HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Okładka książki HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty John Perkins
Okładka książki HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty
John Perkins Wydawnictwo: Studio Emka reportaż
reportaż
THE NEW CONFESSIONS OF AN ECONOMIC HIT MAN
Studio Emka
2017-10-17
2017-10-17
Krzysztof Krzyżanowski

Czytałam tą książkę z zapartym tchem niczym powieść przygodową. Różnica jednak polega na tym, że to wszystko wydarzyło się naprawdę. Pozycja, która pozwala otworzyć oczy na to, kto tak naprawdę pociąga za sznurki w białych rękawiczkach i pod płaszczykiem szczytnych ideałów wolności i demokracji.

Pierwsza część książki, to trochę jak opowiadanie dziadka przy kominku (ciekawe, ale bez przesady). Za to część książki opisująca sytuację po 2001 roku powinno być must-read dla każdego.

1 gwiazdkę dodałem za pierwszą część książki dotyczącą lat pracy jako "ekonomista od mokrej roboty" jak dość luźno przetłumaczono dawną funkcję autora. Tą część mogę polecić. Jest zbyt ogólnikowa, ale napisana jest dobrze. Oryginalnej książce dałbym pewnie 6/10. Niestety opisujemy wydanie rozszerzone gdzie autor odkleił się już całkiem od rzeczywistości i zamiast o ekonomii i polityce możemy poczytać o ekologii, dyskryminacji, "ekonomii życia", kobiecej stronie świata i "dobrych" radach jak to wszystko zmienić.

Dla wszystkich, którzy jak ja zachwycili się "Doktryną szoku" Naomi Klein. Ta książka jest świetnym uzupełnieniem do niej, pisaną z perspektywy człowieka uczestniczącego w opisywanych tam wydarzeniach.

Podobno lepiej grzeszyć i potem żałować, niż żałować, że się nie grzeszyło. Na pewno lepiej dla czytelników, wszak losy nawróconych grzeszników to motyw przewodni sporej części literatury. Rzucę tu tylko jedno nazwisko – Kmicic. Jeszcze lepiej jest jak o swoich postępkach pisze sam nawrócony. A tak właśnie robi John Perkins w swojej książce „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty”.
Autor był EBR’em, świetnie opłacanym ekonomista prowadzącym w imieniu USA wojnę o wpływy. Oczywiście nie jest to wojna na karabiny czy czołgi. To wojna prowadzona pieniądzem i informacja, a właściwie dezinformacją. Wojna której celem jest uwikłanie i uzależnienie gospodarek wschodzących od Stanów. Choć trudno w to uwierzyć, takie działania były powszechną, choć ukrytą, częścią polityki zagranicznej i ekonomicznej USA od lat sześćdziesiątych do połowy pierwszej dekady XXI wieku. A przynajmniej o tym okresie opowiada książka.
Poznajemy mechanizmy działania, które momentami przypominają modus operandi gangów narkotykowych. Najpierw rozdajemy i uzależniamy. Potem zaczynamy zarabiać, by w końcu gdy ofiara chce się wyrwać odwołujemy się do rozwiązań siłowych. A nasze działania są możliwe, bo ktoś roztoczył nad nami parasol ochronny. Tu jest nim światowy policjant czyli samozwańczy strażnik światowej demokracji, za jakiego czasami podaje się USA.
Autor opowiada o kilkunastu takich operacjach. Większość z nich zna z pierwszej ręki, aktywnie w nich uczestniczył. I tu pojawia się mój pierwszy zarzut wobec tej publikacji. Za dużo w niej żalu za to co robił, a za mało opisu samego grzechu. Mówiąc inaczej, za wiele dywagacji za mało faktów. Autor skupia się na sobie, pisze o swoich uczuciach i wątpliwościach a nie o swoim działaniu. A przynajmniej nie w wystarczającym stopniu. Ten swoisty rachunek sumienia mógłby być znacznie bardziej pasjonujący, gdyby autor chciał powiedzieć więcej o samych technikach, o działaniach operacyjnych a mniej skupiał się na sobie.
Pomimo wymienionych wad czytałem z zainteresowaniem. Nie powiem, że ta książka otwarła mi oczy, ale z pewnością utwierdziła w pewnych przekonaniach. Jej główną zasługą jest zwrócenie uwagi na to jak wiele dzieje się „pod stołem”.
Zdecydowanie warto po „Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty” sięgnąć, ale i tak mam wrażenie, ze został zmarnowany pewien potencjał. Gdyby autor wycofał się bardziej w tył, a na pierwszy plan wybył akcje byłoby lepiej. Ale widać, skruszeni grzesznicy wola mówić o sobie, niż o swoich grzechach.

