Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty

Okładka książki Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty John Perkins
Okładka książki Hitman. Wyznania ekonomisty od brudnej roboty
John Perkins Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Studio Emka
2006-12-08
2006-12-08
9788360652015

Warsztatowo przeciętna, ale treść pozwala znacznie lepiej pojąć działanie współczesnego świata, więc warto, szczególnie dla zainteresowanych geopolityka itp.

Ze wzruszenia popłakałam się... ze śmiechu. I natychmiast zaznaczam, że nie dostrzegłam niczego zabawnego w opisywanych zdarzeniach, ale do łez doprowadziły mnie tłumaczenia i przytaczane powody napisania omawianej książki. Autor występuje tutaj w roli skruszonego grzesznika, posypującego sobie głowę popiołem i kajającego się za wykonywaną w latach 70-tych pracę EBR-owca, czyli ekonomisty od brudnej roboty. Biorąc pod uwagę fakt, że książkę wydał w 2004 r., to trochę późno ruszyły go wyrzuty sumienia, no ale cóż, lepiej późno niż później albo wcale...

W skrócie można powiedzieć, że praca Perkinsa jako EBR-owca polegała na przekonywaniu krajów trzeciego świata do zaciągania olbrzymich kredytów przeznaczonych na budowę infrastruktury, których wielkość przekraczała ich rzeczywiste potrzeby oraz dopilnowywanie, aby wszelkie kontrakty budowlane przypadały amerykańskim korporacjom. Ukrytą intencją takiego postępowania zawsze było wpędzanie krajów-kredytobiorców w spiralę zadłużenia tak, aby rząd USA wspierany przez międzynarodowe agencje pomocowe (jak: Międzynarodowy Fundusz Walutowy czy Bank Światowy) mógł kontrolować ich gospodarki, a także by zasoby naturalne (głównie ropa naftowa) tych krajów można było wykorzystać do wzbogacania i budowy globalnego imperium.

Opisane są tutaj takie wydarzenia jak: kontrakt z Arabią Saudyjską, upadek szacha Iranu, okoliczności śmierci prezydenta Panamy Omara Torrijosa oraz następująca po niej inwazja na Panamę czy inwazja na Irak z 2003 r.

Perkins swoją błyskotliwą karierę zawdzięczał "wujkowi Frankowi" swojej żony - zatrudnionemu w National Security Agency. Co znaczą dobre koneksje, dość powiedzieć, że w wieku dwudziestu sześciu lat, zaledwie po licencjacie z ekonomii został zatrudniony w MAIN jako ekonomista i do wykonania swojego pierwszego zadania oddelegowany do Indonezji, aby tam opracowywać modele ekonometryczne dla Indonezji i Jawy. Zaznaczam - po licencjacie! Nawet samemu naszemu bohaterowi wydawało się to chyba niewystarczające, więc zapisał się na kursy dokształcające, a wreszcie otrzymał też wsparcie prywatnej "nauczycielki", tajemniczej pani Claudine.

Niemniej jednak wszystkie plany i prognozy i tak miały wskazywać na boom dla "rozpracowywanego" kraju, więc poziom wykształcenia i wiedzy i tak był tutaj mało istotny. Perkins natomiast okazał się bardzo pojętnym uczniem i przyswoił sobie najważniejszą lekcję - dopasowywać się do oczekiwań swoich mocodawców. Poza tym ma świetne rozeznanie w światowych trendach gospodarczych i wie gdzie i na czym można zarobić.

Na początku lat 80-tych założył Independent Power Systems, firmę zajmującą się produkcją energii z alternatywnych źródeł, natomiast w latch 90-tych stał się ekowojownikiem walczącym o prawa rdzennych kultur i gorliwie wspierającym ruchy ekologiczne. Szczególnie angażował się w pomoc plemionom Amazonii walczącym o ocalenie lasów tropikalnych, wykładał też na forach New Age.
Teraz z kolei, na emeryturze pan Perkins prowadzi proekologiczną organizację non-profit i pisze książki, w których zdradza rzekome sekrety rządu USA, które już od dawna są tajemnicą poliszynela.

Perkins z racji wykonywanego zawodu był świetnym manipulatorem i myślę, że do tej pory nie wyszedł z powierzonej mu roli. Trend światowy się zmienił, owce, które były do ostrzyżenia, ostrzyżono, przepis na amerykański sukces nieco się zdezaktualizował, a były EBR-owiec nie niepokojony przez nikogo, a wręcz nachalnie promowany przez wiele osobistości, popijając kawę w zaciszu swego gabinetu, reklamuje swoje książki. I poucza jak żyć w zgodzie z naturą, do zniszczenia której wcześniej bardzo się przyczynił.

