Fajna Ferajna

Okładka książki Fajna Ferajna Monika Kowaleczko-Szumowska
Okładka książki Fajna Ferajna
Monika Kowaleczko-Szumowska Wydawnictwo: BIS literatura dziecięca
128 str. 2 godz. 8 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
BIS
Data wydania:
2015-02-18
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-18
Liczba stron:
128
Czas czytania
2 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375514070
Tagi:
powstanie warszawskie żołnierze walka niepodległość dzieci młodzież Warszawa Niemcy
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
80 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
183
182

Na półkach:

Każda z tych historii wydarzyła się naprawdę. Dzięki Monice Kowaleczko-Szumowskiej mamy okazję poznać historie Mirka, Jagi, Jureczka, Mikiego, Kazimierza, Basi, Hipka i Halusi - młodych bohaterów Powstania Warszawskiego.

Za kilka dni 79 rocznica największego wystąpienia zbrojnego przeciw okupacyjnym władzom niemieckim w czasie II wojny światowej. Uczestnicy, o których chcę dziś napisać, to prawdziwi bohaterowie. Dzieci, które z dnia na dzień zostały wyrwane ze swojego bezpiecznego świata.

Jureczek był najmłodszym żołnierzem Armii Krajowej. Miki, chłopiec żydowskiego pochodzenia, który uciekł z getta, ramię w ramię walczył z polskimi przyjaciółmi. Jaga, pełna niespożytych pokładów energii, jako łączniczka podtrzymywała innych na duchu. Hipek obsługiwał granatnik i przeprowadzał ludzi po kanałach.

Każda z tych historii jest kawałkiem życia młodego człowieka i powstała na podstawie relacji zachowanych w Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego, listów i rozmów z samymi bohaterami. To niesamowicie poruszające opowieści, które nikogo nie pozostawią obojętnym. Rozdzierają serce, porażają autentycznością i budzą ogromny podziw.

Tragiczne wydarzenia widziane oczami dzieci przybliżają czytelnikom emocje najmłodszych. Zadziwia tu dziecięca dojrzałość, odwaga i empatia, obok których stoi naiwność i niezrozumienie. Autorka zderzyła beztroski, dziecięcy świat z wojennym dramatem, chwytając tym samym za serce niejednego czytelnika.

Książka nie jest przeznaczona dla najmłodszych. Oceniłabym ją dla dzieci 12+. Myślę, że może być dobrym punktem wyjścia do rozmów na temat wydarzeń II wojny światowej.

Każda z tych historii wydarzyła się naprawdę. Dzięki Monice Kowaleczko-Szumowskiej mamy okazję poznać historie Mirka, Jagi, Jureczka, Mikiego, Kazimierza, Basi, Hipka i Halusi - młodych bohaterów Powstania Warszawskiego.

Za kilka dni 79 rocznica największego wystąpienia zbrojnego przeciw okupacyjnym władzom niemieckim w czasie II wojny światowej. Uczestnicy, o których...

więcej Pokaż mimo to

avatar
62
61

Na półkach:

To historie dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie. Musiały one jednak patrzeć na śmierć bliskich i kolegów.
Mirek by walczyć uciekł z domu. Jureczek przerzucał listy, paczki, lekarstwa amunicję i broń. Żydowscy bracia - Zalman i Perec trafili do getta. Sprzedawali gazety oraz papierosy na placu Trzech Krzyży i tam udało im się zapisać do Powstania. Jaga jako łączniczka szturmowa przenosiła meldunki na drugą stronę Alei. Robiła to tylko w nocy, ponieważ za dnia jeździły tam niemieckie czołgi i trwała strzelanina. Kazimierza wzięto na kolportera prasy powstańczej. Przed meldowaniem się w drukarni pomagał także w odgruzowaniu ludzi zasypanych podczas bombardowań i ostrzału. A wieczorami rozklejał na murach plakaty, które podnosiły cywilów i powstańców na duchu. Hipek specjalizował się w przeprawach podziemnymi kanałami. Tamtędy przenosił broń, meldunki oraz przeprowadzał ludzi. Na oczach Basi żołnierz podpalił jej dom. A Halusia dzielnie opiekowała się czworonożnymi przyjaciółmi.

