Wielka szachownica

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Politeja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Inne
The Grand Chessboard
9788372271983
Capo

Dogłębna analiza światowej sytuacji strategicznej i stosunków międzynarodowych autorstwa jednego z największych autorytetów politologicznych naszych czasów - Zbigniewa Brzezińskiego.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: http://www.antykwariat.pl/

Bradrua | 2019-05-28
Przeczytana: 27 maja 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pana Brzezińskiego trochę poniosło podczas pisania swojej książki. "Wielka szachownica" nie bez powodu cieszy się taką popularnością w Polsce, ponieważ jest przepełniona rusofobią. Stara się szukać dziury w całym tylko po to aby skompromitować ZSRR/Rosję jakimś wymyślonym, błahym faktem. Dla przykładu, autor twierdzi, że interwencja ZSRR w Afganistanie była bolesnym ciosem dla Sowieckiej Armii, pod względem zaopatrzeniowym/finansowym. Zgodzę się, że był to cios dla Sowieckiego prestiżu (jedyna przegrana wojna Związku Radzieckiego), jednak autor zapomniał chyba, że w Afganistanie brało udział mniej niż 5% żołnierzy Radzieckich, ta samą wartość przypisuję się wykorzystaniu Sowieckiego sprzętu wojskowego. Brzeziński na samym końcu wspomniał, iż Stany Zjednoczone były, są i będą jedynym światowym supermocarstwem, co jest kompletnym absurdem, ponieważ mapa świata się nieustannie zmienia i nie jesteśmy w stanie powiedzieć jak będzie wyglądał świat za 100 lat. Autor omamiony propagandą...

Andrii_Andrii | 2017-02-08
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Dla wszystkich tych, którzy chcą zrozumieć co się dzieje w skali globalnej na świcie. Studentom specjalności 'Stosunki Międzynarodowe' oraz 'Politologia' dzieło amerykańskiego stratega Brzezińskiego jest szczególnie rekomendowane.

MrWolf | 2016-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2016

Muszę przyznać iż po recenzjach i opiniach o tej książce, spodziewałem sie czegoś więcej. Ale że sam interesuję się geopolityką, wiele zagadnień było mi znanych wcześniej. Dla kogoś kto w geopolityce stawia pierwsze kroki, książka ta będzie z pewnością "objawieniem" ;) Mimo wszystko polecam lekturę.

tazi | 2016-03-07
Na półkach: Przeczytane, Filozoficzne
Przeczytana: 05 marca 2016

Znakomita i niezwykle pouczająca analiza stosunków polityczno-ekonomicznych z perspektywy interesów USA. Wiele z tych analiz i strategii opisywanych jeszcze przed millenium się ziściło, wiele z tego co autor zauważył jest już częścią naszej historii. Tym bardziej warto do tej pozycji wracać, by lepiej zrozumieć otaczający nas, polityczny świat.

Katarzyna | 2016-02-08
Przeczytana: luty 2016

Świetna synteza geopolityczna ukazująca Europę i Azję, jako wielkie pole manewrów między największymi graczami świata. Pisana z perspektywy USA, ale dzięki temu pełna dystansu i obiektywnego spojrzenia na spawy naszego kontynentu. W prosty i czytelny sposób wyjaśnia skomplikowane procesy polityczne, historyczne, społeczne. Wielka dawna wiedzy- ale bardzo przystępna, powiedziałabym że dla każdego.

Grzegorz Jędrzejczyk | 2012-11-25

„Wielka szachownica” jest książką, w której Brzeziński przedstawia własną propozycję skierowaną do rządów USA, w której nakreśla odpowiednią w jego mniemaniu przyszłą politykę dla tego mocarstwa. We wstępie określa on ogólny cel, któremu ma służyć ta książka następującymi słowami: „ Celem tej książki jest przeto sformułowanie całościowej, zintegrowanej geostrategii amerykańskiej wobec kontynentu eurazjatyckiego.” Zakres jego przewidywań sięga maksymalnie dwóch pierwszych dekad XXI, gdyż biorąc pod uwagę zmienność i nieprzewidywalność dzisiejszego świata, dłuższe prognozy były by nieracjonalne. Może się wydawać, iż Brzeziński jest kolejnym futurologiem tworzącym przyszłe wizje na podstawie niejasnych argumentów, jednakże po zagłębieniu się w lekturę, zdajemy sobie sprawę jak niewiele z futurologią ma on wspólnego. Brzeziński w swoich przewidywaniach kieruje się rzeczową i kompetentną analizą otaczającej go rzeczywistości. Przestawia zadania stojące przed polityką USA, określa...

andziorek | 2011-11-11
Przeczytana: 2007 rok

Jest to bardzo wartościowa książka naukowa, która powstała pod koniec lat 90. Z.Brzeziński przedstawił tam bardzo realistyczną koncepcję geopolityczną, która dotyczyła wszystkich kontynentów.
Treść jest niezwykle przejrzysta, ponieważ w każdym z rozdziałów omawiany jest inny obszar - kluczowy, w sensie geopolitycznym, dla polityki światowej. Dodatkowo książka zawiera wiele map, która ułatwia zrozumienie tych koncepcji.
Polecam nie tylko studentom stosunków międzynarodowych czy też politologii, ale również wszystkim zainteresowanym tą tematyką. Jest to przewodnik po świecie geopolityki, niezwykle aktualny również współcześnie.

Capo | 2011-10-12
Przeczytana: 2004 rok

Fascynująca i dogłębna analiza - obowiązkowa lektura dla każdej osoby zainteresowanej polityką międzynarodową.