Ali Cremer: U 333
historyczna

Peter Ali Cremer to jedna z najciekawszych postaci w niemieckiej U-bootwaffe. Fakt, że wyszedł obronną ręka z tylu tak niewiarygodnych sytuacji jako dowódca U-333 sprawił, że załoga zaczęła go nazywać swoją najlepszą polisą ubezpieczeniową na życie. Był jednym z najbardziej zaufanych ludzi Donitza, którego nie opuścił aż do jego aresztowania.

źródło opisu: FINNA, 2005

źródło okładki: http://www.finna.com.pl/

jarr74 | 2013-05-22
Przeczytana: 2013 rok

Kolejna niezwykle ciekawa marynistyczna pozycja, tym razem oparta na wojennych wspomnieniach Petera „Ali” Cramera, legendarnego już dowódcy niemieckich okrętów podwodnych. To pełna walorów poznawczych, interesująca relacja z dramatycznych i tragicznych wydarzeń jakie rozegrały się na Atlantyku w latach 1939-1945, opowiedziana przez człowiek który miał w tym swój znaczny udział. Dowodząc U-botami (U-152,U-333,U-2519), najbardziej budzącą strach i przerażenie bronią II wojny światowej, skutecznie neutralizującą przygniatająca przewagę morską sił sprzymierzonych, zatopił sześć okrętów a dwa bardzo ciężko uszkodził.Wielokrotnie ocierając się o śmierć, dzięki doświadczeniu, brawurze i niespotykanemu żołnierskiego szczęściu udawało mu się wychodzić z życiem z największych i najcięższych opresji. Bierzemy udział w pełnych niebezpieczeństw bojowych patrolach, atakujemy konwoje, przewozimy ładunki i uczestniczymy w trudach służby na niemieckim okręcie podwodnym. Mamy też możliwość...

Dominik Socha | 2014-03-03
Przeczytana: 03 marca 2014

Bardzo dobrze zapisane wspomnienia, jednego z bardzo wysoko notowanych zarówno w najwyższym dowództwie, jak i wśród zwykłych marynarzy - dowódców U-boota. Książka w niezwykle interesujący sposób oddaje charakterystykę działań podwodnych w różnych okresach wojny i opisuje los marynarzy na szerokim tle wydarzeń. W dodatku czyta się dobrze. Dla mnie duży plus.

AdrianX | 2016-09-25
Koszałek132 | 2016-08-15