#Sława

film, kino, telewizja
Prószyński i S-ka
2017-05-23
2017-05-23
aktor celebryci felietony film kino kultura kultura popularna literatura faktu media młodzież muzyka radio skandal sława życie towarzyskie

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki #wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł Karolina Korwin-Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
#wrzenie. Lewa... Karolina Korwin-Pio...

W pogoni za lajkami, czyli sława wczoraj i dziś

Książka ta jest moim zdaniem zwieńczeniem pracy pani Karoliny w programie "Magiel Towarzyski". Program ten miał charakter przede wszystkim rozrywkowy, ale uważam też, że w jakimś stopniu kształtował również gust widzów i robił to całkiem dobrze.
"#Sława" jest według mnie jedną ze słabszych pozycji w katalogu książek pani Karoliny, ale nie jest książką złą. Ma po prostu pewne niedostatki, momentami czytając miałem wrażenie, iż można było lepiej. Można było sięgnąć jeszcze głębiej zamiast pływać po powierzechni. Zdecydowanie największym rozczarowaniem są ostatnie jej części, zaczynając od działu "Ikony". Są one po prostu przedłużeniem książki "Bomba" i niczym więcej. Aczkolwiek, pani Karolina jest trafną obserwatorką i komentatorką showbiznesu w Polsce, to trzeba przyznać i jej oceny często doskonale odzwierciedlają rzeczywistość. Myślę sobie, że przypuszczalnie to może był chwyt marketingowy i choć czytając np. dział "Plankton" czułem pewną satysfakcję, że ktoś dał co poniektórym "gwiazdom" pstryczka w nos, tak ostatecznie uważam, że bez tej końcowej części książka by wiele nie straciła. A może nawet i zyskała. Wolałbym by te strony poświęcono innym rzeczom, bo i pewne kwestie nie są wyczerpane. Jestem zdania, że książka powinna być dłuższa.
Mimo wszystko polecam, bo chyba nie ma na polskim rynku książkowym podobnej książki. I książka ta ma zdecydowanie pewien walor edukacyjny i wydaje mi się, że może dobrze przybliżyć pewne mechanizmy działające w showbiznesie i wyjaśnić co nieco przeciętnemu odbiorcy czym jest ta cała sława i dlaczego jest tak uzależniająca.
Tak na marginesie, w jednym z wywiadów, chyba promujących książkę "Chwilowa Anomalia", Tomasz Michniewicz wspomniał, że myśli o książce o zjawisku sławy. Fajnie gdyby to doszło do skutku, bardzo ciekawe jak on by do tego podszedł. Dziennikarz, który na codzień zajmuje się zupełnie inną tematyką. Jego perspektywa mogłaby być niezwykle cenna. Tak mi się wydaje..

Świetnie się czytało tą książkę choć trochę stron ma! Początek książki rewelacyjny, dużo o kulisach sławy można było się dowiedzieć bo p. Karolina zna ten świat od podszewki. Wiedza niesamowita. Dowiemy się o aktorach i to takich, którzy byli na pierwszych stronach gazet (w tamtych czasach),ale też z wielkimi aktorami, aktorkami. Bardzo dobrze czyta mi się kiedy autorzy doceniają (bez względu na wszystko) naszych wielkich aktorów jak Janusz Gajos, który dla mnie zagrał jedną z lepszych ról w mało docenianym filmie "Wygrany". Ja się nie znam, ale dla mnie film w którym muzyka gra pierwsze skrzypce zawsze będzie świetny. Doceniana Krystyna Janda, Anna Dymna itp. Książka w dalszej części straciła już na ważności ... bo nasze rodzime "Gwiazdy" dostarczają nam "super" atrakcji. Niemniej dziękuję p. Karolino bo widać kunszt włożonej pracy.

Po Sławę Karoliny Korwin-Piotrowskiej sięgnęłam z ciekawości. Byłam ciekawa jak pojedzie do tematu sławy. Jeżeli chodzi o spojrzenie na ten temat na przestrzeni lat jestem mile zaskoczona. Jeżeli zaś chodzi o oceny gwiazd ze względu na liczbę ich followersów czy obserwatorów oraz prowadzenie ich mediów społecznościowych nie do końca jestem przekonana. Pani Karolina miała prawo do własnego zdania i znając jej teksty oraz opinie wiedziałam, że będzie grubo. W sensie kogo chciała tego zaorała jakby to dzisiaj młodzież powiedziała. Nie jest mi z autorką po drodze w wielu kwestiach przez co pewnie też odbiór tej książki nie jest zbyt optymistyczny. Ode mnie 5/10.

Hmmm mam problem z tą książką. Początkowe rozdziały mnie pochłonęły,ale przy polskim szołbiznesie i wymienianiu nazwisk zaczęłam się potwornie nudzić. Szczególnie,że #sława była napisana niedawno,to i tak traci na aktualności. Dynamicznie zmienia się celebryckie podwórko. Poddałam się na rozdziale o ikonach. Historia sławy to interesujący temat. Choć autorka nie jest mi bliska i to nie mój świat - myślę,że jej wieloletnie doświadczenie zawodowe ogromnie pomogło przy pisaniu oraz czytaniu lektury.

