Wyzwanie czytelnicze LC

Wydawnictwo: Egmont Polska
Galop ’44
przygodowa
Zaczarowana

Mikołaj w przedziwny sposób trafia ze współczesnej Warszawy w sam wir dramatycznych wydarzeń powstania warszawskiego. Jego starszy brat Wojtek decyduje się na podróż, która zakończy się kilkadziesiąt lat wcześniej, aby wydostać Mikołaja z powrotem. W walczącej Warszawie chłopcy poznają na przemian smak zwycięstwa i gorycz porażki, dowiadują się, czym jest męstwo, prawdziwa przyjaźń i wielka miłość.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Niezwykła podróż do przeszłości

Podróże w czasie to temat dość często poruszany w powieściach młodzieżowych w ostatnim czasie. Zdecydowana większość z nich koncentruje się także na romantycznej przygodzie i miłości tudzież wielkiej przyjaźni lub skrywanej tajemnicy. Sam moment przenoszenia się w czasie do odległego o kilkaset lub kilkadziesiąt lat świata odbywa się na różnorakie sposoby. Pomysły autorów zdają się ze sobą rywalizować i niestety nie każdy z nich wydaje się być nowatorski i zaskakujący. Mimo to chętnie sięgam po takie książki. Świetnie się bawiłam, czytając powieści z serii „Poza czasem”, fantastycznie spędziłam czas z bohaterami „Magicznej gondoli” i „Gorączki”. „Nieskończoność” z kolei zawiodła mnie jedynie dlatego, że opowieść okazała się jednotomową historią, a ja chciałam więcej. Wszystkie powyższe tytuły zostały wydane przez Wydawnictwo Egmont i wszystkie są równie dobre. Dlatego bez wahania sięgnęłam po kolejną propozycję Wydawnictwa z motywem podróży w czasie, zatytułowaną „Galop ‘44”, i zatopiłam się w lekturze.

Książka Moniki Kowaleczko-Szumowskiej bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła i to nie tylko dzięki oryginalnej fabule i ciekawym postaciom. Z historią niestety się nie lubimy - tak było zawsze i nie zamierzam ukrywać tego, iż po powieści o tematyce historycznej sięgam wyjątkowo rzadko. Tym razem zrobiłam wyjątek i absolutnie nie żałuję tej decyzji. Historia, do której odwołuje się autorka, to nie suche fakty i daty, ale przepełnione emocjami zdarzenia, w których biorą udział główni bohaterowie „Galopu ‘44”.

Mikołaja i Wojtka łączy tylko jedno - są braćmi. Chłopcy mają odmienne zainteresowania. Młodszy Mikołaj jest pełen energii i ciekawości świata, a ponadto pragnie, by brat poświęcił mu trochę uwagi. Starszy Wojtek spędza czas z książką lub muzyką. Pewnego dnia, podczas wizyty w Muzeum Powstania Warszawskiego, Mikołaj doświadcza czegoś niezwykłego - przenosi się w czasie, w wir powstania warszawskiego, w którym na każdym kroku czyha na niego śmierć. Chłopak szybko przekonuje się, że to, co się wokół dzieje, jest prawdziwe i że zacięta walka o własne życie to jedyny dobry wybór. Szybko też pojmuje, iż walka o przetrwanie to nie wszystko, powstanie ma zdecydowanie szerszy wydźwięk. Wojtek decyduje się na podróż w 1944 rok, by odszukać i uratować brata. Uczestnictwo w powstaniu sprawia, że bracia zaczynają doceniać nowe wartości w życiu – przyjaźń i miłość.

Na uwagę zasługuje realizm postaci i wydarzeń. Autorka umieściła w książce fragmenty pochodzące z prawdziwych powstańczych zapisków. Co więcej, w dialogach bohaterów książki nie zabraknie terminologii i zwrotów typowych dla powstańców. To szalenie ważny element, dzięki któremu Monika Kowaleczko-Szumowska uzyskała pożądany efekt.

