Podniebna Kawaleria

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Marcinkon

Witold A. Herbst to najstarszy żyjący myśliwiec dywizjonów 303 i 308, uczestnik m. in. operacji „Overlord” i „Market Garden”, pilot legendarnych spitfire’ów. W swoich wspomnieniach z czasów wojny pokazuje, że wykreowany przez literaturę i kino obraz pilotów myśliwskich nie jest pełny. Przedstawiani zwykle jako współcześni herosi, w rzeczywistości byli zwykłymi ludźmi, którzy mieli swoje dobre i złe chwile. Dawali się ponieść emocjom, byli pełni buty, ale równocześnie pokornie patrzyli na swój los, zdając sobie sprawę, że każda kolejna misja może być dla nich ostatnia. Taka jest Podniebna kawaleria — to surowa wojenna codzienność Polaków walczących pod obcym niebem z dala od ojczyzny.

źródło opisu: Zysk i S-ka, 2013

źródło okładki: Zysk i S-ka Wydawnictwo

Tom_Ash Moczybród | 2019-03-28
Przeczytana: 28 marca 2019

Bardzo ciekawa pozycja opisująca życie polskich lotników z RAFu. Historia Witolda Herbsta wciąga w czytanie od pierwszych stron. Pozycja warta przeczytania, jest napisana lekko i ciekawie.

baszar | 2016-06-17
Na półkach: Przeczytane, Legimi, 2016
Przeczytana: 17 czerwca 2016

Wspomnienia pilota myśliwskiego. Od ewakuacji z kraju po Market-Garden. Napisane żywym językiem. Wspomnienia są bardziej ludzkie i sentymentalne niż heroiczne opisy w "Dywizjonie 303". Autor potrafi pisać i snuć opowieści - przyjemnie czytał mi się jego nieco archaiczny styl. Mało jest tutaj sensacji, więcej opisów codziennego życia czy tez obaw autora.
Fotografie w ebooku mają zdecydowanie za małą rozdzielczość.

Czytalski | 2016-05-30
Przeczytana: 27 kwietnia 2016

Książka Arkadego Fiedlera to najbardziej znana pozycja opisująca zmagania wojenne polskich pilotów z RAF-u. Dla chętnych na więcej są wspomnienia Witolda Herbsta.

Autor rozpoczął swoją przygodę z lotnictwem jeszcze w międzywojennej Polsce, ale wraz z kolegami musiał uciekać na zachód na początku września 1939 roku. Ponieważ czas szkolenia pilotów jest długi, prawdziwą służbę rozpoczął w 1941 roku. Najpierw latał w dywizjonie 308, aby później przejść do słynnego 303.

Życie lotników w czasie wojny nie jest łatwe ani długie. Jeżeli przeżyło się pierwsze pół roku lotów bojowych, szanse na przeżycie wzrastały. Jak jednak wiadomo los lubi płatać figle. Autor nie ukrywa żadnych aspektów codzienności personelu latającego - ciągłego napięcia w oczekiwaniu na sygnał do startu, braku perspektyw na życie rodzinne (nawet jeżeli już się pojawiały, to szybko były weryfikowane przez wojenną rzeczywistość), a nawet słynnej brytyjskiej pogody. Nie było łatwo patrzeć jak samolot kolegi zostaje...

Artur | 2013-11-24

Najlepsze wspomnienia pilota z czasów 2 WŚ, jakie czytałem. Szczere, bez cenzury, dobrze napisane. Polecam!

| 2013-08-01
Przeczytana: sierpień 2013

Aneczka | 2013-07-05
Przeczytana: 04 lipca 2013

„Witold Aleksander Herbst urodził się w 1919 roku w Warszawie. Od 1938 roku uczęszczał do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Po wybuchu wojny ewakuował się przez Bukareszt, Stambuł i Marsylię do Lyonu, by ostatecznie trafić do Wielkiej Brytanii. Tam najpierw latał w dywizjonie 308, później 303. Został trzykrotnie zestrzelony, ale ani razu nie dał się złapać przez wroga. Uczestniczył w wielu ryzykownych misjach. Otrzymał brytyjski Krzyż Walecznych. Po wojnie ukończył London School of Economics. Pod koniec lat sześćdziesiątych przeniósł się do Nowego Jorku. Po 1989 roku sprowadzał do Świecia nad Wisłą – miasta, w którym się wychował – amerykańskich wolontariuszy uczących się angielskiego w czasie wakacji. Uhonorowany został przez polskie władze krzyżem kawalerskim Polonia Restituta i medalem Pro Memoria. Emeryturę spędza z rodziną w Edmonds niedaleko Seattle.” – z okładki.

Witold Herbst zaraził się „bakcylem latania”, jak to określa, mając piętnaście lat. Jest najstarszym...