Fajna Ferajna

Monika Kowaleczko-Szumowska Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
BIS
powstanie warszawskie żołnierze walka niepodległość dzieci młodzież Warszawa Niemcy
literatura dziecięca
2015-02-18

Cała recenzja na stronie https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/12/fajna-ferajna-monika-kowaleczko.html

"Fajna Ferajna" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, to zbiór dziecięcych wspomnień. Wspomnień z czasów bolesnych i tragicznych, jakimi była II Wojna Światowa, a konkretnie czas Powstania. Jednak mimo niebezpieczeństw, smutnych wydarzeń, wszystkie opisane historie...

To ciekawie skonstruowana książka, z adekwatnymi ilustracjami, wstawkami zawierającymi wyjaśnienia niektórych słów, skrótów, znaczeń, nazw typowych dla owego okresu i wydarzeń.

Książka zawiera opowieści o bardzo młodych bohaterach, którzy wzięli czynny udział w Powstaniu Warszawskim, którzy z zapałem szli pomagać albo walczyć z okupantem niemieckim. Każdy rozdział to...

Rewelacyjna, ale trzeba pamiętać że to książka dla dzieci. Nie można spodziewać się tu realistycznego przedstawienia okrucieństwa wojny.
Fajna Ferajna jest idealna żeby zapoznać dziecko z naszą historią.

Jako nauczyciel historii ,uważam iż powinnam zapoznawać się z literaturą dziecięcą i młodzieżową, dotyczącą właśnie tematów historycznych. Książka pt. ,,Fajna ferajna” jest to zbiór ośmiu krótkich wspomnień dzieci z Powstania Warszawskiego. Wszyscy przeżyli powstanie , inaczej nie opowiedzieliby tego wszystkiego autorce książki, już jako dorośli ludzie. Pozycja ta napisana...

Pełno autentycznych historii z czasów Powstania Warszawskiego. Wzruszające opowiadania, po których każdy na pewno poczuje współczucie, ale także odwagi do działania.

Ciekawy temat jednak ukazany jak dla dziecka i zbyt prostym językiem.

Przyjemna w czytaniu książka, chociaż może dla młodszych dzieci. Ale pokazuje losy najmłodszych powstańców, co jest na prawdę bardzo ciekawe :)

Super!! Polecam wszystkim!

Książka podobała mi się,ale jestem już rodzicem nie dzieckiem i zastanawiam się z tej perspektywy dla jakich czytelników jest ona skierowana. Wątpię żeby dzieci w wieku 10+ były zainteresowane tym tematem, a myślę że autorka miała tą kategorie wiekową na myśli. Mimo wszystko polecam.

Mali obrońcy Warszawy, wielcy bohaterowie!

Monika Kowaleczko-Szumowska pracuje jako tłumacz w Muzeum Powstania Warszawskiego. Zna więc doskonale wiele fascynujących, ważnych i zatrważających historii powstańczych. Bohaterami tych najbardziej poruszających są dzieci. „Fajna ferajna” jest zbiorem relacji z Powstania Warszawskiego opowiedzianych przez ludzi, którzy w czasie...

Dyskusje

• Chcę w prezencie