Powieść charakteryzuje wiele zwrotów akcji, czyta się ją szalenie szybko. „Galop ‘44” koncentruje się na walce podczas powstania warszawskiego, trudzie związanym z walką o przetrwanie i o swoje miejsce na ziemi, a także nadziei na lepsze jutro. A jutro to jedna wielka niewiadoma – to poświęcenie, niepewność, ryzyko i często śmierć. Autorka prezentuje wszystkie te elementy w sposób niezwykle realny i trafiający do serca każdego człowieka.

„Galop ‘44” mógłby znaleźć się wśród książek stanowiących świetną propozycję lektury uzupełniającej, a być może nawet obowiązkowej w szkole średniej. Przedstawienie powstania warszawskiego z punktu widzenia współczesnego chłopca może okazać się strzałem w dziesiątkę. Przypuszczam, że niejeden nastolatek może utożsamiać się z wybranym bohaterem powieści.

„Galop ‘44” to powieść, którą powinien poznać każdy bez wyjątku – niezależnie od wieku. Fani powieści historycznych się nie zawiodą, miłośnicy motywu podróży w czasie również nie będą rozczarowani. Ja jestem pod ogromnym wrażeniem powieści i choć oscyluje ona wokół nielubianej przeze mnie historii, to motyw przyjaźni i miłości, odwagi i męstwa, poświęcenia i ryzyka przekonały mnie, iż warto się z nią zapoznać.

Agnieszka Stolarczyk

Meggie | 2014-09-23

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Interesująca lektura przybliżająca w przystępny i zapadający w pamięci sposób wydarzenia, które miały miejsce w czasie Powstania Warszawskiego. Bogaty wachlarz postaci i wiele wartościowych emocji płynących niczym rzeka z każdej strony.

Zapraszam do przeczytania całej opinii:

Ela | 2014-09-11
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 11 września 2014

Oglądając filmy albo czytając książki o Powstaniu Warszawskim pewnie większość z nas pomyślała „jak ja zachowałbym się gdyby przyszło mi żyć w tamtych czasach?”. Bohaterowie książki „Galop'44” – 13-letni Mikołaj i 17-letni Wojtek - mogą się o tym przekonać, kiedy przez replikę kanału w Muzeum Powstania przenoszą się w czasie w sam środek tamtych wydarzeń.

Świetna powieść o tym, jak w młodym, na wskroś współczesnym człowieku budzi się poczucie patriotyzmu. O koleżeństwie, przyjaźni, braterstwie… O tym, co jest naprawdę ważne. I o tym, jak potrzeby i sposób postrzegania świata współczesnego nastolatka różnią się od postawy jego rówieśników sprzed siedemdziesięciu lat.

Książka z pewnością bardzo dobra, potrzebna, czyta się ją błyskawicznie i z niesłabnącym zainteresowaniem. Jednak pewnej chwili zaczęła mnie drażnić. Dlaczego? Bo na początku ukazuje powstanie jak świetną przygodę, jak wielką awanturę, podczas której można się sprawdzić i zrobić coś ważnego, ale która przede wszystkim...

Magda | 2014-10-22
Przeczytana: 22 października 2014

Powiem tak: fajna. Nie wybitna, chociaż pewnie nie była pisana z myślą aby stanąć w panteonie klasyków. Książka dla młodzieży (do której mnie niestety już nie można zaliczyć), jednak bardzo mi się podobała.
Napisana lekko, fabuła przejrzysta i łatwo przyswajalna. Właśnie skończyłam czytać, zaczęłam wczoraj wieczorem.
Wzruszyła mnie ta książka, lubię tematykę wojenną. Autorka przybliża czytelnikowi ważne wydarzenie II Wojny Światowej, Powstanie Warszawskie.
Akcja toczy się dwuwymiarowo w czasie teraźniejszym i przeszłym i więcej nie będę pisać bo warto samemu poznać przygody dwojga braci.
Zaryzykowałam pomysł aby książkę wciągnąć na listę lektur. Myślę iż takie przedstawienie historii powstania dobrze trafiałoby do młodzieży, a przecież ciągle narzeka się ,że młode pokolenie nie interesuje się historią. Dlatego cieszę się z powstawania takich książek, tym bardziej iż autorka posiłkowała się prawdziwymi zdarzeniami i opowieściami powstańców.
Szczerze polecam.