"Przejście od ekonomii śmierci do ekonomii życia to tak naprawdę kwestia zmiany świadomości - rewolucja dotycząca samowiedzy."

Po przeczytaniu książki nasuwa się pytanie, dlaczego niska jest świadomość amerykańskiego społeczeństwa odnośnie polityki, gospodarki, kwestii społecznych i militarnych. Powstało wrażenie, że obywatele Stanów Zjednoczonych nie są wystarczająco zainteresowani śledzeniem prawdy kryjącej się za materiałami upublicznianymi w środkach masowego przekazu, przyglądaniem się faktom ukrytym za oficjalnymi informacjami. Materiał z książki jest dla Amerykanów odkrywczy i szokujący, a przecież od dłuższego czasu przykuwa uwagę uważnych i wnikliwych obserwatorów, o tym głośno mówi się i gorąco dyskutuje, temu wielu próbuje przeciwstawiać się, choć oczywiście w określonych kręgach i środowiskach.

Przejrzysta narracja, przemyślana forma podawania źródeł do analiz, powodują, że łatwo jest śledzić i rozumieć poruszane zagadnienia. Spojrzenie na świat z globalnej perspektywy, ale i jednostkowych punktów widzenia. Książkę czyta się niczym thriller polityczny, tym bardziej wciągający i zatrważający, iż oparty na prawdziwych wydarzeniach i incydentach. Odważna, demaskująca, uświadamiająca i nakłaniająca do pogłębionych refleksji publikacja. Płynnie i wciągająco zabiera czytelnika w swój świat, a tak właściwie w jego świat, któremu jeszcze nie zdołał wystarczająco drobiazgowo i dociekliwie przyjrzeć się z bliska.

Wiodącym tematem książki są narzędzia, charakter i efekty pracy ekonomistów od brudnej roboty (EBR),wyjątkowo dobrze opłacanych specjalistów, skoncentrowanych na służeniu sojuszom osób stojących na czele ogromnych korporacji, międzynarodowych banków i amerykańskiego rządu, kierujących się celem stworzenia silnego, stabilnego i niezwykle dochodowego globalnego imperium. To także odwołania do szakali, najemników, bezwzględnych morderców. Poznajemy działania tych grup od lat sześćdziesiątych dwudziestego wieku do współczesnych czasów.

Przyglądamy się zaawansowanym technikom budowania gigantycznej, wielopoziomowej, międzynarodowej sieci promującej interesy handlowe Stanów Zjednoczonych, umacniającej pozycję amerykańskich korporacji. To przede wszystkim wymuszanie podporządkowania strachem, szantażem, zwodniczymi obietnicami, pochlebstwami i łapówkami. Potężna machina propagandowa służąca dbaniu o prywatne interesy bogatych i wpływowych ludzi. Wszechobecni EBR-owcy pełniący funkcje w tysiącach organizacji, firmach konsultingowych, funduszach inwestycyjnych, grupach przemysłowych, stowarzyszeniach i strukturach lobbyingowych.