Choć opowiadania tych bohaterów dotyczą niezwykle poważnej sytuacji, zostały napisane w bardzo pokrzepiający sposób. To niepozbawione humoru wspomnienia odważnych małych powstańców, którzy często przekłamując swój wiek chcieli brać czynny udział w tym wydarzeniu. Prawdziwe przeżycia tych dzieci niejednokrotnie ściskają za serce, ale ta lektura jest bardzo ważna i potrzebna. I choć niektóre sytuacje trudno sobie wyobrazić, to wydarzyły się one naprawdę.
Książka powstała na podstawie rozmów autorki z autentycznymi bohaterami i ich znajomymi. Tekst jest prosty, a specyficzne wyrazy zostały zaznaczone na czerwono i objaśnione w przypisach. Do niektórych historii zostały również dołączone fotografie bohaterów.

Warto zadbać o to, aby nasze dzieci poznały te historie, a pamięć o bohaterach Powstania Warszawskiego nigdy nie zgasła.

To historie dzieci, które przeżyły Powstanie Warszawskie. Musiały one jednak patrzeć na śmierć bliskich i kolegów.
Mirek by walczyć uciekł z domu. Jureczek przerzucał listy, paczki, lekarstwa amunicję i broń. Żydowscy bracia - Zalman i Perec trafili do getta. Sprzedawali gazety oraz papierosy na placu Trzech Krzyży i tam udało im się zapisać do Powstania. Jaga jako...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1
1

Na półkach:

Niestety nie zgadzam się z opiniami o książce. Od pierwszego rozdziału używane są negatywne emocjonalnie wyrażenia jak "Niemcy się panoszyli, zafundowali nam... poprzysięgliśmy zemstę...spod płaszczy wystawała broń", z widoku której dzieci się cieszyły. Dziecko uciekające z domu i kłamiące, że rodzice i siostra nie żyją, a potem biegający po ulicach 10-latek z bronią palną opisaną jako "piękna sztuka". Jak dla mnie totalna żenada i na dodatek lektura w szkole. Trąci Bąkiewiczem i Strażą Narodową.

Niestety nie zgadzam się z opiniami o książce. Od pierwszego rozdziału używane są negatywne emocjonalnie wyrażenia jak "Niemcy się panoszyli, zafundowali nam... poprzysięgliśmy zemstę...spod płaszczy wystawała broń", z widoku której dzieci się cieszyły. Dziecko uciekające z domu i kłamiące, że rodzice i siostra nie żyją, a potem biegający po ulicach 10-latek z bronią palną...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1579
1104

Na półkach:

Pięknie opowiedziana trudna historia, z dziećmi w roli głównej

Pięknie opowiedziana trudna historia, z dziećmi w roli głównej

Pokaż mimo to

avatar
712
585

Na półkach: , ,

Powstanie warszawskie to jedna z tragiczniejszych kart polskiej historii, niosący ogromną nadzieję zryw polskiego społeczeństwa i wielki akt patriotyzmu. Dziś obchodzimy rocznicę jego wybuchu i oddajemy hołd jego bohaterom. 63 dni druzgocącej walki odbijają się szerokim echem w literaturze, a znalazły również swoje miejsce w utworach przeznaczonych dla dzieci. W tym dniu chciałam zwrócić waszą uwagę na książkę Moniki Kowaleczko-Szumowskiej „Fajna ferajna”, która opowiada o powstańczych doświadczeniach zdobywanych przez dzieci.
Trudno jest rozmawiać z dziećmi o wojnie i jej okrucieństwie. Trudno myśleć o udziale dzieci w walce. Jednak w powstaniu warszawskim odegrały one niebagatelną rolę, angażując się w pomoc oddziałom Armii Krajowej oraz w bezpośrednią walkę. O tym są opowiadania zawarte w książce „Fajna ferajna”. To zbiór ośmiu relacji osób, które przeżyły powstanie jako dzieci i opowiedziały o tym autorce lub też materiały o nich zachowały się w archiwach. Dzięki książce poznajemy młodych nastolatków, którzy przenoszą meldunki, pełnią służbę w kanałach, umożliwiając transport prasy, broni, ulotek i ludzi pomiędzy dzielnicami miasta, pomagają powstańcom na miarę swoich dziecięcych sił. I obserwują dramatyczną codzienność, pozbawioną jedzenia i picia, pod ciągłym ostrzałem i spadającymi bombami, widzą zniszczone miasto, w którego piwnicach muszą się kryć, by przetrwać. Widzą też morze śmierci, która w tej trudnej rzeczywistości zabiera bliskich, młodych, odważnych i podziwianych. I nie tracą nadziei, gdy zrzuty organizowane przez państwa zachodnie dostarczają im broń i lekarstwa, a rzadkie, ludzkie odruchy hitlerowców wyglądają na małe cuda wśród zalewu bezduszności.
Książkę napisano z wielką tkliwością i dbałością o to, by nie budzić strachu, a raczej podziw dla bohaterstwa dzieci. Ich postawa stanowi wzór patriotyzmu i poświęcenia słusznej sprawie. Dzięki odpowiedniemu doborowi słów udział w powstaniu wygląda trochę jak fascynująca przygoda, choć aspekt realnego zagrożenia życia nie został pominięty. Bohaterowie mimo wszystko cechują się pewną dozą poczucia humoru. Autorka zadbała również o to, aby mówili warszawską gwarą. Całość zyskuje zatem na literackiej atrakcyjności, a przez to jest najlepszą lekcją o powstaniu warszawskim, jaką można dać dzieciom od około 10 roku życia.
Świetna jest też strona graficzna książki. Wszystkie ilustracje charakteryzują się prostymi liniami geometrycznymi i utrzymane są w barwach szarości z czerwonymi akcentami. Ich autorką jest Elżbieta Chojna. A twarda oprawa i mocny papier, na której książkę wydano, to już standard Wydawnictwa Bis, o czym zawsze wspominam, choć to nudne.
Wraz z książką otrzymałam w pakiecie film, który został nakręcony na podstawie opowiadań w niej zawartych. Czwórka współczesnych dzieciaków, za sprawa odnalezionego pamiętnika z powstania oraz opowieści powstańców przenoszą się do 1944 roku, by poczuć na własnej skórze atmosferę tych dni. Zgodnie z zasadą: najpierw książka – potem film, obejrzałam tą niespełna 30-minutową realizację, jednak, w mojej opinii, nie była tak dobra, jak książka. Bohaterowie poznają historię powstania w Muzeum Powstania Warszawskiego i wysłuchują relacji żyjących jeszcze bohaterów. Film wydał mi się niespójny, a jego akcja nieprzemyślana. Polecam go jedynie jako uzupełnienie książki, bo jego wartość widzę w wizualnym i dźwiękowym ukazaniu trudów powstania – łoskotu bomb i nieprzeniknionych ciemności panujących w kanałach.

Powstanie warszawskie to jedna z tragiczniejszych kart polskiej historii, niosący ogromną nadzieję zryw polskiego społeczeństwa i wielki akt patriotyzmu. Dziś obchodzimy rocznicę jego wybuchu i oddajemy hołd jego bohaterom. 63 dni druzgocącej walki odbijają się szerokim echem w literaturze, a znalazły również swoje miejsce w utworach przeznaczonych dla dzieci. W tym dniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
408
406

Na półkach:

Dzieci i Powstanie Warszawskie

Lubię czytać wspomnienia, a szczególnie wspomnienia wojenne. Z lekcji historii nie wyniesiesz tyle co z opowieści kogoś, kto przeżył dane historyczne wydarzenie na własnej skórze. Słuchając czy czytając takie wspomnienia można wczuć się w emocje opowiadającego, można wraz z nim przeżywać historię naszego kraju, można próbować wyobrazić sobie co przeżywali, z czym musieli mierzyć się na co dzień, jakie trudne decyzje musieli podejmować.

A uczestnicy wspomnień, które tu dla Was dziś recenzuję są dla mnie prawdziwymi bohaterami. Bo są nimi najmłodsi uczestnicy Powstania Warszawskiego: Mirek, lat 10, Jaga, lat 17, Jureczek, lat 9, "Miki", lat 13, Kazimierz, lat 14, Basia, lat 13, "Hipek" lat 14 i Halusia, lat 10.

Dzieci wyrwane z bezpiecznych murów swojego świata, rzucone w wir wojennej zawieruchy, nie straciły radości i chęci życia, mało tego, pragnęły walczyć za wolną Polskę, za wolność i życie swoje i swoich bliskich. Wspomnienia te wzruszają, ale także wywołują uśmiech, bo nie brak w nich nutki dobrego humoru.

Autorka zrobiła kawał dobrej roboty, bowiem wspomnienia dzieci biorących czynnie udział w powstaniu opisane są bardzo rzetelnie i z wyczuciem, z szacunkiem do ich bohaterów. Całości dopełniają przecudowne, choć oddające grozę i mrok tamtych wydarzeń ilustracje, a także fotografie bohaterów z tamtych lat, jeśli autorce udało się takowe odnaleźć.

"Fajna ferajna" to bardzo cenna książka, przedstawia historie doświadczeń młodych Polaków z okresu II wojny światowej i Powstania Warszawskiego. To bardzo ważna lekcja żywej historii dla wszystkich pokoleń Polaków, dla tych młodszych jak i tych starszych, jak na przykład w moim wieku.