Wkp | 2015-07-31
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

A IMIĘ JEGO CZTERDZIEŚCI I CZTERY

Co byś zrobił, gdybyś znalazł się w powstaniu? Walczyłbyś?
Takie pytanie zadaje nastoletni Mikołaj swojemu starszemu o cztery lata bratu, Wojtkowi. Pytanie nie jest bezzasadne. W trakcie rocznicowej wycieczki do Muzeum Powstania Warszawskiego, wchodząc do repliki kanału, odkrywa, że może w ten sposób przenieść się w sam środek walk powstańczych roku 1944. Mikołaj uważa, że by walczył, Wojtek najchętniej by uciekał. Kiedy jednak pewnego dnia trafia za bratem w przeszłość, a potem zmuszony jest powrócić po raz kolejny, by go odnaleźć, po tym, jak chłopiec znika, życie konfrontuje jego poglądy.
Co znajdzie w samym środku powstania? Czy w szaleństwie walk i wszędobylskiej, bezsensownej śmierci, w jałowej ziemi napojonej krwią poległych, może narodzić się miłość i zakwitnąć szczęście?

Moda na powstańcze opowieści to domena ostatnich lat. Można wręcz mówić o przesycie rynku tym tematem, ale pośród zalewu pozycji znaleźć można także takie, które wciąż...

Stokrotka | 2015-11-08
Przeczytana: 08 listopada 2015

Po "Galop'44" Moniki Kowaleczko-Szumowskiej sięgnęłam ze względu na zainteresowanie tematyką Powstania Warszawskiego. Książka skierowana jest do młodego odbiorcy i to się czuje od pierwszych stron. Obraz powstania został wyraźnie złagodzony. Nawet jeśli autorka wspomina o najbardziej wstrząsających wydarzeniach, robi to w sposób delikatny i dyskretny, co nie znaczy, że bagatelizuje sprawę. Mnie osobiście trochę to przeszkadzało w odbiorze książki, choć zdaję sobie sprawę, że to nie ja powinnam być jej głównym odbiorcą. Autorka raczej liczyła na nastolatków, tym bardziej, że bohaterami są dwaj bracia, 13-letni Mikołaj i 17-letni Wojtek.
1 sierpnia bracia odwiedzają Muzeum Powstania Warszawskiego. Mikołaj wchodzi do repliki kanału i przenosi się w sam środek autentycznych wydarzeń. Po pewnym czasie Wojtek rusza jego śladem. Obaj poznają zarówno smak zwycięstwa, jak i porażki. Spotkają żołnierzy walczących w batalionach "Zośka", "Parasol", "Wigry", "Bełt"....

andzia12 | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Świetna książka. "Galop '44" jest zarówno powieścią młodzieżową, ale i ma charakter historyczny i zawiera elementy sensacyjne(przebieg akcji powstańców).
Autorka w doskonały sposób przedstawiła przebieg Powstania Warszawskiego z udziałem Mikołaja i Wojtka, którzy przenieśli sie z XXI wieku do powstańczej Warszawy. Obok fikcji literackiej zostały zamieszczone fakty historyczne.
Dla obu braci ta podróż, w wyniku której trafili do powstania, spowodowała, że przeszli szkołe życia. Poznali realia, jakie były w czasie Powstania. Zas Wojtek przestał bagatelizować sprawy Powstania Warszawskiego, ale i w końcu zrozumiał, jak ważny jest dla niego młodszy brat.
Ksiązka uczy, że wazne jest, aby najmłodsze pokolenie interesowało się i znało fakty dotyczące tego bohaterskiego zrywu. A forma "Galopu '44" jest doskonała zarówno dla młodszych, jak i dorosłych czytelników.
Ja z zapartym tchem czytałam opisy walk i przezyć Mikołaja i Wojtka(np. przy pochówku Małego, czy też opis jak zginęła...

