Bardzo poszukiwany człowiek

Okładka książki Bardzo poszukiwany człowiek
John le Carré Wydawnictwo: Sonia Draga Ekranizacje: Bardzo poszukiwany człowiek (2014) kryminał, sensacja, thriller
384 str. 6 godz. 24 min.
Kategoria:
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
A Most Wanted Man
Wydawnictwo:
Sonia Draga
Data wydania:
2014-07-30
Data 1. wyd. pol.:
2009-03-25
Liczba stron:
384
Czas czytania
6 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379991044
Tłumacz:
Jan Rybicki
Ekranizacje:
Bardzo poszukiwany człowiek (2014)
Średnia ocen

                6,2 6,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,2 / 10
507 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1854
1506

Na półkach: , , , ,

Mistrz powieści szpiegowskiej znowu w dużej formie! W tej książce dziejącej się po zamachach z 11 września, Le Carre stawia ważne pytania: czy możemy zawiesić podstawowe prawa jednostki w walce z terroryzmem? która z metod walki z terroryzmem jest lepsza, amerykańska czy europejska? Przy okazji dostajemy realistyczny opis pracy służb specjalnych. Audiobook jest b.dobrze czytany przez Wiktora Zborowskiego.

Najnowsza książka króla powieści sensacyjno-szpiegowskiej tak naprawdę nie jest książką szpiegowską czy sensacyjną. To raczej moralitet zadający poważne pytania w świecie po 11 września. O to czy podstawowe prawa jednostki wciąż obowiązują. O zakres prawa do prywatności, do ochrony prawnej, do uczciwego procesu. A także o granice suwerenności państwa: czy można zezwolić na jej gwałcenie przez obce państwo. To pytania bardzo na czasie: wystarczy wspomnieć, wśród wielu innych, sprawę Snowdena czy sprawę tajnego więzienia CIA na Mazurach.

Amerykańska odpowiedź na powyższe pytania jest jasna: można zawiesić wszelkie prawa jednostki i suwerenność państwową wtedy, gdy zabija się Amerykanów. Europejczycy, na szczęście, nie są tak skrajni. Ów konflikt wartości może najbrutalniej pokazuje Le Carre w dialogu europejskiego funkcjonariusza (pytającego) i amerykańskiego (odpowiadającego): „O jakiej ty sprawiedliwości mówisz? – O amerykańskiej, baranie. A niby o jakiej? O prawdziwej sprawiedliwości, takiej, ku..a, co strzela z biodra. A nie byle jakiej, takiej jak wasza, co wystarczy byle adwokat, żeby ją wypaczyć (...) A ty co, chcesz się bawić w szpiega w białych rękawiczkach? To baw się razem z innymi europigmejami.”

Jak zwykle u Le Carre'a mamy miłość, mamy też zwykłe, ludzkie przyzwoite zachowanie polegające na pomocy innym w potrzebie. Niestety: i miłość i przyzwoitość muszą przegrać z bezduszną polityką i wymogami bezpieczeństwa państwa, arbitralnie definiowanymi i interpretowanymi przez służby specjalne. Człowiek się nie liczy.

Można zarzucać, że w książce dzieje się niewiele, ale to nie rzecz typu: zabili go i uciekł. Tu mamy świetnie i realistycznie przedstawioną codzienność służb specjalnych; Le Carre wie co pisze, bo przecież sam w nich pracował. Wydaje się, że głównym ich zajęciem nie jest robota operacyjna ale spory kompetencyjne: kto ważniejszy, kto może prowadzić śledztwo, a kto mu się w nie wtryniać, ile jedna służba może ujawnić drugiej itp.

Poza tym znakomicie są opisane rozmowy szpiegów, czy ludzi pracujących w wywiadzie. Ci ludzie bez przerwy muszą się kontrolować, zważać na każde słowo, które wypowiadają. Świetnie pokazuje Le Carre ów stan w którym człowiek rozmawia ale jednocześnie jest obok siebie rozmawiającego i obserwuje się z boku. Typowe tu zdanie takie: `Usłyszała siebie mówiącą słowa...'

Od pewnego momentu domyślamy się, że to się źle skończy (wszystkie książki Le Carre kończą się źle) ale słucha się z niesłabnącą ciekawością. Audiobooka czyta świetnie Wiktor Zborowski, który w innych książkach mnie irytował, bo rozciąga za bardzo słowa i zdania, ale tutaj to się sprawdza, bo się można napawać prozą Le Carre'a.

Nasuwa się porównanie z naszym czołowym reprezentantem literatury szpiegowskiem, Vincentem Severskim. No cóż, nie umniejszam wiedzy Severskiego, ale jego książki w porównaniu z Le Carre to literatura dla dzieci. Różnice w poziomie literackim, w wadze poruszanej problematyki są olbrzymie.

Mistrz powieści szpiegowskiej znowu w dużej formie! W tej książce dziejącej się po zamachach z 11 września, Le Carre stawia ważne pytania: czy możemy zawiesić podstawowe prawa jednostki w walce z terroryzmem? która z metod walki z terroryzmem jest lepsza, amerykańska czy europejska? Przy okazji dostajemy realistyczny opis pracy służb specjalnych. Audiobook jest b.dobrze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    670
  • Chcę przeczytać
    435
  • Posiadam
    242
  • Teraz czytam
    17
  • Thriller/sensacja/kryminał
    8
  • Audiobook
    6
  • 2013
    5
  • 2015
    5
  • Audiobooki
    5
  • Ulubione
    4

Cytaty

Więcej
John le Carré Bardzo poszukiwany człowiek Zobacz więcej
John le Carré Bardzo poszukiwany człowiek Zobacz więcej
John le Carré Bardzo poszukiwany człowiek Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także