Królewska 16

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
83-211-0637-4
historia
piotrex

Książka przedstawia okupacyjne i powstańcze dzieje jednej - ale za to niezwykłej - kamienicy warszawskiej. W jej murach prowadzono ożywioną działalność konspiracyjną, tu istniała wytwórnia granatów i miała swą lokal firma specjalizująca się w produkcji skrytek.

Jale | 2014-11-22
Przeczytana: 22 listopada 2014

Przepiękny hołd złożony obrońcom kamienicy, skompilowany z kilkudziesięciu wspomnień i różnych opracowań i dokumentów, napisany tak, że pochłania się jednym tchem (co jest w sumie ewenementem w przypadku książek o Powstaniu Warszawskim). Fascynująca mieszanka wspomnień uczestników tamtych wydarzeń z rekonstrukcją walk toczących się w kamienicy i bezpośrednim jej sąsiedztwie. Książka wręcz wzorcowo napisana, nie wartościująca żadnej ze stron konfliktu i pokazująca, że wojna to jednak nie zabawa.

Jednocześnie jest to doskonałe świadectwo męstwa zwyczajnych (przeważnie) nastolatków, jak i pośredni dowód na to, że decyzja o wywołaniu Powstania była nieprzemyślana, wskutek czego bezsensownie - choć w otoczce romantycznego uniesienia - zniszczono setki tysięcy żywotów i piękne ongiś miasto. Dowód na to, że rozpętywanie wojny w mieście pełnym mieszkańców zawsze marnie dla tych ostatnich się kończy.

Z całego serca polecam - ku zachowaniu pamięci o warszawiakach, których już nie ma, i ku...

Michał | 2013-05-25

Jedno z najlepszych wspomnień z Powstania jakie czytałem, a czytałem już ich sporo. Polecam!

WGothe | 2014-01-14

Jedna z tych książek o Powstaniu, które na długo zapadają w pamięć. Polecam!

Hopsztos | 2016-11-05
Przeczytana: 20 października 2006