Najnowsze artykuły
- ArtykułyEdukacja jako klucz do wolności. „Dziewczyna o mocnym głosie” Abi DaréAnna Sierant1
- ArtykułyPrzeczytaj fragment książki „Drużyna A (A)” Tomasza Kwaśniewskiego i Jacka WasilewskiegoLubimyCzytać2
- ArtykułyTrzeci tom serii o Medei Steinbart już dostępny w Storytel. Wywiad z autorką, Magdaleną KnedlerLubimyCzytać1
- ArtykułyZ Memphis na Manhattan – „Wymiana” Johna GrishamaBartek Czartoryski1
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Maciej Kledzik
5
7,1/10
Ten autor nie ma jeszcze opisu. Jeżeli chcesz wysłać nam informacje o autorze - napisz na: admin@lubimyczytac.pl
7,1/10średnia ocena książek autora
24 przeczytało książki autora
38 chce przeczytać książki autora
0fanów autora
Zostań fanem autoraKsiążki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Między Marszałkowską i Żelazną Al. Sikorskiego i Pańską: IV Zgrupowanie AK
Maciej Kledzik
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
1994
Najnowsze opinie o książkach autora
Królewska 16 Maciej Kledzik
8,6
Książka kustosz pamięci. Bardzo potrzebna i bardzo prawdziwa, bo składa się nie tylko ze wspomnień uczestników tamtych heroicznych wydarzeń ale także z archiwalnych dokumentów.
Ta książka to kolejne potwierdzenie, że Polacy o wolność nie żebrzą lecz o nią walczą i bardzo nie na miejscu, bo bardzo wpisujący się w niemiecką narrację jest naiwny komentarz użytkownika Jale z 22 listopada 2014 roku (niżej) --- "że decyzja o wywołaniu Powstania była nieprzemyślana, wskutek czego bezsensownie - choć w otoczce romantycznego uniesienia - zniszczono setki tysięcy żywotów i piękne ongiś miasto. Dowód na to, że rozpętywanie wojny w mieście pełnym mieszkańców zawsze marnie dla tych ostatnich się kończy."--- bo to nie Polacy rozpętali wojnę lecz Niemcy, a Polacy usiłowali uwolnić się od niemieckiego obłędu. Wszystko było przemyślane choć oczywiście nikt wówczas nie podejrzewał, że 15 sierpnia 1944 roku Sowieci staną po stronie Niemców i nie zezwolą na lądowanie alianckich samolotów na prawym brzegu Wisły, zajętym przez wojska sowieckie.
Królewska 16 Maciej Kledzik
8,6
Przepiękny hołd złożony obrońcom kamienicy, skompilowany z kilkudziesięciu wspomnień i różnych opracowań i dokumentów, napisany tak, że pochłania się jednym tchem (co jest w sumie ewenementem w przypadku książek o Powstaniu Warszawskim). Fascynująca mieszanka wspomnień uczestników tamtych wydarzeń z rekonstrukcją walk toczących się w kamienicy i bezpośrednim jej sąsiedztwie. Książka wręcz wzorcowo napisana, nie wartościująca żadnej ze stron konfliktu i pokazująca, że wojna to jednak nie zabawa.
Jednocześnie jest to doskonałe świadectwo męstwa zwyczajnych (przeważnie) nastolatków, jak i pośredni dowód na to, że decyzja o wywołaniu Powstania była nieprzemyślana, wskutek czego bezsensownie - choć w otoczce romantycznego uniesienia - zniszczono setki tysięcy żywotów i piękne ongiś miasto. Dowód na to, że rozpętywanie wojny w mieście pełnym mieszkańców zawsze marnie dla tych ostatnich się kończy.
Z całego serca polecam - ku zachowaniu pamięci o warszawiakach, których już nie ma, i ku przestrodze.