Okładka książki O średniowieczu

O średniowieczu

Autor:
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Chcemy wiedzieć". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
tłumaczenie
Maryna Ochab
wydawnictwo
Oficyna Naukowa
historyczna
typ
papier
6,87 (15 ocen i 3 opinie)
Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2013-11-01
Przeczytana: 30 października 2013

Jeden z najlepszych współczesnych historyków, przedstawiciel trzeciego pokolenia słynnej szkoły Annales, opowiada w przystępny sposób o średniowieczu. Ta mini książeczka-wywiad jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale i dorośli, którzy zaczynają przygodę ze średniowieczem wiele z niej skorzystają.
Le Goff w tej, jak i wielu innych swoich książkach przekonuje, że średniowiecze to nie tylko religijna histeria, niesprawiedliwość feudalizmu, okrutne wojny, głód i zarazy oraz powszechne intelektualne zacofanie. To także czas monumentalnych katedr, w których mroki rozświetliło światło witraży, czas uniwersytetów, czas działających na naszą wyobraźnię do dziś - potężnych zamków i ich panów - rycerzy. Czas turniejów, zabawy i rozwijającej się filozofii i nauki.
Średniowiecze to noc - zgadza się, ale noc rozświetlona gwiazdami.

Magnus | 2013-07-16
Przeczytana: 23 czerwca 2013

Bardzo lubię teksty francuskiego mediewisty Jacques'a Le Goff. Tym razem również się nie zawiodłem. Autor w tej książeczce poruszył najważniejsze aspekty epoki. Wytłumaczył jakimi prawami rządziło się średniowieczu oraz przestawił jego charakterystyczne elementy. Opowiedział również nieco o obyczajach i życiu ludzi z różnych warstw społecznych obalając przy tym kilka mitów. Osobiście jako pasjonacie historii zabrakło mi parę elementów (m.in. rzecz o higienie ówczesnych ludzi, o której dziś krąży wiele mitów), ale moim zdaniem ta mała książeczka warta jest polecenia zarówno dla początkujący adeptów, jak i zaawansowanych pasjonatów historii średniowiecza.

Lord

Oliwia | 2012-10-26

W przejrzysty i przyjemny sposób opisane to, co najistotniejsze w średniowieczu. Raczej uogólnienie, ale warte przeczytania.

Basia | 2014-04-11

Kalendarium literackie
  • Trudi Canavan
    45. rocznica
    urodzin
    Szczęśliwe zakończenie to luksus na jaki może pozwolić sobie fikcja.
  • Michael Crichton
    72. rocznica
    urodzin
    Każde odkrycie jest gwałtem na naturze.
  • Leszek Kołakowski
    87. rocznica
    urodzin
    Czas jako substrat ludzkiego doświadczenia nie daje się skonceptualizować (w sensie redukcji do terminów bardziej pierwotnych). Jeśli postrzegamy go jako niekończące się samounicestwienie, cały świat doświadczenia z braku substratu zapada się w nicość. Absolut może służyć ocaleniu świata, uratować g... pokaż więcej
  • Gianni Rodari
    94. rocznica
    urodzin
    Każde dziecko, które przychodzi na świat, wie, że cały świat jest jego i nie musi zań płacić ani grosza, musi tylko zakasać rękawki, wyciągnąć rączki i go sobie wziąć.[z bajki "O kupowaniu Sztokholmu"]
  • Aravind Adiga
    40. rocznica
    urodzin
    biedni marzą, by mieć pod dostatkiem jedzenia i wyglądać, jak bogaci, a .... bogaci? Żeby schudnąć i wyglądać, jak biedni
  • Randy Pausch
    54. rocznica
    urodzin
    Czas jest wszystkim, co masz ... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz.
  • Laurie Halse Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Chcę biec, lecieć, bić skrzydłami tak mocno, aby nie słyszeć niczego poza łomotem własnego serca.
  • Marcin Meller
    46. rocznica
    urodzin
    Pani pokazała jelenia i zapytała nas, kto wie, jak nazywa się zwierzę. Ja wiedziałem, więc się ochoczo zgłosiłem i powiedziałem, że Lenin. Pani się stropiła i powiedziała, że chyba coś mi się pomieszało, bo to jeleń, a wielki Lenin, Włodzimierz Iljicz to człowiek, (...). Na co ja buńczucznie, że to... pokaż więcej
  • Théophile Gautier
    142. rocznica
    śmierci
    Zdaje mi się, jak gdyby moje ciało stało się przepuszczalne, moje ja uciekało z niego tak jak woda przez sito. Czuję, że się roztapiam we wszechbycie, z trudem odróżniam siebie od świata, w który się zapadam. Życie, którego - o ile tylko mogę - odgrywam zwykłą pantomimę, aby nie martwić krewnych i p... pokaż więcej

Znajdź nas na Facebooku