To bardzo ważne czytać książki, literaturę, która pozwala nam coś z niej wynieść, czegoś doświadczyć, poczuć, wzruszyć się i roześmiać wraz z tymi młodymi, dzielnymi ludźmi. Polecam lekturę tej książeczki z całego serca !

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu BIS.

Dzieci i Powstanie Warszawskie

Lubię czytać wspomnienia, a szczególnie wspomnienia wojenne. Z lekcji historii nie wyniesiesz tyle co z opowieści kogoś, kto przeżył dane historyczne wydarzenie na własnej skórze. Słuchając czy czytając takie wspomnienia można wczuć się w emocje opowiadającego, można wraz z nim przeżywać historię naszego kraju, można próbować wyobrazić sobie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
133
133

Na półkach:

Cała recenzja na stronie https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/12/fajna-ferajna-monika-kowaleczko.html

"Fajna Ferajna" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, to zbiór dziecięcych wspomnień. Wspomnień z czasów bolesnych i tragicznych, jakimi była II Wojna Światowa, a konkretnie czas Powstania. Jednak mimo niebezpieczeństw, smutnych wydarzeń, wszystkie opisane historie są niezwykle pozytywne, humorystyczne. Owszem, przekazują młodym czytelnikom prawdziwe informacje, informują o tym jak wyglądało życie, na co musiały uważać dzieci, jednocześnie rozbudzając ogromny patriotyzm, wiarę w dobro, wolę walki i nadzieję, jaka nigdy nie powinna upaść.

Cała recenzja na stronie https://www.zaczytanaemigrantka.eu/2019/12/fajna-ferajna-monika-kowaleczko.html

"Fajna Ferajna" autorstwa Moniki Kowaleczko-Szumowskiej, to zbiór dziecięcych wspomnień. Wspomnień z czasów bolesnych i tragicznych, jakimi była II Wojna Światowa, a konkretnie czas Powstania. Jednak mimo niebezpieczeństw, smutnych wydarzeń, wszystkie opisane historie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
743
733

Na półkach: , ,

To ciekawie skonstruowana książka, z adekwatnymi ilustracjami, wstawkami zawierającymi wyjaśnienia niektórych słów, skrótów, znaczeń, nazw typowych dla owego okresu i wydarzeń.

Książka zawiera opowieści o bardzo młodych bohaterach, którzy wzięli czynny udział w Powstaniu Warszawskim, którzy z zapałem szli pomagać albo walczyć z okupantem niemieckim. Każdy rozdział to opowieść bohatera, który nie zważał na niebezpieczeństwo, przeciwnie rwał się do walki z okupantem, chciał pomagać jak umiał.
Bohaterami książki są Mirek, Jaga, Jureczek, "Miki", Kazimierz, Basia, "Hipek", Halusia. To dzieci, które chciały ratować ojczyznę, za wszelką cenę wyrwać ją z rąk wroga, pomścić zniewagę i upodlenie.
Bohaterowie podejmowali zatem różne działania aby pomóc w Powstaniu Warszawskim.

Mirek, aby ratować ojczyznę uciekł z domu, nie zważając na niebezpieczeństwo walczył, wspierał i ochraniał to co jego zdaniem było najcenniejsze.
Jureczek po nocach niszczył flagi niemieckie, jako kurier przenosił listy, paczki, lekarstwa i broń na Mokotowie.
Miki to chłopczyk pochodzenie żydowskiego, który doświadczony przez życie w gettcie i stratę najbliższych wraz z bratem dołączył do zrywu Powstańczej Warszawy.
Kazimierz był kolporterem prasy powstańczej.
Hipek to harcerz,, któremu przypadła w udziale zupełnie nietypowa rola, był "szczurem kanałowym", zajmował się patrolowaniem, nasłuchiwaniem, przeprowadzaniem w kanałach. Poznał je doskonale, potrafił przenosić tamtędy różne rzeczy i przeprowadzać ludzi. Było to bardzo trudne i odpowiedzialne zadanie a przy tym niewygodne i specyficzne zapachowe. Ludzie wtedy jednak inaczej patrzyli na życie i swoje cele, więc nie straszne im były takie drobnostki jak niewygody.
Jaga, Basia i Halusia to dziewczynki, które przeżyły wiele okropnych jak na ich wiek wydarzeń. Dlatego gdy tylko wybuchło Powstanie robiły co mogły aby pomagać. Na równi z chłopcami wspierały walkę z wrogiem: Jaga łączniczka, zawsze wpierająca i dodająca otuchy, Basia ukrywająca się w piwnicach, w zimie, głodna, samotna a jednak niosąca pomoc. Halusia ratowniczka i opiekunka zwierząt, psy i koty, były jej podopiecznymi, bo przecież o nich zapomniano w obliczu tylu nieszczęść.

