Samotność bramkarza

2014-05-21
2014-05-21
Biografia piłka Victor Valdes

Niebezpieczna metoda

Zamiast biografii, czytelnik otrzymuje jakiś robiony na kolanie poradnik psychologiczny, z metodą, która działa by być przeciętnym bramkarzem w wielkim klubie. Ani jako poradnik nie polecam, tym bardziej jako autobiografię

To chyba najbardziej nietypowa książka piłkarska z jaką miałem do czynienia. Nie jest to bowiem biografia czy wywiad-rzeka. Nawet trudno „Samotność bramkarza” uznać za wspomnienia, gdyż na dobrą sprawę jest to publikacja psychologiczna. Swoisty poradnik jak stawiać sobie cele w życiu, cele zawodowe, jak radzić sobie ze stresem. Być może jestem zbyt sceptyczny, ale taka forma doradztwa nie przekonuje mnie zupełnie. W sumie zawód, bo liczyłem na garść wspomnień czołowego goalkeepera FC Barcelona, który na niwie reprezentacyjnej był raczej w cieniu (20 A, zaledwie rezerwowy na MŚ 2010). 4/10

Victor Valdes, postać dobrze znana każdemu kibicowi FC Barcelony. Jeżeli być szczerym, był to dość przeciętny bramkarz, jednak oddał klubowi całego siebie, za co zawsze dostawał należyty szacunek. Jako, iż moje dzieciństwo i największa fascynacja tą dyscypliną sportu przypada właśnie na erę Pepa Guardioli, tym chętniej chciałem przeczytać, co też Pan Valdes ma do przekazania. Niestety książka jest pewnym rozkrokiem, między światem piłki i chęcią wydania autobiografii, a zmierzeniem się z wymyśleniem własnej ideologii, wydając książkę psychologiczną. Nie ma tu praktycznie nic nowego, ani odkrywczego. Anegdoty, wspomnienia i "życiowe nauki" są na okrągło powtarzane co kilka stron, przez co lektura nie daje nam możliwości jakiegokolwiek zaciekawienia. Jednocześnie w końcu idzie się pogubić, czy jest to dzieło traktujące o sporcie, czy jednak o ludzkiej psychologii. W jakimkolwiek byśmy nie spojrzeli kierunku, zwyczajnie czuć niedosyt. O piłce naprawdę jest mało, natomiast nauki, które Valdes próbuje przekazać, wydają się dla mnie jakieś miałkie. Oczywiście doceniam jego chęć pomocy walki z presją, która bezapelacyjnie zjada gdzieś w głębi każdego z nas, jednak mnie osobiście nie przekonały jego metody i przesłanki. Jako kibic Dumy Katalonii zawsze będę miał sentyment do tego człowieka, jednak do książki, raczej nie będzie dane mi już nigdy wrócić.

Autobiografia? zwykły poradnik motywujący. Dobrze, że mało stron, bo szkoda czasu na czytanie tego.

Świetny poradnik. Nie powinno nazywać się tego biografią, bo mimo wspomnień z życia autor skupia się na innych aspektach. Swojej Metodzie V, która według mnie jest świetna i odnajduję w niej cząstkę siebie. Tak jak pisze autor metoda jest dla każdego. Warto przeczytać by samemu wydać opinię na jej temat.

Victor Valdes od dziecka nie lubił piłki nożnej i do dziś nienawidzi meczów, które określa mianem "sprawdzianów". Gdyby nie ojciec, pewnie już dawno by nie grał. Nie miał motywacji i był wykończony psychicznie, nie znosił presji. Książka zaczyna się w ten sposób, ciekawie, autobiograficznie. Dalej to już poradnik, jak radzić sobie z ową presją, myśląc: "jestem najgorszy". Jest on niestety napisany w tak mizerny sposób, że ledwo to przeżyłem. Najciekawsze momenty to krótkie odniesienia autobiograficzne i choć mimo, że metoda Valdesa o myśleniu: "jestem najgorszy", jest wyjątkowa i ciekawa, to sam poradnik to niestety paplanina, paplanina i jeszcze trochę paplaniny, a na koniec jeszcze odrobina paplaniny. Przykro mi.

Książka? Raczej poradnik. Jako kibic sportowy, a w szczególności kibic Barcelony mam wielki niedosyt. Jest w niej trochę historii głównego bohatera. Jest kilka ciekawych informacji. Niestety jednak książka bardziej przypomina jakiś korporacyjny poradnik motywujący.

Nie jest to książka wyłącznie dla fanów byłego bramkarza FC Barcelony. Daje ona wiele do myślenia, potrafi zmotywować, a poza tym opowiada jak to jest stać bramkarzem tak potężnej drużyny

Ta książka naprawdę nie jest typową autobiografią. Owszem, dowiadujemy się o życiu byłego bramkarza Barcelony, ale to jest coś więcej. Valdes odkrywa przed czytelnikami swoje największe słabości, paraliżujące go na początku kariery. Skłania nas do wielu refleksji a przede wszystkim- do pracy nad sobą. Jego celem jest pomoc czytelnikom w odkryciu motywacji i w nieustannym dążeniu do celu.

Książka kupiona z zamysłem przczytania dobrej autobiografii Valdesa, okazało się że to poradnik motywacyjny. 2* za garstkę informacji z życia Valdesa.

• Sport
  • Piłka nożna