Kraków cesarsko-królewski

Wydawnictwo: Galaktyka
838791486X
historyczna

W powszechnej świadomości Polaków istnieją właściwie dwa Krakowy: ten pierwszy to piękny, ale bardzo już odległy Kraków królewski, piastowsko-jagieloński, a drugi to właśnie Kraków konserwatywnych, choć nie pozbawionych polotu i wiedeńskiego szyku panów radców, przysłowiowych centusiów potrafiących jednak zdobyć się na hojny gest, a przede wszystkim Kraków artystów Matejki, Wyspiańskiego, Malczewskiego, Boya czy Przybyszewskiego Kraków Paonu i Zielonego Balonika. Ten drugi Kraków zrodził się podczas stuletnich niemal rządów habsburskich, które wycisnęły na tym mieście niezatarte piętno. I tę właśnie epokę chcielibyśmy ukazać w książce Kraków cesarsko-królewskim.

Prider | 2016-03-17
Przeczytana: 16 marca 2016