Minimalizm

The Simple Guide To Minimalist Life
minimalizm
poradniki
anigra

"Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie. Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję,...

Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie warto. Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne. Być może wydaje ci się, że ta myśl przewodnia brzmi prosto, ale stoi za nią niesamowita ilość korzyści, dzięki którym twoje życie będzie pełniejsze, a ty — szczęśliwszy [...]" - Paweł Kata, tłumacz "Minimalizmu"

Czego m.in. dowiesz się z książki "Minimalizm" L. Babauty?

- jakie są zasady minimalizmu?
- jak uprościć to, co robisz?
- jak usuwać nieporządek?
- jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć?
- jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy?
- co to znaczy "minimalistyczny komputer"?
- jak podróżować minimalistycznie?

“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz" - Leo Babauta

źródło opisu: http://zlotemysli.pl

źródło okładki: http://zlotemysli.pl

Radosław Gabinek | 2017-02-16
Na półkach: Przeczytane, 2017 rok
Przeczytana: 16 lutego 2017

osinskipoludzku.blogspot.com

Ta książka ma jedną zaletę jak dla mnie, no może dwie. Po pierwsze jest krótka, bo naprawdę bardzo bym żałował mocno poświęconego jej czasu, a po drugie promuje filozofię bardzo mi bliską. To by było na tyle, co spowodowało u mnie spory zawód bo nie lubię źle pisać o książkach i z reguły nie muszę bo sięgam głównie po dobre pozycje, ale tym razem stało się inaczej. Leo Babauta popełnił naprawdę słabą pozycję...

Spodziewałem się po tym tytule czegoś bardziej głębokiego, choć odrobinę ocierającego się o kwestie duchowe, egzystencjalne. Być może, że nie powinienem mieć aż takich oczekiwań i wtedy odebrał bym "Minimalizm" jakoś inaczej, ale z drugiej strony mam poczucie że Leo Babauta napisał swoją książkę na siłę i nic wielkiego ona w moje życie nie wniosła. Ma się wrażenie obcowania z jakimś miernym poradnikiem, momentami z pozycją stworzoną tylko i wyłącznie jako pretekst do ulokowania produktu. Tak w ogóle to poruszane tu kwestie jakby w kółko się...

Karalajn | 2014-04-04
Przeczytana: 21 marca 2014

Książkę przeczytałam jednym tchem – zresztą to po niej ruszyło mnie sumienie, że jak chomik jestem i mam stertę rzeczy, które nie potrzebnie się piętrzą w moim życiu. Jakoś dwa lata temu przeczytałam “Sztukę prostoty” i zdecydowanie uważam, że jest to książka bardziej przyjazna dla kobiet (polecam!!!). Niestety Leo Babauta tak się poniósł w filozofii minimalizmu, że np. radzi ściąć włosy, tylko po to, aby nie korzystać z szamponu czy szczotki do włosów (wersja dla "menów"). No jak dla mnie minimalizm minimalizmem, ale bez przesady – mam wrażenie, że Pan Leo każe pozbyć się wszystkiego, byle rzeczy było jak najmniej – a niekoniecznie o to chodzi. Myślę, że każdy ma swój rozum i może uporządkować sobie szafy, mieszkanie i życie, bez przesadnego magazynowania, ale i bez przesadnego nagłego wyrzucania rzeczy - róbmy wszystko z głową ;). I nie dlatego, że Leo tak zrobił i jest szczęśliwy – nie każdy ma poczucie, że mniej znaczy więcej i u niego wyrzucanie, porządkowanie - może...

Zaczytana | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Moim zdaniem określenie "rewelacyjna" nijak się ma do 8/10 w przypadku poradnika ;) jednak ocenę tą wystawiam z czystym sumieniem. Książkę tą męczyłam długo, ale nie dlatego, że była nudna czy nieciekawa. Raczej ze względu na jej poradnikowy charakter. Poradniki bardzo lubię, ale jest coś takiego, że czytanie poradnika łatwo dzielić na czytanie w etapach, w międzyczasie czytając inną książkę (zwykle powieść).
Plusy dla autora za prosty, przyswajalny dla każdego język, dobre pogrupowanie wiedzy w rozdziałach i wypunktowanie najważniejszych informacji a także konkrety typu nazwy pomocnych programów. Minus za „flow” w temacie – najlepiej mieć w pokoju białe ściany, biurko, kompa i krzesło – może jakąś roślinę. WHAT?! Bez przesady Panie Leo ;). Jednak mimo wszystko jego porady i samo już przeczytanie książki przestawiają jakieś trybiki w naszych głowach. Faktycznie zaczęłam się zastanawiać czy potrzebuję tego wszystkiego co posiadam i odpowiedź brzmi – absolutnie nie! Czy przeszkadza...

Lisek | 2014-06-25

Szmira... tylko tak mogę określić tę książkę. Półtorej godziny suchych haseł. Nic odkrywczego. Żadnych metod, głębszej refleksji. Nic, co by zachęciło czytelnika do tytułowego minimalizmu. Audiobook czytany przez najgorszego lektora, na jakiego do tej pory trafiłam. Masa błędów gramatycznych i stylistycznych.
Właściwie to pastisz Sztuki Prostoty.

lula | 2014-10-19
Przeczytana: 19 października 2014

Dwa dni temu przeczytałam "książeczkę minimalisty". Jest w nich dosłownie to samo.

TrissMerigold | 2016-12-12

Przeczytałam na jednym tchu. Bardzo miła, ale mało odkrywcza książka. Być może to tylko moja opinia, ponieważ od zawsze postrzegam siebie jako skrajną minimalistkę. Szukałam w niej raczej czegoś innego, ale i tak naładowała moje baterie do działania i ciągłego doskonalenia się.

Komodus | 2015-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2015

Książka fajna, można z niej wynieść wiele inspiracji i praktycznych porad dotyczących życia codziennego, bez konieczności angażowania się w nurt minimalizmu jako wyznawca i fanatyk. Czyta się szybko i przyjemnie. Godna polecenia.

z10l0 | 2015-02-11

Dziwna książka, niby nie zrobiła na mnie wrażenia, a nagle jakoś samoczynnie zacząłem porządkować swoje otoczenie, mniej rzezy wkoło. Na pewno warto się zapoznać :)

TYgryska | 2017-03-15
Przeczytana: 15 marca 2017

Książka napisana w formie poradnika. Będzie wartościowa dla osób, które:
a) wokół siebie mają bałagan i chcą uporządkować swoje życie w różnych jego aspektach,
b) nigdy nie miały styczności z filozofią minimalizmu czy filozofią kaizen.

Do tej pory zetknęłam się z książkami dotyczącymi filozofii kaizen oraz czytałam różne artykuły z zakresu porządkowania życia, więc dla mnie książka nie wnosi nic wartościowego - jest jedynie formą odświeżenia pamięci.

Zaczytana | 2015-08-21
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

Mam mieszane uczucia na temat tej książki z jednej strony nie żałuje czasu poświęconego na jej przeczytanie z drugiej strony nie dowiedziałam się z niej nic czego już bym nie wiedziała. Minimalizm wprowadzany na niemal każdej płaszczyźnie życia codziennego to jak dla mnie już trochę przesada ale szanuje wybory innych osób więc skoro innym z tym dobrze to ok.