques'a Le Goff. Tym razem również się nie zawiodłem. Autor w tej książeczce poruszył najważniejsze aspekty epoki. Wytłumaczył jakimi prawami rządziło się średniowieczu oraz przestawił jego charakterystyczne elementy. Opowiedział również nieco o obyczajach i życiu ludzi z różnych warstw społecznych obalając przy tym kilka mitów. Osobiście jako pasjonacie historii zabrakło mi parę elementów (m.in. rzecz o higienie ówczesnych ludzi, o której dziś krąży wiele mitów), ale moim zdaniem ta mała książeczka warta jest polecenia zarówno dla początkujący adeptów, jak i zaawansowanych pasjonatów historii średniowiecza.

Lord

Oliwia | 2012-10-26

W przejrzysty i przyjemny sposób opisane to, co najistotniejsze w średniowieczu. Raczej uogólnienie, ale warte przeczytania.

Basia | 2014-04-11
Hrosskar | 2014-02-17