Masynissa

Okładka książki Masynissa Tadeusz Kotula
Okładka książki Masynissa
Tadeusz Kotula Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Państwowy Instytut Wydawniczy
1976-01-01
1976-01-01
historia starożytna starożytność Afryka Północna Numidia Masynissa Wojny punickie Kartagina Rzym

Książka Tadeusz Kotuli przybliża czytelnikom postać Masynissy - władcy Numidów. Na tyle ile to możliwe poznajemy młodość Masynissy, jego służbę w Hiszpanii u boku Kartagińczyków, walkę o ojcowiznę, sojusz z Rzymianami. Siłą rzeczy jest tu sporo o stosunkach między Rzymem i Kartagińczykami, ale autor nie przesadza, skupia się na opisywanej postaci, pokazuje rolę jaką odegrał w bitwie pod Zamą czy chociażby jaki był jego wkład w III wojnę punicką i zniszczenie Kartaginy. Trzeba też pamiętać, że konflikty te dzieliło ponad pięćdziesiąt lat, podczas których Masynissa rządził i powiększał swoje tereny. Kotula charakteryzuje również państwo władcy oraz opisuje rywalizację numidyjsko-kartagińską w regionie. W książce znajduje się również sporo odniesień do badań archeologicznych, inskrypcji dotyczących Masynissy czy monet i posągów. Kotula również dużo pisał o ówczesnym stanie badań, przedstawiał teorie historyków na poszczególne tematy dotyczących Numidyjczyka. Źródeł o samym Masynissie czy państwie Numidów nie jest może zbyt wiele, ale historykowi mimo to udało się stworzyć znakomitą opowieść.

Jestem wielkim fanem Hannibala i Kartaginy, czytałem tę opowieść z prawdziwym bólem serca ale odsuwając własne uprzedzenia to przede wszystkim świetnie napisana, znakomita książka z serii Ceramów poświęcona Masynissie, wręcz legendarnej postaci z okresu wojen punickich. Człowieka, który znacząco wpłynął na losy tej wojny i upadku Kartaginy.
Autor poruszył chyba wszystkie możliwe wątki życia władcy Numidii: militarne, polityczne, ekonomiczne, osobiste. Otrzymujemy dzięki temu pełny obraz tamtej epoki i odpowiedź na najciekawsze pytanie - dlaczego Afrykańczyk zdradził Hannibala i przeszedł na stronę Rzymu i czym się to w efekcie końcowym zakończyło.

Autor poruszył chyba wszystkie...

Na półkach: , , , , , , ,

Książka T. Kotuli, wybitnego znawcy tematyki północnoafrykańskiej, stanowi próbę biografii Masynissy, wybitnego numidyjskiego władcy panującego na przełomie III i II wieku p.n.e. W okresie tym Numidowie byli wciśnięci między Rzym i Kartaginę i musieli zająć jakieś stanowisko wobec rywalizacji tych wielkich potęg. Po roku 202 p.n.e. Masynissa, który zdążył przejść ze strony punickiej na rzymską, mógł dzięki poparciu Republiki prowadzić nieoficjalną ekspansję na terytoria punickie i wzmacniać swoje państwo. Niezwykle interesująco został przedstawiony wpływ Masynissy na genezę III wojny punickiej, szczególnie zaciekawiła mnie koncepcja mówiąca, że to nie obawa przed Kartaginą, a raczej obawa przed nadmiernym wzrostem potęgi Masynissy, skłoniła Rzymian w 149 r. p.n.e. do uderzenia na Kartaginę. Autor drobiazgowo wykorzystał wszystkie możliwe źródła: pisane, epigraficzne, numizmatyczne czy archeologiczne. W książce zarysowana została naukowa dyskusja dotycząca postaci numidyjskiego władcy, ale nie utrudnia to lektury nawet czytelnikom słabo obeznanym z dziejami Północnej Afryki w starożytności.

Tomasz Babnis

• Historia starożytna