Anioł Śmierci

Wakolda
Replika
2014-08-30
2014-08-30

Latynoscy małżonkowie -Ewa i Enzo- wraz ze swoimi dziećmi przemierzają argentyńskie pustkowia, by zamieszkać w odziedziczonym po babce Ewy pensjonacie. W czasie swojej długiej podróży spotykają starszego, dystyngowanego Niemca. Skryty i tajemniczy Josef przedstawia się jako weterynarz, antropolog i naukowiec.
Jego szczególną uwagę przykuwa córka pary- 12-letnia, cierpiąca na niskorosłość Lilith.

Stopniowo zdobywając zaufanie nowych znajomych, Josef decyduje się wynająć jeden z pokoi w pensjonacie i zamieszkać wraz z nimi przez dłuższy czas.
Nikt nie zdaje sobie wówczas sprawy, że pod maską wycofania i obojętności, nieco zdziwaczały mężczyzna skrywa chore, sadystyczne plany i pragnienia, a poszczególni członkowie rodziny są jedynie pionkami w jego grze: obiektem przyszłych badań i doświadczeń, o których marzy Josef. Nie mają także pojęcia, że dzielą swój dom z jednym z najbardziej poszukiwanych, nazistowskich zbrodniarzy- ,,Aniołem śmierci” z Auschwitz.

Niespełnionemu w swoich ambicjach lekarzowi udaje się przekonać Ewę, by pozwoliła przeprowadzić na Lilith kurację hormonem wzrostu. Początkowo obiecujące i przynoszące efekty zastrzyki, z biegiem czasu coraz bardziej wyniszczają dziewczynkę, pogrążając ją w bólu i apatii. Poza wątpliwą ,,terapią”, lekarz poddaje ją także nieustannej manipulacji, uzależniając od siebie skłonną do sugestii nastolatkę.

Kiedy Josef z iście mistrzowską precyzją przeprowadza na ciężarnej Ewie zabieg cesarskiego cięcia a następnie brawurowo wyrywa z objęć śmierci urodzone przedwcześnie bliźniaczki, rodzina nabiera podejrzeń co do prawdziwej tożsamości weterynarza.
Jednocześnie na trop Mengelego wpadają organy ścigania i jedna z jego byłych ofiar.

Czy nazistowskiemu lekarzowi uda się uniknąć sprawiedliwości? Czy doprowadzi swoje eksperymenty do końca? Co wspólnego będą miały z tym wszystkim idealne, aryjskie lalki?

Ciekawa opowieść o fikcyjnym spotkaniu z Josefem Mengele, który- jako zbiegły zbrodniarz wojenny- faktycznie ukrywał się w krajach Ameryki Południowej aż do czasu swojej śmierci. Ten, który odebrał życie tysiącom swoim ofiar, a kolejne tysiące trwale okaleczył, nigdy nie poniósł żadnej kary za swoją okrutną i nie mającą niczego wspólnego z medycyną ,,karierę” obozowego lekarza w Auschwitz.

Jego szczególną uwagę przykuwa córka pary- 12-letnia, cierpiąca...

Od pewnego momentu fabuła bardzo wciąga, atmosfera się zagęszcza. Przyjemnie mi się tę książkę czytało. Wciągająca, interesująca. Jedynie w zakończeniu zabrakło mi czegoś.

Bardzo dobra, wciągająca i dająca do myślenia historia. Lucía Puenzo od pierwszych stron już wciąga czytelnika w swój świat, świat powojenny i historię człowieka, który tak naprawdę nie zasługuje na miano istoty ludzkiej. Warto przeczytać - zdecydowanie.

„Wszechobecna cisza w tym zapomnianym zakątku świata sprawiła, że w bezwietrzne dni słychać było nawet to, co nie zostało wypowiedziane”

„Sukces zazwyczaj przychodził po wielu nieudanych próbach, kiedy uszy nie mogły już znieść krzyku bólu i cierpienia tych, na których je przeprowadzał”

Książki, które poznałem, o których pisałem, które również w ten lub inny sposób promowałem. Projekt w aplikacji Instagram odnajduje swoje odbicie również w tym miejscu. W kolejności niezobowiązującej, wśród tekstów pisanych i napisanych na przestrzeni dwóch dekad, a czasem znacznie dalej.

Być może miałem większe oczekiwania co do tej książki i stąd ocena. Przeciętna do bólu, narracja powolna i miejscami toporna, świetny temat potraktowany powierzchownie i zbyt łagodnie. Niestety, trochę zmarnowany potencjał.

Świetna książka.
Rewelacyjnie Mi się ją czytało.
Wciąga treścią i rozwojem wydarzeń.

Polecam!

Świetna książka.
Rewelacyjnie Mi się ją czytało.
Wciąga treścią i rozwojem wydarzeń.

Polecam!

W porównaniu do innych książek o podobnej tematyce wydała mi się bardzo łagodna, akcja dość powolna. Czegoś mi tutaj zabrakło.

Książka wciąga od pierwszej strony.

Książka wciąga od pierwszej strony.

Książkę czyta się jednym tchem, a końcówkę to nawet na bezdechu. Wciągająca historia oparta na faktach, rozgrywająca się w pięknym argentyńskim zakątku. Jedyna wadą tej pozycji jest to, że jest taka krótka...

Mengele... osoba historyczna, która wszędzie znajdzie sposób żeby móc nadal przeprowadzać eksperymenty na ludziach. I kiedy wydaję się, że podczas swojej ucieczki zaprzestanie swoich bestialskich i pozbawionych skrupułów działań, okazuje się, że nie ma dla tego człowieka niemożliwego. Trafia na rodzinę, gdzie poznaje dziewczynkę. Jego niezdrowa fascynacją dziewczynką sprawia, że staje się ona idealną kandydatką do eksperymentów, a kiedy wśród swoich nowych "przyjaciół" rodzą się bliźniaki... Brzmi to jak wyzwanie, które sprawia, że noworodki balansują na granicy życia i śmierci. Książka jest na faktach, więc jest to przerażające dwa razy bardziej. Każdy zna opowieści czego dopuszczał się Mengele w Auschwitz... Gdy wszystko wyszło na jaw, można by pomyśleć, że podczas ucieczki nawróci się na dobrą drogę, nic bardziej mylnego... Skóra staje na rękach, że niewinni ludzie doświadczyli tyle cierpienia przez naiwność, bo zaufali nie tej osobie co powinni...

• 2015
  • Biblioteka