Królewska 16

Instytut Wydawniczy PAX
1984-01-01
1984-01-01
83-211-0637-4
historia historia Polski II wojna światowa Armia Krajowa Powstania Warszawskie legalizacja reduta

Książka kustosz pamięci. Bardzo potrzebna i bardzo prawdziwa, bo składa się nie tylko ze wspomnień uczestników tamtych heroicznych wydarzeń ale także z archiwalnych dokumentów.
Ta książka to kolejne potwierdzenie, że Polacy o wolność nie żebrzą lecz o nią walczą i bardzo nie na miejscu, bo bardzo wpisujący się w niemiecką narrację jest naiwny komentarz użytkownika Jale z 22 listopada 2014 roku (niżej) --- "że decyzja o wywołaniu Powstania była nieprzemyślana, wskutek czego bezsensownie - choć w otoczce romantycznego uniesienia - zniszczono setki tysięcy żywotów i piękne ongiś miasto. Dowód na to, że rozpętywanie wojny w mieście pełnym mieszkańców zawsze marnie dla tych ostatnich się kończy."--- bo to nie Polacy rozpętali wojnę lecz Niemcy, a Polacy usiłowali uwolnić się od niemieckiego obłędu. Wszystko było przemyślane choć oczywiście nikt wówczas nie podejrzewał, że 15 sierpnia 1944 roku Sowieci staną po stronie Niemców i nie zezwolą na lądowanie alianckich samolotów na prawym brzegu Wisły, zajętym przez wojska sowieckie.

Przepiękny hołd złożony obrońcom kamienicy, skompilowany z kilkudziesięciu wspomnień i różnych opracowań i dokumentów, napisany tak, że pochłania się jednym tchem (co jest w sumie ewenementem w przypadku książek o Powstaniu Warszawskim). Fascynująca mieszanka wspomnień uczestników tamtych wydarzeń z rekonstrukcją walk toczących się w kamienicy i bezpośrednim jej sąsiedztwie. Książka wręcz wzorcowo napisana, nie wartościująca żadnej ze stron konfliktu i pokazująca, że wojna to jednak nie zabawa.

Jednocześnie jest to doskonałe świadectwo męstwa zwyczajnych (przeważnie) nastolatków, jak i pośredni dowód na to, że decyzja o wywołaniu Powstania była nieprzemyślana, wskutek czego bezsensownie - choć w otoczce romantycznego uniesienia - zniszczono setki tysięcy żywotów i piękne ongiś miasto. Dowód na to, że rozpętywanie wojny w mieście pełnym mieszkańców zawsze marnie dla tych ostatnich się kończy.

Z całego serca polecam - ku zachowaniu pamięci o warszawiakach, których już nie ma, i ku przestrodze.

Jedno z najlepszych wspomnień z Powstania jakie czytałem, a czytałem już ich sporo. Polecam!

Jedna z tych książek o Powstaniu, które na długo zapadają w pamięć. Polecam!

Jedna z tych książek o Powstaniu, które na długo zapadają w pamięć. Polecam!

Kapitalna pozycja!! Czytając nie mal jest się uczestnikiem walk o kamienicę przy Królewskiej 16!! Takiego spojrzenia od środka na jedna z największych bitew Drugiej wojny jeszcze nie było!!!

Warto przeczytać. Relacje z walk i codzienności młodych powstańców, łączniczek, sanitariuszek. Nie zabrakło też opinii o przywódcach oddziałów Paprzycy i Romańskiego. Jakże różnych. Polecam

• Druga Wojna Światowa
  • Varsaviana