Opowiadania z Doliny Muminków

Tove Jansson Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Muminki (tom 7) literatura dziecięca
Det osylinga barnet och andra berattelser
literatura dziecięca
Irena Szuch-Wyszomirska
Muminki Włóczykij Ryjek mała Mi

Fajna.

Opowiadania to chyba kwintesencja cyklu o Muminkach, a to o świątecznych przygotowaniach i zagubionym w tym chaosie Muminku istna perełka.
Opisałam swoje refleksje dotyczące trzech książek o Muminkach. Jednak w którymś momencie trafiłam na opinię napisaną przez "czytającego" (20.06.2019 pod zbiorem "Muminki. Księga pierwsza" oraz 23.07.2019 pod zbiorem "Muminki. Księga...

Cudne opowiadania o Muminkach i ich przyjaciołach. O wartości przyjaźni, ale i potrzebie czasu tylko dla siebie.
"Nigdy nie jest się zupełnie wolnym, jeśli się kogoś za bardzo podziwia."
"Wtedy śmiali się znowu, uważając, że to okropnie komiczne, że Paszczak prze całe życie robił to, na co nie miał ochoty, tylko dlatego że nie potrafił odmówić."
"Mówienie tak dobrze...

Jestem ZACHWYCONA. Pamiętam jak w dzieciństwie leciały Muminki na szklanym ekranie. Strasznie nie lubiłam tej ponurej bajki. Jednak pierwotna wersja, papierowa mnie niesamowicie zauroczyła. Z każdą kolejną strona cieszyłam się coraz bardziej moim odkryciem. Apeluje do wszystkich tych mniejszych i większych: czytajmy Muminki! ❤️

Czytając swojemu potomstwu te prześliczne historyjki odkryliśmy, że splendid isolation Włóczykija, satori filifionki czy dręcząca muminkowego Tatusia tęsknota wielkich przestrzeni znajdują drogę i ostatecznie kruszą i nasze, dorosłe serca. Odkładamy przeto na półkę ze szczytowymi osiągnięciami literatury kontemplacyjnej.

,,Wiosenna piosenka'' to jedno z piękniejszych i mądrzejszych opowiadań, jakie przeczytałam, niesamowicie wzruszające.
,,Choinka'' za to zupełnie rozmkięczyła moje serce. Mam wrażenie, że nieważne jak bardzo ktoś stroni się od swojej dziecięcej strony to Muminki wpełzną w te najbardziej zakurzone zakamarki dziecięcej wrażliwości.

Lektura ta zdecydowanie mocno mnie ukoiła...

Cudowny i bardzo różnorodny zbiór opowiadań, których większość kojarzę z animowanej wersji Muminków.

Pojawia się tu duże grono postaci, mamy więc okazję spędzić wspaniały czas z Filifionką, Włóczykijem, Ryjkiem, Too Tiki, Małą Mi, hatifnatami no i oczywiście z samymi Muminkami.

Zimowe opowiadanie "Choinka" o Wigilii w Dolinie Muminków pozostanie jednym z moich...

Zdecydowanie najsłabsza część serii o Muminkach, wiele opowiadań o postaciach drugoplanowych, z mocno przeciętną historią.

Uwielbiam ten baśniowy, nieco niepokojący, skłaniający do przemyśleń i refleksji nad światem, który nas otacza jak i nad nami samymi. Zdecydowanie ksiązka dla dzieci z tych, które każdy dorosły powinien również przeczytać. Po latach odkrywa się bowiem drugie dno przedstawionych historii, przypominają nam też często o tym, o czym w czasie dorastania i zmagania się z szarą...

Jak ja się dobrze bawiłam przy czytaniu tej książki! Zazwyczaj opowiadania mają to do siebie, że nie wszystkie nam się podobają, że każde ma swoje mocne i słabe strony. Oczywiście i tym razem tak było. Nie zmienia to jednak faktu, że uśmiałam się do łez, gdy Muminki miały pierwszy raz do czynienia z Wigilią a Paszczak przeszedł na emeryturę i nie potrafił sobie z tym...

Dyskusje

3 151