Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy

Okładka książki Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy
Joanna Wrycza-Bekier Wydawnictwo: Onepress poradniki
248 str. 4 godz. 8 min.
Kategoria:
poradniki
Wydawnictwo:
Onepress
Data wydania:
2014-06-09
Data 1. wyd. pol.:
2014-06-09
Liczba stron:
248
Czas czytania
4 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324688425
Tagi:
jak pisać pisanie słowa
Średnia ocen

                7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
489 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
205
41

Na półkach: , , ,

Podmiot, to król, a orzeczenie, to królowa zdania. Powinni kroczyć ramię w ramię na czele orszaku słów lub zamykać pochód, trzymając w napięciu wyczekującą ich gawiedź. Królowa/orzeczenie rządzi w zdaniu; króla/podmiotu można się przecież domyślać. Władczyni nie może być bierna i unikać wskazywania winnego („Ścięto ulubione drzewo księżniczki”), ani modalna w trybie przypuszczającym („Chciałabym abyście wezwali kata”). Zdradzi tym swoją niepewność i miękkość. By zdobyć posłuch i szacunek poddanych musi mówić zdecydowanie („Ogrodnik ściął ulubione drzewo księżniczki. Wezwijcie kata”). Jeśli staniesz się mistrzem ceremonii/pisarzem pamiętaj o królowej i zadbaj, by w orszaku nie ukryły się żadne słowa-śmieci: papugi, urzędasy, tasiemce, usypiacze, tchórze, zuchwalcy, zrzędy itp.. Ona tego nie zapomni, a ty przypłacisz to własną głową.

Joanna Wrycza-Bekier jest prawdziwą czarodziejką, wierzy w „Magię słowa” i zaraża nią innych. Zwraca uwagę swoich adeptów na dźwięki liter, od których rozpoczynają się imiona książkowych bohaterów, wyjawia zaklęte słowa i zwroty, uczy wyjaśniania abstrakcyjnych pojęć oraz budowania przejrzystych i czarownych zdań. Ożywia następnie szkielet klasycznej opowieści; uczy jak budować napięcie (w tym sprawnie posługiwać się strzelbą Czechowa), grać na emocjach, opisywać zmysłami i korzystać z zaklęcia: „pokazywać, nie opisywać”.
Powołuje się przy tym na wielkich mistrzów słowa. Pisarskich lekcji w jej szkole udzielają Ian Fleming, Ernest Hemingway, bracia Grimm i Agatha Christie, którzy przywłaszczyli sobie po jednym rozdziale. Między stronami błąkają się inni profesorowie: Homer uczy ożywiania tekstu za pomocą dynamicznych czasowników, Zofia Nałkowska stosowania strony biernej, a Umberto Eco naprzemiennych zdań prawo i lewostronnych. Napotkacie tu również mistrza wydłużania zdań przy pomocy średnika - Marcela Prousta , specjalistę od magicznych powtórzeń - Guntera Grassa oraz arcymistrzów malowania słowem - Bruno Schulza i Vincenta van Gogha. Nie musicie aspirować do roli czarodziejów/czarodziejek, by wyciągnąć korzyści z tej małej księgi czarów. Przykłady artykułów prasowych, haseł reklamowych i służbowych e-mali nauczą Was technik zrozumiałego i przyciągającego uwagę pisania, a ta umiejętność przyda się nawet zatwardziałym mugolom.

-------------------------------------------------------------------------------
„Magia słowa”, to najbogatszy przewodnik po słowie pisanym jaki trafił w moje ręce. Polecam go wszystkim tworzącym teksty, a w szczególności osobom, którym poniższe zdania robią różnicę:

„Z przykrością informujemy, że niestety zdecydowaliśmy się zatrudnić innego pracownika”//„Z przykrością informujemy, że zdecydowaliśmy się zatrudnić innego pracownika”
„Mężczyzna, nie bacząc na krzyk, jaki dochodził z sąsiedniego pokoju, pociągnął za spust”//„Nie bacząc na krzyk, jaki dochodził z sąsiedniego pokoju, mężczyzna pociągnął za spust”
„Wszystkie osoby, oprócz tych, które mają więcej niż 18 lat, kupują bilety zniżkowe”//„Każda osoba poniżej 18. roku życia kupuje bilet zniżkowy”
„Nosiła sukienkę koloru różowego”//„Nosiła różową sukienkę”
„Mam problem z samochodem”//„Zepsuł mi się samochód”

Podmiot, to król, a orzeczenie, to królowa zdania. Powinni kroczyć ramię w ramię na czele orszaku słów lub zamykać pochód, trzymając w napięciu wyczekującą ich gawiedź. Królowa/orzeczenie rządzi w zdaniu; króla/podmiotu można się przecież domyślać. Władczyni nie może być bierna i unikać wskazywania winnego („Ścięto ulubione drzewo księżniczki”), ani modalna w trybie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 016
  • Przeczytane
    622
  • Posiadam
    216
  • Teraz czytam
    91
  • Poradniki
    21
  • Ulubione
    15
  • Chcę w prezencie
    13
  • 2021
    13
  • 2022
    13
  • Pisanie
    10

Cytaty

Więcej
Joanna Wrycza-Bekier Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Zobacz więcej
Joanna Wrycza-Bekier Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Zobacz więcej
Joanna Wrycza-Bekier Magia słów. Jak pisać teksty które porwą tłumy Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także