Ekonomia śmierci, system zbudowany na fundamencie wojen, zewnętrznych zagrożeniach, długoterminowych zależnościach finansowych, pułapkach zadłużenia jako gwarancjach lojalności, rabunkowego korzystania z bogactw naturalnych, niszczenia środowiska naturalnego i rdzennych kultur. Zwodnicze koncepcje ekonomiczne, manipulowanie danymi statystycznymi, zawyżanie prognoz finansowych, fałszowanie raportów, preparowanie ksiąg rachunkowych, ale również fingowanie wyborów, organizowanie przewrotów, a nawet zamachów i zabójstw.

Z biegiem dziesięcioleci narzędzia stają się nowocześniejsze, subtelniejsze, przybierające postać nierzucającego się w oczy prania mózgu. Wszystko opisane z pierwszej ręki, jako że autor należał do grona ekonomistów od brudnej roboty. Zaangażowany był w działania na terenie między innymi Ekwadoru, Wenezueli, Panamy, Kuwejtu, Arabii Saudyjskiej, Egiptu, Iranu, Iraku. John Perkins wskazuje właściwe indywidualne i zbiorowe kroki, pozwalające ograniczać, a nawet w dłuższym okresie eliminować, negatywne działania EBRowców, a także odzyskiwać równowagę społeczną, ekonomiczną i polityczną. Tylko czy Ameryka faktycznie jest tym zainteresowana?

bookendorfina.pl

Dzisiaj opowiem Wam jakie wrażenia wywarła na mnie opowieść Johna Perkinsa o mechanizmach rządzących współczesnym światem. Jest to historia, którą napisało życie a ono pisze najciekawsze scenariusze - niekoniecznie ze szczęśliwym zakończeniem, pozwalająca nam zajrzeć za kulisy rozgrywek politycznych i ekonomicznych, gdzie nie obca jest korupcja, szantaż czy zabójstwo.

Sięgając po Hitman. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty miałam mieszane uczucia. Czy czytając o pracy ekonomisty nie będę się nudzić. Wielu z nas uczyło się ekonomii i wie, że nie jest to zbyt fascynujący przedmiot, duża ilość definicji, wykresów i zależności pomiędzy nimi może zniechęcić niejednego z nas. Jakie było moje zdziwienie, gdy napotkałam następujące słowa autora:

Ekonomiści od brudnej roboty (EBR-owcy) to sowicie opłacani specjaliści, którzy oszukują państwa na całym świecie na biliony dolarów. Kierują pieniądze z Banku Światowego, Amerykańskiej Agencji Rozwoju Międzynarodowego (USAID) i innych zagranicznych organizacji "świadczących pomoc" do skarbców wielkich korporacji i na konta kilku bogatych rodzin, które kontrolują zasoby naturalne naszej planety. s.9
Gdybyśmy zawiedli, na scenę mieli wkroczyć bardziej złowrodzy specjaliści od brudnej roboty - ludzie, których określano mianem "szakali". W sytuacji, w której i oni ponieśliby porażkę, do gry włączało się wojsko. s. 12

Te słowa dały mi do myślenia, jakim sposobem jest powiązane wojsko z ekonomistami. O co w tym wszystkim chodzi. I tak wciągnęłam się we wspomnienia Johna Perkinsa.

Książka ma formę pamiętnika. Poszczególne rozdziały dotyczą konkretnych państw, które wpadły w pułapkę EBR -owców - spiralę długów i zależności od mocarstw oraz instytucji finansowych.
Dziękuję Wydawnictwu Studio Emka oraz Prart Media za możliwość przeczytania książki.

zapraszam do pełnej recenzji http://czytamdlaprzyjemnosci.blogspot.com/2017/11/hitman-nowe-wyznania-ekonomisty-od.html

...

• Inne
  • Łukasz chce przeczytać
  • Książki Przeczytane
  • Biznes zarządzanie ekonomia n tech

Dodaj cytat z książki HIT MAN. Nowe wyznania ekonomisty od brudnej roboty