Budowa Drugiej Rzeczypospolitej 1918-1926

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Polska, Druga Rzeczpospolita
historyczna

Myśl przewodnia i cel pracy to próba wyjaśnienia, w jakiej mierze naród polski był przygotowany do odbudowy swego państwa, kierowania nim oraz pokazania, w jakim stopniu dziedzictwo przeszłości wpłynęło na postawę Polaków wobec odbudowanego państwa. Taki cel pracy podyktował i zadecydował o jej układzie.

Elevander | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

"Budowa Drugiej Rzeczypospolitej" J. Pajewskiego to praca poświęcona historii II RP do przewrotu majowego. Użyty w tytule wyraz "budowa" jest tu bardzo na miejscu, gdyż Autor pisze nie tyle o polityce wewnętrznej, społeczeństwie i sprawach dyplomacji, co właśnie o powstawaniu państwowości polskiej (na wszystkich płaszczyznach) po latach zaborów. Różni się więc ta praca mocno od książki A. Ajnenkiela "Od rządów ludowych do przewrotu majowego" skupionej wyłącznie na zagadnieniach politycznych. Z drugiej strony nie jest to też podręcznik mający stanowić syntezę dziejów tej epoki. Pajewski sięga po wybrane zagadnienia, ale dają one dobry obraz najważniejszych problemów. Może poza gospodarką, o której jest w sumie niewiele, tak że zainteresowanych tymi sprawami czytelników należy odesłać raczej do książki Z. Landaua i J. Tomaszewskiego "Polska w Europie i świecie 1918-1939".

W "Budowie Drugiej Rzeczypospolitej" Pajewski przemawia nie tylko jako badacz, ale także jako świadek omawianych...

szalbart | 2016-11-27
porno | 2016-06-15