Pierwsza Wojna Światowa 1914 - 1918

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
830114162X
historyczna

Synteza dziejów I wojny światowej. Autor w znakomity sposób łączy opis bezpośrednich zmagań zbrojnych z prezentacją działań o charakterze strategicznym i dyplomatycznym. Z ogromnym wyczuciem, a jednocześnie systematycznością, przedstawia sytuację na frontach, w sztabach i w salonach polityków.

zidam | 2013-09-27
Na półkach: Przeczytane, Historia

Dzieło Janusza Pajewskiego czyta się z przyjemnością, mimo objętości książki. W jego stylu widać rękę "starej szkoły" historycznej, praca ma bardzo bogatą bazę źródłową. Autor skupia się na czynnikach politycznych i dyplomatycznych, widać, że mniej zna się na kwestiach wojskowych; fronty peryferyjne opisuje zdawkowo. Mimo tych wad, książka ta jest całościową analizą tego niezwykle brutalnego i trochę dziś zapomnianego konfliktu.

Maciej Jaśniewski | 2016-07-31

Janusz Pajewski swym dziełem "Pierwsza wojna światowa 1914-1918" powiększył bardzo skromną pulę książek polskojęzycznych tyczących się tematu Wielkiej Wojny. To bardzo dobrze napisana pozycja, z dużą bazą źródłową. Opisuje ona w sposób dokładny i przejrzysty całą otoczkę polityczną i zbrojną I wojny światowej. To bardzo cenna i potrzebna książka dla powiększenia wiedzy na temat tego ogromnego konfliktu, który wstrząsnął całym globem.

pkd | 2016-05-01
leonid | 2016-01-30