O średniowieczu

Okładka książki O średniowieczu Jacques Le Goff
Okładka książki O średniowieczu
Jacques Le Goff Wydawnictwo: Oficyna Naukowa Seria: Chcemy wiedzieć powieść historyczna
powieść historyczna
Chcemy wiedzieć
Du Moyen Age
Oficyna Naukowa
2007-01-01
2007-01-01
Maryna Ochab
średniowiecze historia średniowiecza kultura średniowiecza

Bardzo ładnie wytłumaczone wszystko o średniowieczu jednak bardziej jest to książka dla dzieci w 1 liceum lub w podstawówce, które interesują się historią. Mimo to bardzo szybko się czyta.

Kupiłem dla córki, jedenastoletniej. No i nie bardzo to widzę. To taki mini-leksykon słów kluczowych dla średniowiecza (rycerz, zamek, senior-wasal, katedra, mnich, heretyk, Maria Panna, etc.),z delikatnymi echami koncepcji długiego trwania ukrytymi między wierszami, ubrany w formę dialogu (dzieci i pana profesora? trudno powiedzieć).

Obawiam się, że dorosły nic się z tej książeczki nie dowie, a dziecko się znudzi. Drugą część powyższej hipotezy przetestuję i zrobię notatkę uzupełniającą w tej recenzji.

Spodziewałem się więcej po Le Goffie, bo czasami mistrzów poznaje się po umiejętności syntezy; tutaj coś chyba nie zaklikało.

Obawiam się, że dorosły nic się z...

Książka dla dzieci ale jej lektura sprawiła mi wiele radości. Uwielbiam pisma Jacquesa Le Goff'a !!! Kiedyś był moim ulbionym historykiem. Teraz znacznie wyżej od niego cenię sobie pisma Petera Burke'a, Natalie Zemon-Davis, Roberta Darntona, Rogera Chartiera i Lucien Febvre'a. To właśnie Febvre jest dla mnie papieżem historii wymienieni historycy +Le Goff, Duby, Geremek i Gieysztor to jedynie członkowie kolegium kardynalskiego!!! Wracając do dziełka Le Goffa wypada stwierdzić, że zawiera przystępne omówienie podstawowych zagadnień epoki- mnie najbardziej podoba się opis chronologii, w którym Jacques Le Goff nawiązuje do swojej koncoecji "długiego średniowiecza", która do mnie przemawia i bardzo mi się podoba.

Jeden z najlepszych współczesnych historyków, przedstawiciel trzeciego pokolenia słynnej szkoły Annales, opowiada w przystępny sposób o średniowieczu. Ta mini książeczka-wywiad jest skierowana głównie do dzieci i młodzieży, ale i dorośli, którzy zaczynają przygodę ze średniowieczem wiele z niej skorzystają.
Le Goff w tej, jak i wielu innych swoich książkach przekonuje, że średniowiecze to nie tylko religijna histeria, niesprawiedliwość feudalizmu, okrutne wojny, głód i zarazy oraz powszechne intelektualne zacofanie. To także czas monumentalnych katedr, w których mroki rozświetliło światło witraży, czas uniwersytetów, czas działających na naszą wyobraźnię do dziś - potężnych zamków i ich panów - rycerzy. Czas turniejów, zabawy i rozwijającej się filozofii i nauki.
Średniowiecze to noc - zgadza się, ale noc rozświetlona gwiazdami.

Le Goff w tej, jak i wielu innych swoich książkach przekonuje, że...

Bardzo lubię teksty francuskiego mediewisty Jacques'a Le Goff. Tym razem również się nie zawiodłem. Autor w tej książeczce poruszył najważniejsze aspekty epoki. Wytłumaczył jakimi prawami rządziło się średniowieczu oraz przestawił jego charakterystyczne elementy. Opowiedział również nieco o obyczajach i życiu ludzi z różnych warstw społecznych obalając przy tym kilka mitów. Osobiście jako pasjonacie historii zabrakło mi parę elementów (m.in. rzecz o higienie ówczesnych ludzi, o której dziś krąży wiele mitów),ale moim zdaniem ta mała książeczka warta jest polecenia zarówno dla początkujący adeptów, jak i zaawansowanych pasjonatów historii średniowiecza.

Lord

W przejrzysty i przyjemny sposób opisane to, co najistotniejsze w średniowieczu. Raczej uogólnienie, ale warte przeczytania.

• Średniowiecze
  • Historia - średniowiecze
  • 2017
  • W moich zbiorach

Dodaj cytat z książki O średniowieczu