Dzieje Kartagińczyków. Historia nie zawsze ortodoksyjna

Okładka książki Dzieje Kartagińczyków. Historia nie zawsze ortodoksyjna Krzysztof Kęciek
Okładka książki Dzieje Kartagińczyków. Historia nie zawsze ortodoksyjna
Krzysztof Kęciek Wydawnictwo: Attyka historia
historia
Attyka
2007-01-01
2007-01-01
Kartagina historia Kartaginy starożytność

Książka godna polecenia. Chyba jedna z nielicznych pozycji opisująca ogół dziejów Kartagińczyków jak i samej Kartaginy i to w dodatku polskiego autora. Oczywiście jeśli chcemy poznać więcej szczegółów odnośnie konkretnego zagadnienia to musimy sięgnąć po mocno specjalistyczne pozycje (to jednak normalne i nie jest to jej wadą). Jedyna rzecz, która osobiście mocno mnie irytowała i o której muszę wspomnieć to silnie podkreślone indywidualne uprzedzenia i niechęć autora zarówno do samych Rzymian jak i do Republiki Rzymskiej. W opracowaniu historycznym coś takiego nie powinno mieć miejsca, stąd też ocena "tylko" 7/10.

Jest to jedna z niewielu dostępnych w języku polskim publikacji na temat Kartaginy. Dodatkowo napisana w bardzo przystępny sposób, gdzie autor w obiektywny sposób stara się pokazać, że rzymskie zwycięstwo w wojnach punickich wcale nie było przesądzone i jak Rzymianie poprzez pierwszy w historii zanotowany holokaust usunęli wielką punicką cywilizację w odmęty zapomnienia. Polecam.

Jedna z nielicznych na polskim rynku prac poświęconych cywilizacji punickiej. Książka świetna językowo. Autor jest cenionym dziennikarzem – i ten dar pisania widać w całej pracy. Autor prezentuje skrajnie antyrzymski punkt widzenia na historię Rzymu z Kartaginą, ale pisze tak ciekawie, że jakoś potrafię mu to wybaczyć. Znakomite rozdziały o kulturze i religii Kartagińczyków. Książka jest dość trudna do kupienia, ale warto sobie zadać trud, by ją zdobyć.

Nowe spojrzenie na dzieje Kartaginy, zwłaszcza że nadal w historiografii dominuje ‘negatywny’ jej obraz. Patrzymy na nią oczyma Greków i Rzymian, co w konsekwencji musi prowadzić do wypaczonego odbierania jej cywilizacyjnych osiągnięć. Przez wieki spełniała rolę swoistego ‘imperium zła’ , które zagraża ‘dobremu’ Rzymowi, którego z kolei – przez przynależność do cywilizacji łacińskiej – jesteśmy spadkobiercami. Ostatnie odkrycia, krytyczne podejście do źródeł i ich reinterpretacja, odrzucenie wartościowania (dobry Rzym kontra barbarzyńska Kartagina) umożliwiają nowe podejście w badaniach nad dziejami Kart Hadaszt.

Napisanie monografii dokumentującej dzieje cywilizacji punickiej nie jest rzeczą łatwą, co wynika między innymi ze szczupłości zachowanych źródeł. Nie ma w tym zresztą nic dziwnego – Rzymianie zadbali przecież o to, aby z Kartaginy nie został kamień na kamieniu. Krzysztof Kęciek wyszedł z tego zadania obronną ręką, tworząc książkę nie tylko świetną merytorycznie, ale też po prostu bardzo dobrze napisaną. Wszystkim tym, którym wydaje się, że historia jest nudna, polecam lekturę tej pracy. Już po przeczytaniu pierwszych kilku stron przekonają się, że nie mają racji.

Wspaniała książka, która interesująco opisuje dzieje dziś zapomnianego państwa kartagińskiego, jego wzloty, jak i upadki. Bogaty opis wraz ze szczegółami, których nie znajdzie się w Internecie.

bardzo przystępnie napisane , po przeczytania mam tylko jedno do powiedzenia, piep....ć rzymian, zrobili z kartaginą to co ich naśladowcy z Hitlerem na czele chcieli zrobić z żydami

Moja ocena 8, a mogło być jeszcze wyżej, jednak widać u autora rys antyrzymski

Moja ocena 8, a mogło być jeszcze wyżej, jednak widać u autora rys antyrzymski