Red Sparrow
Aleksandra

Powieść sensacyjna pióra byłego agenta CIA. Takiej historii szpiegowskiej jeszcze nie czytaliście! Rosja Putina. Piękne agentki wywiadu wbrew ich woli szkoli się do zadań specjalnych. Korzystając z technik miłosnych, wyniesionych z położonej pod Moskwą „szkoły jaskółek”, Dominika Jegorowa stara się przetrwać w dżungli, jaką współcześnie stał się rosyjski wywiad. Rosja, Finlandia, Grecja,...

Rosja Putina. Piękne agentki wywiadu wbrew ich woli szkoli się do zadań specjalnych. Korzystając z technik miłosnych, wyniesionych z położonej pod Moskwą „szkoły jaskółek”, Dominika Jegorowa stara się przetrwać w dżungli, jaką współcześnie stał się rosyjski wywiad. Rosja, Finlandia, Grecja, Włochy czy Stany Zjednoczone – wszędzie będzie musiała toczyć walkę nie tylko z wrogiem, ale również z zakazanym, śmiertelnie niebezpiecznym uczuciem. Wyrafinowana gra, którą podejmie z Nathanielem Nashem, agentem CIA, przyprawi o ból głowy pracowników wywiadów od Moskwy po Waszyngton.

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl

Łukaszo | 2018-03-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Światła latarni padały na jedną z najbardziej zaciemnionych ulic Moskwy. Jak okiem sięgnąć, okolica ziała pustką. Tymczasem w jednym z hoteli, doszło do dziwnego zdarzenia. Na łóżku siedział mężczyzna w średnim wieku, spoglądający z pożądaniem na stojącą przed nim młodą kobietę, która powolnym ruchem ściągała z siebie ubranie. Kolor jej włosów idealnie kontrastował ze światłem lamp w pokoju. Gdy podeszła do mężczyzny, ten szybko złapał ja w talii i przyciągnął. Czuła narastającą w nim żądzę zmieszaną z niecierpliwością. Ich usta spotkały się na moment, po czym kobieta odsunęła się gwałtownie. Niedoszły kochanek wyprężył się, przeszły go drgawki i po chwili zsunął się z łóżka. Z potylicy wystawała mu strzykawka. Kobieta wyciągnęła ją z trupa, po czym zadzwoniła by zdać raport. Była najlepszą agentką wywiadu rosyjskiego, jedną z jaskółek.

...

romeo | 2017-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2017

Oparta na sprawdzonych wzorcach powieść szpiegowska z ostatnich lat, a więc dotyczy ona obecnie trwających czasów nowej zimnej wojny. Zmagania CIA z tajnymi służbami putinowskiej Rosji przedstawia ktoś niewątpliwie kompetentny, emerytowany agent CIA z trzydziestoletnim stażem w tej instytucji. I od razu wiadomo o co chodzi. James Matthews postanowił dorobić do emerytury na przedstawieniu masom kulis walki wywiadów, a na taki żer zawsze znajdą się chętni.Kogo bowiem nie nęcą tajemnice agentów i szpiegów? I jak na profesjonalistę przystało autor robi to fachowo. Pokazuje ten ukryty przed większością zwykłych śmiertelników świat, a także twardą krwiożerczą mentalność ludzi, którzy w nim się poruszają (zwłaszcza po rosyjskiej stronie). Toteż jest to bezduszna, wyprana z wszelkiej poezji, ale też lekka i szybka lektura.
Z tych wszystkich wymienionych powyżej powodów ta czysto komercyjna produkcja literacka zasługuje na równe 5 gwiazdek, choć może ktoś dałby mniej, ale więcej dać byłoby...

Izabela Pycio | 2018-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2018

"...mówił o ograniczeniach, kalkulacjach i cierpliwości, trzech rzeczach, które pozwoliły mu przetrwać czternaście lat szpiegowania na rzecz..."