I jak tu nie posłuchać takiego fachowca? Chyba na wiosnę założę plantację arbuzów. Warzywa te (czy raczej owoce?) mają to do siebie, że są zielone, nawet gdy są czerwone...;)

Książka taka sobie. Odejmuję trzy gwiazdki za wydłużający się nos Pinokia. Z tego typu kolorystów zdecydowanie wolę Songa Hongbinga.

Amerykański bestseller, czyli nie ma się co spodziewać czegoś głębokiego. A jednak do lektury podchodziłem z zaciekawieniem, głównie ze względu na intrygującą biografię autora.

Po przeczytaniu uczucia mam mieszane. Nie wiem, czy sam drugi raz kupiłbym tą książkę. Natomiast na pewno rekomenduję ją tym, którzy zaczynają swoją przygodę ze zrozumieniem systemu w którym żyjemy. Bardziej oczytani raczej nie znajdą w tej książce niczego odkrywczego.

W skrócie treść można ująć tak: Amerykanin opisuje amerykański imperializm bardzo mocno się przy tym rozckliwiając i około setki razy pisząc, jaki to był zagubiony służąc systemowi.

Zawiera wszystko to, co wiemy już na temat polityki zagranicznej i "pomocy" ekonomicznej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Nowością może być jednak to, że mechanizmy działań zmierzających do ekonomicznego zniewolenia poszczególnych krajów autor podaje z pierwszej ręki, bo sam w nich uczestniczył. Następnym razem, gdy dowiesz się o kimś, że jest (do wyboru) terrorystą/lewakiem/handlarzem narkotyków/wywrotowcem zagrażającym bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych (w domyśle - wolności) - po tej lekturze inaczej na to spojrzysz.

Książka, która sprawia, że na pewne rzeczy człowiek zaczyna patrzeć z zupełnie innej perspektywy.

"Najpierw ekonomiści od brudnej roboty, jak się nie uda to wysłać agentów (Iran),a jak się nie uda to wojna". Nie pamiętam skąd pochodzi ten cytat, ale najlepiej umieszcza tak zwanych "ekonomistów od brudnej roboty". Doradzać jakie inwestycje są kluczowe i powiedzieć ile należy wziąć pożyczki z Banku Światowego. W istocie daje to chwilowy wzrost gospodarczy, ale w długiej perspektywie kraj staje się zależny od innych państw (czytaj USA). Państwo-pożyczkobiorca staje się w istocie kolonią.

Polecam tę książkę osobom które chcą dowiedzieć się w jakim systemie naprawdę żyjemy. Jest to autobiografia człowieka który przez swoje słabości dał się przekupić. Czym w dużej mierze przyczynił się do budowy globalnego imperium i powiększenia liczby klasy biednej wielu krajów. Pisząc ten utwór autor chcę odkupić swoje winy przez przyznanie się do błędu i otwieraniu ludziom oczu na to jak wielkie korporację bogacą się pod przykrywką pomocy krajom Trzeciego Świata. Lektura tej książki pozwala spojrzeć na współczesną politykę z całkiem innej perspektywy i zrozumieć wiele wydarzeń które miały miejsce i które dopiero się wydarzą.

Dla osób, które interesują się doniesieniami ze świata globalnej polityki, nie jest być może wielki zaskoczeniem, to co opisuje autor. W pewnym sensie stanowi ta książka uzupełnienie, a wręcz rozwinięcie rozważań, jakie pojawiały się w mediach i internecie w związku z kampanią amerykańską w Iraku. Jest odpowiedzią na zasadnicze pytanie: jakie są prawdziwe intencje USA w związku z podejmowanymi działaniami na całym świecie? Książka, którą czyta się nieco jak pamiętnik, a nieco jak kryminał ekonomiczny odsłania to, co ma pozostać zakryte. Ujawnia to wszystko, co wstydliwe, niegodziwe, prawdziwe w świecie polityki, ale co intuicyjnie wielu ludzi wyczuwa choć woli tego nie widzieć. Książka, którą się znakomicie czyta i którą warto przeczytać.

Jest kilka ciekawych wątków, ale ogólnie książka jest zbiorem opowieści pijanego wujka, który przejrzał amerykańskie plany i wszędzie węszy spiseg.

To jedna z tych książek, która wywraca świadomość do góry nogami. Ma się wrażenie, że czyta się fikcję, ale kiedy dociera w końcu prawdziwość tych informacji to można doznać szoku. Czytałem i kiwałem głową raz horyzontalnie a raz wertykalnie. Bardzo dobra książka i gorąco polecam.

• Ekonomia
  • Do kupienia