Ćwiartka raz

Okładka książki Ćwiartka raz Karolina Korwin-Piotrowska
Okładka książki Ćwiartka raz
Karolina Korwin-Piotrowska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka biografia, autobiografia, pamiętnik
Prószyński i S-ka
2014-05-22
2014-05-22

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki #wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł Karolina Korwin-Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
#wrzenie. Lewa... Karolina Korwin-Pio...

Wielka podróż przez 25 lat wolnej Polski z wybitną dziennikarką. Majstersztyk!

Wielka podróż przez 25 lat wolnej Polski z wybitną dziennikarką. Majstersztyk!

Nie ma się co silić na obiektywizm, gdy człowiek jest zakochany w latach '90/'00 z racji swojego dorastania w owych czasach. Ta książka to dla mnie wspaniała podróż, przez wszystkie wydarzenia medialne oraz polityczne. Mogę co najwyżej ponarzekać na dobór tematów, które czasami były mi dalsze, ale to zwykłe czepialstwo. Tytaniczna praca retrospekcyjna, poparta źródłami, a nawet fotkami. Dobrze się to czyta, a filtr nostalgii podbija wrażenia (częste flashbacki). Czytam na raty, bo i jednym ciągiem nie trzeba, co by dawkować i nie skonsumować od razu. Dla freaków lat 1990-2015 pozycja obowiązkowa.

PS. Faktycznie, subiektywność pani Karoliny czasami razi, tym bardziej gdy jest się ideowo na drugim biegunie. Mimo to, warto przymknąć na to oko i ocenić całość.

Znakomite podsumowanie 25 lat wydarzeń i przemian kulturalnych w Polsce i polskich mediach. Czytało mi się z dużą przyjemnością. Mogę z czystym sumieniem polecić.
Pani Karolina jest bardzo uważną obserwatorką i sprawną komentatorką. Jedyny zarzut jaki mam, to taki, że moim zdaniem niektórym sprawom zostało poświęcone zdecydowanie zbyt mało miejsca, jeśli w ogóle jak np. przemianie wizerunkowej i muzycznej Agnieszki Chylińskiej czy też temu co dla polskiej sceny muzycznej zrobiła Reni Jusis, którą autorka książki ceni (co wiadomo z poprzedniej książki, "Bomba"). Reni przecież wprowadziła nieznane czy też mało znane brzmienia, popularne np. w Londynie i Berlinie na polską scenę. Fakt ten, uważam, jest warty odnotowania.

Liczne literówki i powórzenia. Uderza jakaś arogancja. Nie umiem jej bliżej zdefinować, ale takie jest moje subiektywne odczucie po tej lekturze.
Ktoś w kometarzu "Ćwiartkę raz" określa mianem najlepszej książki Korwin-Piotrowskiej. Myślę, że nie chcialbym w takim razie czytać... jej najgorszej.

Książka przypomniała mi czasy mojego dzieciństwa. Urodziłam się pod koniec lat osiemdziesiątych więc większość rzeczy opisanych w książce pamiętam (kupowałam Kaczora Donalda za 2700zł). O wielu jednak nie słyszałam. Ta książka to taki obyczajowo-kulturowy przegląd poszczególnych lat. Polecam książkę zarówno osobom, które to przeżyły, jak i tym które są zainteresowanie tym co się działo w Polsce po upadku PRL-u.

Wielce subiektywny przegląd najważniejszych przemian w popkulturze i mediach.

Książka złożona jest z dwóch części: pierwsza i najciekawsza obejmuje wydarzenie do 2000 roku. Druga natomiast zawiera kluczowe fakty po 2000 r.

Karolinie Korwin- Piotrowskiej nie można odmówić talentu narratorskiego i wyczucia. Zalicza się do znakomitych obserwatorów życia społecznego w Polsce (mimo wielu dyskusyjnych poglądów i opinii). Jednocześnie sądy dziennikarki bywają denerwujące i aroganckie. Wypowiedzi utrzymane w tonie nie znoszącym sprzeciwu. Jakby miała monopol na wiedzę i doświadczenie.
Występują liczne powtórzenia.

Wielce subiektywny przegląd najważniejszych przemian w popkulturze i mediach.

Zdecydowanie książka z pozycji 'petarda'. Niezwykła podróż w czasie, naszpikowana ogromną ilością faktów oraz humoru. Pani Karolina jak zwykle nie zawiodła mnie -cięty język, bystrość i opinie w 'punkt' - czyli to co lubię najbardziej:) Polecam!

Skarbnica wiedzy po prostu! Fajnie było poznać świat w którym dorastali mój brat i rodzice.

Tak samo dobra jak "Antologia reportażu XX wieku" Mariusza Szczygła. Czasami mam wrażenie, że tylko na podstawie trzech gazet i ich okładek toczyło się życie towarzyskie w Polsce lat 90-tych. No i osobiste animozje czy sympatie autorki też wpływają na ocenę kolejnych lat.

Mam problem z tą książką, z jednej strony na pewno należy pochwalić autorkę za ogrom pracy, jaką włożyła, by streścić tyle wydarzeń w tylu latach wolnej Polski. Niemniej jednak mam wrażenie, że Karolina Korwin-Piotrowska wpadła we własne sidła. Z jednej strony niejednokrotnie wzdycha nad popularnością tzw. celebrytów, ich wszędobylskością w mediach i w sieci, wręcz ich szkodliwością, co jednak nie przeszkadza jej w ciągłym zamieszczaniu okładek tabloidów z tymiż "gwiazdami" w rolach głównych. Rozumiem, że można było wspomnieć, że np. w roku tym i tym powstała "Viva" czy "Pudelek", dla celów statystyczno-historycznych. Ale poświęcenie takiej ilości miejsca na skandale (mniejsze lub większe) z ich udziałem zakrawa na kpinę z czytelnika, którego to nie interesuje - a mam nadzieję, że jest nas wielu. Nie sięgam po książkę historyczną, by dowiedzieć się, że Doda pożarła się z Górniaczką, a Mucha rozebrała się dla tego czy innego szmatławca. To nie są wydarzenia historyczne, bądźmy poważni.

Podpisuję się pod licznymi komentarzami, że książkę tę czyta się dobrze do końca lata 90., potem to już równia pochyła. Gdyby tylko autorka raczyła pominąć świat celebrytów, zamiast 790 stron mielibyśmy mniej - a o lepszej, bardziej strawnej treści.

Kolejną rzeczą, o której chcę wspomnieć, są stwierdzenia, jakoby polskie kino miało się dobrze, stosowanie narracji pod tytułem "tłumy poszły na <> czy <>, więc produkujemy świetne filmy". Nie, pani Karolino, żaden film z Karolakiem czy innymi pseudo-aktorami nie jest świetny, a "Cześć, Tereska" czy "Bejbi blues" to filmy tragiczne, przez które polskie kino leży i kwiczy. Proszę nie bawić się w Natalię Janoszek.

Ode mnie 5/10.

• 2015