Bazująca na sprawdzonych standardach powieść szpiegowska, dobre amerykańskie siły walczą ze złymi rosyjskimi, niby koniec zimnej wojny, a jednak dwa obozy wciąż wzajemnie poddają się szerokiej inwigilacji, penetrują zasoby ludzkie w poszukiwaniu materiału na szpiegów, dzięki którym docierają do najbardziej strzeżonych informacji, zastawiają manipulacyjne pułapki, doskonale wykorzystują ludzkie słabości, stosują narzędzia wymuszeń, gróźb i szantażu. Mroczna rzeczywistość wywiadu, bezwzględna walka, niebezpieczna gra, przemyślny podstęp i perfekcyjny kamuflaż. Rozgrywki spirali szpiegowskiej w powieści nie ograniczają się do terytorium obu państw, ale obejmują też Finlandię, Włochy i Grecję.

Z jednej strony żal, że autor powiela stare schematy, a z drugiej przyjemnie wrócić do dawnych wzorców rasowych powieści szpiegowskich, tym bardziej,...

Gośka | 2018-03-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 22 marca 2018

Nathaniel Nash - agent CIA, specjalista od Rosji, prowadzący najlepszego rosyjskiego szpiega. Murat jest jednym z największych osiągnięć amerykańskich agentów. Już od wielu lat dostarcza im dane z najwyższego szczebla rosyjskiego aparatu. Nat czuje się dumny mając pod opieką taką osobistość, zwłaszcza, że oboje darzą się szacunkiem i sympatią. Niestety, w pewnym momencie Nathowi powija się noga w wyniku czego zostaje oddelegowany do Finlandii.

Dominika Jegorowa - młoda, piękna kobieta, która w wyniku zawiści koleżanki zostaje pozbawiona szans na przyszłość o jakiej marzyła. Jej kariera baleriny zostaje przerwana. Śmierć ojca, brak perspektyw oraz chęć chronienia matki, prowadzą Dominikę do szkoły szpiegów. Po wielu trudach kobieta wreszcie otrzymuje zadanie: ma nawiązać romans z Nathanielem, by wycisnąć z niego nazwisko rosyjskiego kreta.

Rozpoczyna się gra, w której nie można ufać nikomu.

Dawno nie czytałam powieści typowo szpiegowskiej. Dowiedziawszy się, że autor był...

migotynka | 2018-03-18
Na półkach: 2018, Przeczytane, Polecam
Przeczytana: 18 marca 2018

Rewelacyjna powieść. Dawno nie zdarzyło mi się przeczytać tak fascynującej literatury szpiegowskiej. Jest tutaj po trochę wszystkiego: miłość do ojczyzny, wiara,przywiązanie do rodziny, zdrada, spiski, zakazane zauroczenie, niebezpieczeństwa i siła przyjaźni. Autor wykonał świetną robotę. Potrafił poprowadzić wiele wątków i sprawić, że czytelnik ani na chwilę się nie nudzi. Dominika i Nash są postaciami niejednoznacznymi, mającymi swoje wady i zalety. Każde z nich kieruje się innymi wartościami, ma inne pobudki i zostało wychowane i ukształtowane przez inny system polityczny i rzeczywistość. I to pewnie dlatego ich wspólna historia jest tak ciekawa. Dodatkowym smaczkiem w książce są przepisy na dania,które pojawiają się na kartach powieści. Nigdy wcześniej nic takiego nie widziałam i muszę szczerze przyznać, że dodało to książce realności. Na pewno jest fajnym zabiegiem dla czytelników, którzy lubią gotować i wypróbują kilka przepisów.

Więcej recenzji:...

Matylda Saresta | 2018-02-27

Wydaje mi się, że ekranizacja bardziej mi podejdzie, niż książka..
Jak dla mnie, za dużo tajemnic, gierek i wywiadu. Szczegóły, które nużyły, bo jestem laikiem.
Najbardziej podobała mi się historia Dominiki - prawdziwa kobieta z charakterem:) Świetnie zarysowana postać i historia, przy której wszystko inne wyblakło... No, może oprócz historii Magdy...
Czekam na ekranizację.
Nie wiem, czy sięgnę po kolejną część...

