Buńczuk i koncerz. Z dziejów wojen polsko-tureckich

Okładka książki Buńczuk i koncerz. Z dziejów wojen polsko-tureckich Janusz Pajewski
Okładka książki Buńczuk i koncerz. Z dziejów wojen polsko-tureckich
Janusz Pajewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
1997-01-01
1997-01-01

Dalej jest porządnie i można czytać, ale i spor nowego wydano

Dalej jest porządnie i można czytać, ale i spor nowego wydano

Świetne kompendium wiedzy o wojnach RON z Turcją.

Świetne kompendium wiedzy o wojnach RON z Turcją.

Na półkach: , , , , , ,

Dobrze i przystępnie napisana książka o wojnach polsko-tureckich. Autor skupia się przede wszystkim na stuleciu XVII i na wielkich starciach pod Cecorą, Chocimiem, Kamieńcem i Wiedniem. Mało tu opisu wojskowości (zwłaszcza tureckiej),za to działania militarne zostają dobrze powiązane z wielką polityką i szerszymi planami ówczesnych mocarstw europejskich. Pajewski dokonuje oceny polityki poszczególnych polskich królów i hetmanów, pokazuje na liczne czynniki, które wywierały na nią wpływ. Warto też zaznaczyć, że jest to praca przyjemna w lekturze. Mimo upływu lat jest to chyba wciąż jedna z lepszych popularnonaukowych publikacji na ten temat i często się ją cytuje.

Bardzo dobra książka o tematyce wojen Polski z Imperium Osmańskim i nie tylko. Dużo jest również o najazdach Tatarów oraz o sytuacji politycznej tamtego okresu. Autor ma lekkie pióro i nie zanudza czytelnika tylko i wyłącznie suchymi faktami i datami. Ogólnie dla "fanów" tamtego okresu gorąco polecam, gdyż nie ma nic piękniejszego niż odsiecz Naszej Husarii pod Wiedniem...

Tytuł ,,Buńczuk i koncerz" może być nieco zwodniczy, bo książka ta obejmuje tematykę o wiele szerszą niż wojny z Turkami w XVII. Autor zaczyna narrację od przybycia Turków do Europy, następnie przedstawia relacje turecko-węgierskie, by od nich przejść do Władysława III i jego śmierci pod Warną. To bardzo dobra decyzja, gdyż dzięki niej, słabiej zorientowany w dziejach, czytelnik nie dziwi się, skąd w ogóle wzięli się ci Turcy u naszych granic i czego od nas chcieli. Autor skupia się oczywiście na konfliktach zbrojnych, nie tylko tych krwawych, ale i pseudo wojnach z czasów Zygmunta Starego i Henryka Walezego, kiedy nie padł nawet strzał - chociaż atmosfera była gorąca. Najwięcej uwagi poświęcono oczywiście największym wojnom pomiędzy naszymi krajami, zwłaszcza wojnie z 1620-21, 1634 i wojnom prowadzonym przez Jana III Sobieskiego. Szkoda tylko, że wojskowość turecka nie została praktycznie wcale przedstawiona. 1699 - rok zawarcia pokoju w Karłowicach, w zasadzie powinien tę książkę zakończyć - od tamtej pory Turcy i Polacy nie skrzyżowali już oręża. Autor jednak kontynuuje historię relacji aż do czasów współczesnych, prowadzonych już zawsze na stopie pokojowej, a przez sporą część dziejów, wręcz przyjacielskiej.
Język zastosowany w książce jest lekki i łatwo się ją czyta. Większych błędów merytorycznych w niej nie znalazłem (ale też dawniej nie byłem taki czepliwy) - w sumie obejmuje ona same podstawy zagadnienia. Autor trochę się miota w kwestii tatarskiej i do końca nie wie, czy chce uwzględnić wojny z Tatarami jako część konfliktów polsko-tureckich, czy też nie, przez co np. w książce brak opisu bitwy pod Ochmatowem z 1644 roku, podczas gdy najazdy z czasów Zygmunta III i Jana III zostały uwzględnione. Ogólnie, to ciekawa i dobra książka, chociaż nie jest to przełomowe dzieło pod żadnym względem.

Fajnie opowiedziana historia. Pajewski z dużą lekkością przelał na papier kawał wspólnych dziejów. Książka ma charakter raczej popularny, niż naukowy. Autor nie zanudził czytelnika bardzo szczegółowymi opisami, a rzucone gdzieniegdzie ciekawostki podkręcają do bardziej szczegółowych poszukiwań.

Książka warta przeczytania. fajerwerków nie ma jednak, przyzwoita historyczna robota>

Świetna monografia na temat wojen polsko-tureckich.

Świetna monografia na temat wojen polsko-tureckich.

Nie ma się co rozpisywać. Rzetelna, oczywiście popularna, robota na temat wojen tureckich, uzupełniona szerokim tłem społeczno-kulturowym i garścią anegdot. Dla zainteresowanych warte polecenia.

• Nowożytność
  • Historyczne
  • historia
  • Klasyka polska
  • Historia Polski

Dodaj cytat z książki Buńczuk i koncerz. Z dziejów wojen polsko-tureckich