Oliwkaa | 2014-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2014

Powiem szczerze, dawno nie czytałam tak świetnej książki. Już gdy tylko się o niej usłyszałam, wiedziałam, że muszę ją mieć.

Już tyle lat minęło od czasów II wojny światowej. Niedawno było wielkie "przypomnienie" sobie nagle o Powstaniu Warszawskim. Tyle nowych książek, filmów- i nie wiadomo czy warto czytać, czy nie. "Galop '44" mnie nie zawiódł.

Głównymi bohaterami są nastoletni bracia- Mikołaj i Wojtek. Ich relacje nie są najlepsze, szczególnie to starszy nie toleruje "smarkacza Mikołaja". Nie jest też zbytnio zachwycony faktem, że będzie musiał "niańczyć" go w wakacje. 1. sierpnia, za nakazem rodziców, bracia wybierają się do Muzeum Powstania Warszawskiego. Oczywiście, już z początku się rozdzielają. Podczas gdy Wojtek, niezbyt zainteresowany, ogląda kroniki z powstania, Mikołaj odnajduje swój ulubiony eksponat- replikę kanałów. Tym razem są one jakoś bardziej realistyczne. Wnet chłopak w niewyjaśniony sposób znajduje się w zupełnie innym świecie. Następnego dnia do kanału...

Historia opowiada o dwóch braciach Mikołaju i Wojtku, którzy wybierają się do Muzeum Powstania by poznać replikę wydarzeń i całą historię rozgrywającego się Powstania Warszawskiego.
Urzekła mnie książka i wzruszyła gdy ją czytałam bardzo dobra, znakomita powieść.
O braterstwie, przyjaźni, wytrwałości, miłości, a także walce o odzyskanie wolności.
Lubie takie książki czytać, połknęłam książkę błyskawicznie z zapartym tchem przeczytałam.

aleksnadra | 2014-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

"Tu nie przestrzegano zasad fair play; tu toczyła się walka na śmierć i życie"

Powstanie Warszawskie- zbrojny zryw mieszkańców stolicy był odpowiedzią na ciągły, nieprzerywany terror niemieckiego okupanta. Powstańcy na szali wolności swojej Ojczyzny postawili swoją młodość, niewinność i życie.
Dla nas żyjących współcześnie obowiązkiem jest ocalić pamięć o przelanej krwi żołnierzy, Powstańców, cywilów, ich poświęceniu i odwadze.

Podobna myśl przyświecała Monice Kowaleczko- Szumowskiej, autorce powieści młodzieżowej "Galop '44". W sposób bardzo przystępny i ciekawy przenosi nas w czasy gdzie kultywuje się wartości patriotyczne, a śmierć najcenniejszym darem w drodze ku wolności Ojczyzny.

Mikołaj i Wojtek są braćmi, ale nie łączą ich braterskie uczucia. Mają zupełnie inne charaktery, zainteresowania, oczekiwania od życia. Mimo to jeden dzień w roku spędzają wspólnie, to rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpień jest ważną datą dla rodziny, ale dla chłopców...

Laurel | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wciąga od pierwszych stron, ale jest kilka niedociągnięć i trochę niejasności, np. w sprawie Lidki i Wojtka. W jednym rozdziale za sobą nie przepadają, a w następnym jest kompletnie na odwrót.

Ale to jedyne minusy,które można wybaczyć, a w porównaniu do plusów, jest ich znikoma liczba. Skoro o dobrych stronach mowa, to wyminie kilka, chociażby sprytnie przemycone fakty historyczne, no i, oczywiście, postać porucznika Johna Warda, zwanego Jankiem oraz jego "nienaganna" polszczyzna i żarty. Umieszczenie go w książce było znakomitym pomysłem. Poza tym książka jest bardzo łagodna, nie zawiera drastycznych scen i pokazuje okropności powstania w przystępny dla młodszych czytelników sposób.