W cieniu Ogrodu Saskiego

Wydawnictwo: Oficyna Wydawniczo-Dziennikarska Maciej Kledzi
historyczna

Kamienica przy Królewskiej 16 z oficynami wysuniętymi w Ogród Saski była jednym z ładniejszych budynków w śródmieściu Warszawy. Zaprojektował ją Witold Lanci, prace budowlane zakończono w 1881 r. Sąsiadowała ona z budynkiem Giełdy projektu tego samego architekta. W czasie Powstania Warszawskiego kamienica zamieniona została w redutę. Heroiczne zmagania jej obrońców z nieprzyjacielem dysponującym znacznie lepszym uzbrojeniem są treścią tej książki. W kilkanaście lat po zakończeniu wojny zrujnowany gmach rozebrano. przy końcu lat dziewięćdziesiątych zaprojektowano w tym miejscu kompleks bankowy "Saski Business Park". O powstańczej reducie i jej obrońcach przypomina pamiątkowa tablica na ścianie BRE Banku SA od strony ul. Królewskiej.

źródło opisu: Matras

lusia1212 | 2016-06-11