Minimalizm

The Simple Guide To Minimalist Life
minimalizm
poradniki
anigra

"Każdego dnia wzbudza się w nas fałszywą potrzebę posiadania czegoś, co jest nam zupełnie zbędne. Dla zrealizowania tych potrzeb jesteśmy w stanie pracować więcej, wpędzać się w długi, zaniedbywać relacje z bliskimi oraz tracić zdrowie, a w konsekwencji… trwonić nasze życie. Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję,...

Czy chcesz stracić swoje życie w ten sposób? Goniąc za kolejnymi „błyskotkami”? Nieustannie konsumując? Mam nadzieję, że nie, ponieważ nie warto. Odpowiedzią na konsumpcyjny styl życia jest filozofia minimalistyczna, której esencją jest zrobienie miejsca w swoim życiu na to, co prawdziwie ważne, przez usunięcie z niego wszystkiego, co zbędne. Być może wydaje ci się, że ta myśl przewodnia brzmi prosto, ale stoi za nią niesamowita ilość korzyści, dzięki którym twoje życie będzie pełniejsze, a ty — szczęśliwszy [...]" - Paweł Kata, tłumacz "Minimalizmu"

Czego m.in. dowiesz się z książki "Minimalizm" L. Babauty?

- jakie są zasady minimalizmu?
- jak uprościć to, co robisz?
- jak usuwać nieporządek?
- jak powinien wyglądać dom minimalizmu i jak go stworzyć?
- jak stworzyć minimalistyczne miejsce pracy?
- co to znaczy "minimalistyczny komputer"?
- jak podróżować minimalistycznie?

“Kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby w pewnym sensie „stworzyć czas” na to, co dla ciebie ważne. W żadnym wypadku minimalizm nie powinien być utożsamiany z prowadzeniem życia pustelnika lub trwaniem w nieustającym poczuciu nudy.

Celem jest bogate życie, przy niewielkim stanie posiadania. Twoje życie, jako minimalisty, będzie inne niż moje. To ty będziesz musiał odkryć, co czyni cię prawdziwie szczęśliwym. Zaplanuj swój idealny dzień, a potem usuń z niego wszystko, co nie jest ci absolutnie potrzebne. Zrób w swoim życiu miejsce właśnie na ten idealny dzień, na rzeczy, czynności oraz ludzi, których kochasz" - Leo Babauta

źródło opisu: http://zlotemysli.pl

źródło okładki: http://zlotemysli.pl

90alexa90 | 2019-10-23
Na półkach: Przeczytane, 100 BOOKS 2019
Przeczytana: 23 października 2019

Ale to już było...
Powtarzalny zlepek porad i stwierdzeń, które każdy interesujący się tematem - albo i nie - dobrze zna.

Bzibzioh | 2019-03-15
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, Legimi
Przeczytana: 15 marca 2019

Jest tu parę celnych spostrzeżeń, m.in. to, że „kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty, aby stworzyć czas na to, co dla ciebie ważne.” A kluczem w tym cytacie jest słowo „ważne”. Czytelnik może zadać sobie pytanie: co dla mnie jest ważne? Esencja przemyśleń autora zawarta jest właściwie w przedmowie tłumacza i w kilku początkowych rozdziałach. Reszta to rady dla Amerykanów, którzy nie potrafią dostrzec prostoty zjawisk, zanurzając się bezrefleksyjnie w konsumpcjonizmie współczesnego świata.

1travel | 2019-02-17

Niestety banały.

magmos | 2018-12-01
Przeczytana: 01 grudnia 2018

Biblia minimalistów. W telegraficznym skrócie: kluczem do minimalizmu jest odgadnięcie tego, co czyni cię szczęśliwym i pozbycie się całej reszty.

Istnieje kilka fundamentalnych zasad, jakimi kierują się minimaliści. Oto i one:
1. Pozbądź się zbędnych rzeczy. Usuń ze swojego życia wszystko to, z czego nie korzystasz i bez czego możesz się obejść.
2. Określ co dla ciebie najważniejsze (co czyni cię szczęśliwym i co będzie miało największy wpływ na twoje życie, na karierę).
3. Staraj się, aby to, co robisz, było dla ciebie istotne.
4. Wypełnij życie radością i szczęściem. Nie tylko pozbywaj się wszystkiego, co zbędne, ale również wypełnij powstałą przestrzeń czymś wspaniałym!
5. Obserwuj i poprawiaj. Zawsze można coś ulepszyć.

Ta książka to, bez wątpienia, dobry punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z minimalizmem/ rewolucji w swoim życiu (niewłaściwe skreślić). Starzy wyjadacze nie znajdą w niej niczego nowego.

tilda79 | 2018-09-24
Przeczytana: 24 września 2018

Lekko się czyta. Dużo praktycznych porad. Małe kompendium nt. jak uprościć swoje życie i usunąć z niego zbędne rzeczy i sprawy. Fajne porady m.in. nt. oczyszczania dysku komputera. Plus za to, że auror daje czytelnikowi wolny wybór i nie narzuca kwestii ideologicznych typu wegetarianizm, weganizm, buddyzm...

Koka | 2018-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2018, Ebooki
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Słabiutka. Powierzchowna, krótka i nic nie wnosząca. Minimaliści nie traćcie kasy!

Kamila Kujawa | 2018-04-19
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Hmm, książka mogłaby być jeszcze bardziej minimalistyczna, na przykład ograniczać się do dwóch/trzech zdań.
Proponuję właściwie jedno: kupcie McBooka, tyle zapamiętałam z tego tekstu.

Gosia | 2018-04-17
Przeczytana: 16 kwietnia 2018

Klasyczna pozycja minimalistów, którą się naprawdę rozczarowałam. Za dużo zakazów i rozkazów połączonych z zero-jedynkowym myśleniem. Mało tu miejsca na indywidualność i wyrozumiałości dla różnorodności.

sumiennaczapla | 2018-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2018

Jest to trzecia książka, którą przeczytałam o minimalizmie. Dobrze, że od niej nie zaczęłam, bo bym się zniechęciła.
Styl autora jest bardzo narzucający i atakujący. Sprawia, że czujesz się winny lub próbujesz się bronić, zamiast rozważać, co możesz wprowadzić w swoje życie, by je uprościć.
Nie polecam! Mamy na rynku dużo lepsze książki (naszych polskich autorów).

Lili229 | 2018-02-19

Klasyk minimalistów. Dużo inspiracji, bo trudno tu mówić o konkretach. Z drugiej strony, jak podkreśla sam autor, o to w tej książce chodzi. Prosto i przystępnie przedstawiony zarys filozofii minimalistycznej.