Rozbiór Rumunii w 1940 roku

Wydawnictwo: Neriton
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Niniejsza praca została poświęcona polityce zagranicznej Rumunii w latach 1939-1940 i częściowemu rozbiorowi jej terytorium w 1940 roku.
Książka powstała na podstawie zasobów Archiwum Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rumunii w Bukareszcie.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Elevander | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Problematyka rumuńska nie jest w Polsce dobrze znana, a szkoda, bo dzieje Rumunii w bardzo wielu punktach przypominają nasze. Dotyczy to choćby bardzo trudnej sytuacji, w jakiej państwo to znalazło się w przeddzień II wojny światowej. Naukowa monografia Agnieszki Kastory poświęcona jest w istocie nie tylko rozbiorowi Rumunii, jakiego w 1940 roku dokonały ZSRR, Węgry i Bułgaria, ale położeniu tego państwa w okresie tzw. dyktatury królewskiej Karola II (1938-40). Książka dzieli się na trzy obszerne rozdziały, z których pierwszy przedstawia losy państwa w okresie międzywojennym, zwłaszcza w okresie tuż przed wybuchem wojny. Rozdział drugi poświęcony jest Rumunii w okresie neutralności, tj. do maja 1940 r., a trzeci ma za temat już stricte rozbiór kraju i rozpad Wielkiej Rumunii. Traktuje więc szczegółowo o zagadnieniach, które w książce o Rumunii w XX wieku tylko pobieżnie wspomniała Małgorzata Willaume, o Juliuszu Demelu w "Historii Rumunii" już nie wspominając.

Na kartach...

Luki9541 | 2016-06-05