żabot | 2018-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Wiele, wiele lat minęło od czasu, kiedy zaczytywałem się w sensacyjno-szpiegowskich powieściach, gdzie amerykański wywiad stawał w szranki z bezwzględną agenturą ZSRR. Ludlum, Bagley, Deighton i wielu innych. Jeszcze paręnaście lat temu wydawało mi się, że nadmiar książek, które wówczas kupowałem nie doczeka lektury, bo temat jakby się zdezaktualizował, ZSRR się rozpadł, inne czasy. Czy aby na pewno? Czy faktycznie cokolwiek się zmieniło poza nazwami i fasadą? Wszak na czele nowej Rosji siedzi człowiek, który na twarzy ma wypisane trzy litery: KGB. Firma nazywa się inaczej, ale mentalność i metody pozostały. I tak trafiłem na „Czerwoną jaskółkę”.
Zapewne nie skusiłbym się na lekturę książki, gdyby nie zajawki filmu na podstawie książki, których spotykałem w necie coraz więcej. Nie żałuję! Solidna szpiegowska powieść ze wszystkimi typowymi atrybutami. Nie będę tu spoilerował, zrobili to inni. Bohaterowie nie papierowi, może czasem tylko lekko przerysowani, trzymająca w napięciu...

Okulary_na_nosie | 2018-03-06
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 05 marca 2018

Wystarczyły 3 pierwsze strony, abym przepadała i ocknęła się w okolicach 1/3 książki. Od wydarzeń w książce nie daje się oderwać. Mnogość szczegółów akcji szpiegowskich, konspiracyjne sztuczki, zemsty - to wszystko przeraża, a jednocześnie uświadamia, że tak wygląda świat, którego zwykły obywatel nie dostrzega.
Moc okrucieństwa i traktowanie człowieka, jak marionetki w szponach władzy powoduje, że nie chce się wierzyć w to o czym czytamy. Jednocześnie kibicujemy parze agentów i współczujemy im, bo każda ich decyzja wiąże się z porażka, albo osobistą, albo zawodową.
W książce spotykamy się również z odrobiną magii, która dodaje opowieści smaczku.
Jedyne czego nie rozumiem w tej książce to przepisy kulinarne, ale widocznie autor jest smakoszem kuchni słowiańskiej ;-)

Natalia | 2018-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2018

"Russians. They hate foreignes only a little less than they hate themselves, and they're born conspiratos".

Dosyć, dosyć sprawnie poprowadzony thriller. Kompletnie nie mój gatunek, nie czytuję, nie czuję do niego pociągu, ale skoro obejrzałam film, to z ciekawości zabrałam się za książkę.

Stany Zjednoczone i Rosja przeciwko sobie. Szpiedzy, łącznicy, konspiracje.
Oczywiście nie obyło się bez romansu w tle, tragicznego bo tragicznego, ale jednak.

Właściwie książka mnie nie zachwyciła, emocje przez cały czas miałam stonowane, chociaż muszę przyznać, że pod koniec, gdy akcja dosięgała kulminacyjnego punktu, nawet, nawet mnie wciągnęła.
Zakończenie zupełnie inne niż w filmie. Nie muszę chyba mówić, że lepsza niż film?

Brakowało mi głębszego klimatu Rosji (który jest piękny, wiem to z innych powieści), większej ilości monologów wewnętrznych bohaterów (dobra, zapominam się, że to thriller a nie proza poetycka, do której mnie nieodmiennie ciągnie).
Fajny pomysł z przepisami na...

Vanilka | 2018-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2018

Dla osoby, która jest na bakier z historią ta książka może się wydać momentami zbyt przytłaczająca i zagmatwana. Ja przynajmniej odnosiłam chwilami takie wrażenie. Jednak te wszystkie akcje szpiegowskie, sposób w jaki zostały opisane nawet najdrobniejsze szczegóły i bez wątpienia postać Dominiki wpływają korzystnie na moja ocenę tej książki.