Czad. Cykl płci i miłości

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Demony Grabińskiego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: bookrage.org
horror
poldix

"Czad" to zbiór opowiadań Grabińskiego związany z erotyką, którego wydanie książkowe wstrzymane zostało przez cenzurę. Część z nich ukazała się ostatecznie jedynie w prasie, a część włączona została do innych zbiorów. Rękopis noweli "Wąż", której również prasowe wydanie zostało wstrzymane przez cenzurę, nie zachował się. Zbiór zawiera następujące utwory: "Czad", "Ksenia", "Dzieża", "Kochanka Szamoty", "Projekcje", "Podzwonne", "W domu Sary", "Strych", "Zmora".

źródło opisu: http://bookrage.org/

źródło okładki: http://bookrage.org/

Anna | 2016-04-08
Przeczytana: 08 kwietnia 2016

Zachęcona przeczytanymi dotychczas utworami Stefana Grabińskiego, którego język literacki niezmiernie mnie urzekł, postanowiłam na portalu wolne lektury.pl zapoznać się z innymi jego dziełami, a jest ich tam kilka.

Na pierwszy ogień poszedł "Czad". Niesamowita fantazja i pomysłowość literacka, piękny, przenikający do głębi naszej wyobraźni język, wciągająca fabuła, w której jest magia, czary, seks ... A utwór liczy chyba niecałe 30 stron. Jestem po prostu zafascynowana i zauroczona tymi perełkami literackimi. Zachęcam do sięgnięcia do twórczości Grabińskiego.

książek: 1990
Wojciech Gołębiewski | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Po zawodzie z Poe "Maską śmierci szkarłatnej" relaksuję się z Grabińskim.
"Tivrusky" na LC wychwala język Grabińskiego cytując początek opowiadania; no to ja też wychwalając zacytuję cudowne następne zdanie:
"..Oślepiająca biel zamieci przybierała z wolna zabarwienie sinawe, perłowa śrzeżoga horyzontu przechodziła w ponurą czerń. Śnieg paździerzył bez przerwy..."
Bomba!! Śnieg pażdzierzył, a zagubiony wędrowiec Ożarski znalazłszy samotną chatynkę pożarł, popił i pochędożył, ale kogo, wyczytajcie sami. Nie dość, że opowieść niesamowita, to i ostry erotyk.
Polecam!!

anika | 2016-04-09
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook, 2016
Przeczytana: 09 kwietnia 2016

Króciutkie, lecz jakże cudowne opowiadanie, w którym magia przeplata się z erotyką.
I ten piękny język Grabińskiego!
Polecam!!!

tivrusky | 2015-01-28
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 28 stycznia 2015

Oto, do kilkunastu świetnych opowiadań Stefana Grabińskiego na portalu wolnelektury.pl, dołącza kilka kolejnych! Jest się z czego cieszyć! Pozostaje tylko brać i czytać!

Jeśli chodzi o pierwszą pozycję z tej nowej "dostawy", to niech do przeczytania jej zachęci sam autor! Oto pierwszy akapit, opis burzy śnieżnej. Zrobił na mnie tak wielkie wrażenie, że czytać go musiałem kilkakrotnie:
"Od jarów wypadł nowy tabun poświstów wiatrowych i rozkiełznawszy się szeroko po zaśnieżonych polach, zarył rozwścieczonym łbem po zadmach. Poderwany z miękkiej pościeli śnieg skręcał się w potworne trąby, leje bez dna, śmigłe biczyska i zawinąwszy się stokrotnym wirem, rozpylał w białą, sypką kurzawę."

Mistrz słowa! Jeśli chodzi o treść, spotykamy tutaj samotnego wędrowca, wytrwale pokonującego śnieżne zaspy, resztką sił docierającego do pewnej, stojącej na odludziu chatki. Jej mieszkańcy wydają się być cokolwiek niepokojący i budzą w bohaterze mieszane uczucia... Czy słusznie? To się okaże w...

Paula_K | 2014-05-07
Przeczytana: 06 maja 2014

Od momentu gdy przeczytałam pierwsze zdanie pierwszego opowiadania aż do końca książki, miałam nieodparte wrażenie że czytam opowiadania Edgara Allana Poego!
Niezwykłe podobieństwo i językowe i fabularne!

Opowiadania prowadzone w pierwszej osobie (często w formie pamiętnika) przez postaci z końca XIX wieku, mroczne, nakreślane często bez nazwisk, nazw własnych czy nawet nazw miejsc... Po to by czytelnik nie zajmował się niepotrzebnymi opisami tła i mógł całkowicie skupić się na głównym kontekście opowiadania.

Opowiadanie niezwykle bogate językowo, co bardzo sobie chwalę, bo lubię czasem przerzucić się z nowoczesnego języka na bogatą barwę tamtego stulecia. Ale jeśli ktoś liczy na szczegółowe opisy erotycznych igraszek to się zawiedzie. Miłosne uniesienia okryte są pięknymi i głębokimi określeniami ale bez wnikania w gorące szczegóły. Nie bez powodu, gdyż nie erotyka jest tam najważniejsza. Mocniej autor postawił na mroczną stronę fascynacji i pożądania oraz ewidentnie na temat...

herodot83 | 2015-11-19
Przeczytana: 19 listopada 2015

Urzekł mnie wspaniały język tekstu oraz klimat. Pierwszy kontakt z prozą Grabińskiego uważam za udany, chcę więcej, zdecydowanie.

Marek | 2015-09-08
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 02 września 2015

Ale "Czad" :)
Pierwsza moja styczność z twórczością Stefana Grabińskiego. Już wiem, że będzie ciekawie. W tego typu opowiadaniach często występuje jakaś tajemnica i element zaskoczenia. Pozostaje więc to odkrywać w kolejnych opowiadaniach. Najlepszy jest właśnie ten element zaskoczenia i oczekiwania, na to co też tym razem autor wymyślił.

PanTera | 2014-12-13

Zbiór opowiadań bardzo nierównych. Od słabych do bardzo dobrych.

olaf2009 | 2015-07-01
Przeczytana: 03 grudnia 2015