To książka przypominająca nam o tym co ma znaczenie, co jest ważne, co powinniśmy cenić każdego dnia. Pokazuje godne postawy w obliczu prawdziwych zmagań z niebezpieczeństwem, wrogiem, zagrożeniem, z możliwością utraty życia. Autorka przypomina, że dzięki takim ludziom i ich postawom żyjemy w wolnym kraju. Chyląc czoła im i ich czynom dobrze byłoby o tym pamiętać i uszanować ich poświęcenie. Kochajmy i szanujmy ich dziedzictwo.

To ciekawie skonstruowana książka, z adekwatnymi ilustracjami, wstawkami zawierającymi wyjaśnienia niektórych słów, skrótów, znaczeń, nazw typowych dla owego okresu i wydarzeń.

Książka zawiera opowieści o bardzo młodych bohaterach, którzy wzięli czynny udział w Powstaniu Warszawskim, którzy z zapałem szli pomagać albo walczyć z okupantem niemieckim. Każdy rozdział to...

więcej Pokaż mimo to

avatar
36
13

Na półkach:

Rewelacyjna, ale trzeba pamiętać że to książka dla dzieci. Nie można spodziewać się tu realistycznego przedstawienia okrucieństwa wojny.
Fajna Ferajna jest idealna żeby zapoznać dziecko z naszą historią.

Rewelacyjna, ale trzeba pamiętać że to książka dla dzieci. Nie można spodziewać się tu realistycznego przedstawienia okrucieństwa wojny.
Fajna Ferajna jest idealna żeby zapoznać dziecko z naszą historią.

Pokaż mimo to

avatar
116
75

Na półkach: ,

Jako nauczyciel historii ,uważam iż powinnam zapoznawać się z literaturą dziecięcą i młodzieżową, dotyczącą właśnie tematów historycznych. Książka pt. ,,Fajna ferajna” jest to zbiór ośmiu krótkich wspomnień dzieci z Powstania Warszawskiego. Wszyscy przeżyli powstanie , inaczej nie opowiedzieliby tego wszystkiego autorce książki, już jako dorośli ludzie. Pozycja ta napisana jest prostym językiem, a co ważne trudniejsze słowa są wyjaśnione. Wojna przedstawiona jest tutaj z punktu widzenia dzieci. Gdybym nie znała treści książek, iż jest to być może jakaś powieść o grupce przyjaciół. Jednak po okładce od razu wiemy czego ona dotyczy. Bohaterami książki są : Mirek (10 lat),Jaga (17lat),Jureczek (9 lat),,,Miki” (13 lat),Kazimierz (14 lat),Basia (13 lat),,,Hipek” (14 lat) i Halusia (10 lat). Mimo tak niewielu lat stawiły czoło żołnierzom Wehrmachtu, miały ogromną siłę i odwagę ,której nie jeden z Nas bardzo może pozazdrościć. W sumie to sama nie wiem jak bym się zachowała w przypadku wybuchu wojny.

Książka ta ukazuje nam oraz naszym dzieciom prawdziwe historie, ale w sposób łagodny i delikatny, aby nie wystraszyć dzieci grozą i okrucieństwem wojny. Polecam książkę przede wszystkim nauczycielom jak i rodzicom.

Inne historie możemy przeczytać na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego. Z tego co wiemy to autorka właśnie z tej bazy szukała inspiracji i ciekawych historii do napisania swojej książki.

Jako nauczyciel historii ,uważam iż powinnam zapoznawać się z literaturą dziecięcą i młodzieżową, dotyczącą właśnie tematów historycznych. Książka pt. ,,Fajna ferajna” jest to zbiór ośmiu krótkich wspomnień dzieci z Powstania Warszawskiego. Wszyscy przeżyli powstanie , inaczej nie opowiedzieliby tego wszystkiego autorce książki, już jako dorośli ludzie. Pozycja ta napisana...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    105
  • Chcę przeczytać
    51
  • Posiadam
    20
  • Biblioteka
    4
  • Ulubione
    4
  • Historyczne
    3
  • Teraz czytam
    3
  • 2019
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • 2015
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Fajna Ferajna


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,6
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także