Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918

Okładka książki Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918 Fanny Lamprecht
Okładka książki Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918
Fanny Lamprecht Wydawnictwo: Muzeum w Sosnowcu biografia, autobiografia, pamiętnik
Muzeum w Sosnowcu
2002-01-01
2002-01-01
Ryszard Kaczmarek

Świetna historia. Wspomnienia Fanny Lamprecht, żony niemieckiego przemysłowca, który prowadził interesy z Sosnowca - w tamtym czasie pod zaborem rosyjskim. Książka wprowadza nas w świat ludzi bardzo zamożnych, dla których mieszkanie za granicą było tylko niedogodnością - dzieci i tak kształcili w niemieckich szkołach, a od pierwszych lat towarzyszyły im francuskie bony i guwernantki.
Żeby mieć pełen obraz sytuacji, najlepiej czytać wspomnienia równolegle z książką o historii Sosnowca - miasta przygranicznego, biednego, pełnego niewykształconych robotników, którzy imają się każdej pracy, byleby się utrzymać. Te dwa światy zupełnie się nie przenikają. Z jednej strony mamy pałace, w których pod koniec XX wieku zakładano elektryczność, z drugiej ziemianki, w których spało się na siennikach. Ulice Sosnowca tonęły w błocie, w tym samym czasie zamożne rodziny projektowały ogrody i sprowadzały wszelkie niezbędne dobra zza granicy na Czarnej Przemszy, bo na miejscu niewiele można było dostać.

Fascynująca lektura, polecam.

Nie wybrałam oceny REWELACYJNA ponieważ nie chciałabym oceniać jej pod względem literackim. Wartość tej niewielkiej książeczki nie leży bowiem w talencie literackim jej autorki. Jest to skarb historyczny. Istne cacuszko. Bardzo chciałam je kupić ale nie udało mi się. Skorzystałam więc tylko z egzemplarza bibliotecznego. A wewnątrz tego skarbu mamy całą gamę drobiazgów i spostrzeżeń kobiety, która sporą część życia spędziła w Sosnowcu w czasach gdy miasto rozwijało się i bogaciło dzięki rozwijającemu się tutaj przemysłowi. Młoda Niemka wyszła bowiem za mąż za pana Lamprechta, który był jednym z bardziej znanych ludzi na Śląsku. Zanim jednak poznamy jej wspomnienia związane z Sosnowcem, dowiadujemy się wielu ciekawych a mało znanych faktów z życia ówczesnych Niemców. Fanny opisuje swoje dziewczęce lata, pobyt na pensji w Dreźnie, podróże, życie rodziny. Dowiadujemy się w jakie zabawy bawiły się niemieckie dzieci, jakie były życiowe zasady wpajane dzieciom przez rodziców. Fanny opowiada nam też o Polakach, jak ich widzi, jak ocenia, jak im pomaga.Sporo miejsca poświęca też ważnym wydarzeniom historycznym np rewolucja 1905, zamachy, strajki. Dowiemy się też jak wyglądało menu weselne w czasie I wojny światowej. Jest tego całe mnóstwo, widziane oczami kobiety, która przybyła do Sosnowca z dalekiego świata i spędziła tu kawał swojego życia, tutaj wychowała swoje dzieci.Ta książka to perełka dla historii Sosnowca.

• Fakty, nauka, religia...

Dodaj cytat z książki Rodziny Lamprechtów i Schőnów w Sosnowcu. Wspomnienia 1857-1918