Rola Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego w kształtowaniu polskiej polityki wschodniej w latach 1989-1991

Cykl: Societas (tom 114)
Wydawnictwo: Księgarnia Akademicka
6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Narodziny polskiej polityki wschodniej w latach 1989-1991 to proces niezwykle interesujący, nie tylko dlatego, że po raz pierwszy od zakończenia drugiej wojny światowej polityka zagraniczna Polski stała się zupełnie niezależna, ale również z powodu pojawienia się obok Związku Radzieckiego nowych partnerów na Wschodzie: Rosji, Litwy, Białorusi, Ukrainy, Łotwy i Estonii. Decyzje podejmowane wówczas miały zaważyć na kształcie wzajemnych stosunków z tymi narodami w przyszłości. Czymś zupełnie nowym było również włączenie parlamentu: zarówno Sejmu, jak i Senatu w proces kształtowania nowych koncepcji polityki zagranicznej. Posłowie i senatorowie Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego uzyskali szansę wprowadzenia nowych wartości do relacji z Litwinami, Ukraińcami, Białorusinami i Rosjanami. Na ile udało im się włączyć w ten proces
i w jakim kierunku szły ich koncepcje – temu poświęcona jest ta książka.

Agnieszka Małgorzata Kastory – magister historii (1989), dr nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce (2001), dr habilitowany nauk humanistycznych w zakresie historii (2013); adiunkt w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego, w Katedrze Historii Współczesnej. Najważniejsze publikacje: Rozbiór Rumunii w 1940 roku (Warszawa 2002), Żegluga dunajska w polityce międzynarodowej w XX wieku (Kraków 2011).

źródło opisu: Tekst na tylnej stronie okładki

źródło okładki: Księgarnia Akademicka

Elevander | 2019-01-24
Przeczytana: 22 grudnia 2018

Dobra oparta na materiałach z Archiwum Senatu publikacja na temat polskiej polityki wschodniej w okresie transformacji ustrojowej. Autorka chciała pokazać, jak w sytuacji przemian politycznych w naszym kraju przedstawiciele OKP w sejmie i senacie starali się przejmować część działań w dziedzinie polityki zagranicznej od MSZ i innych prowadzących ją zwykle organów państwa. Ciekawe ujęcie problemów czasem trochę już zapomnianych, a czasem zaskakująco po latach aktualnych.

Kura_Domowa | 2019-01-01
książek: 2082