Mocno nierówna.
O ile pierwsza część opisująca kulisy celebryctwa królewskich rodów, pierwszych gwiazd kina i interesujących, cyklicznie powtarzających się zjawisk w świecie showbiznesu pochłania bez reszty, to końcówka z ni to śmieszną, ni błyskotliwą próbą oceniania starań dzisiejszych gwiazd nuży, a wręcz irytuje.
Niemniej, chylę czoła stylowi autorki, momentalnie błyskotliwymi puentami oraz zacięciu historycznemu, które poszerzy horyzonty czytelnika.

Mocno nierówna.
Niemniej, chylę czoła stylowi autorki, momentalnie...

Celnie i w punkt opisany fenomen sławy oraz celebrytów, nie tylko aktualnych, ale i z ubiegłego wieku. Inteligencja autorki pozwala z przyjemnością zanurzyć się w lekturze. Sarkastyczny humor odpręża. Lubię to i zaraz sięgam po inne książki pani Karoliny.

Początkowo miałam tej książce dać 10, ale co częste, im dalej tym gorzej, więc zatrzymało się na 7.
Trochę nie wiedziałam, czego mogę się spodziewać, ale książkę poleciła mi koleżanka z pracy, więc postanowiłam podjąć ryzyko. Ta sama koleżanka wyciągnęła mnie na spotkanie autorskie z Panią Korwin Piotrowską, które to sympatii w moich oczach jej nie dodało, ale nie to jest najważniejsze.
Najpierw zaskoczenie, bo historia sławy. Nie tych wszystkich celebrytów i giwazdeczek (jeszcze chcę bardzo w tej recenzji użyć sobie słów piosenkarzyna i aktoreczka to sobie użyję teraz),ale pierwszych "nosicieli" tytułu "sławnych" - rodzin królewskich, aktorów starej daty typu Charlie Chaplin. Historie te były dla mnie bardzo ciekawe, z zainteresowaniem czytałam też o tym, co się wyprawiało na koncertach Chopina. Jeśli ktoś oczekuje wiec komentarza do bardziej współczesnych burz medialnych, zawiedzie się, natomiast dla mnie to zaskoczenie z serii miłych. Nie bardzo żyję Pudelkiem (żeby nie powiedzieć wcale),tabloidów nie czytam, telewizji nie oglądam, więc ten kontent mnie zwyczajnie nie interesuje. I tak wystarczająco nie wiedziałam o kim mowa i musiałam googlować. Autorka podaje nam tutaj również historie spoza muzyki czy filmu, bo np. Bonnie i Clyde - para kryminalistów została przez nią opisana. Mamy więc historię sławy, potem zgrabnie około strony 350 przechodzimy do mody, co niestety zaczęło mnie nudzić. 600 stron to dużo jak na taką książkę, powtarzam to w kółko, mam wrażenie, że w co drugiej recenzji, ale można byłoby z korzyścią dla czytelnika skrócić ją o połowę. Opisy tego w co kto był ubrany to było już dla mojej wyobraźni za wiele. Wtedy książka spadła z 10 na 9. Niestety, kiedy doszliśmy do polskiego świata celebrytów, leciało na łeb, na szyję.
Po kiego grzyba autorka streszcza mi instagramy gwiazd? Nie po to nie mam instagrama ani facebooka, żeby w książce (bo właśnie na czytanie wolę poświęcić swój czas niż na SM celebrytów) mi ktoś opisywał co się tam znajduje i jak jest prowadzony profil. To nie są dla mnie osoby wartościowe, przepraszam. Żenadłam, jak rzadko.
Potem mamy listę ikon, gwiazd, nie-gwiazd, oby-może-gwiazd, coś w tym stylu. Każda została też opisana, dlaczego, takie tam. Trochę rad od Pani autorki. Dziwi, że na liście ikon odnalazłam sporo osób całkiem głupiutkich, w ogóle nie wiem dlaczego ktoś oczekuje od celebrytów, że oni będą nam przekazywać jakieś wartości, rozumiem, że można tego oczekiwać od pisarza, naukowca, itd., ale od aktorek, piosenkarek? Żeby nie zostać źle zrozumianą, każdy człowiek może być mądry i mieć coś do przekazania, może być nurkiem, tancerzem, malarzem i to jest w porządku, ale nie możemy zakładać i oczekiwać, że piosenkarka zapewni nam coś więcej niż skoczną piosenkę, bo to naiwne i niewłaściwe. Tak jak nie zgadzam się z gloryfikowaniem niektórych wątpliwych dla mnie person, tak też w drugą stronę, niektóre, które uważam za przyzwoite (powiedzmy, że głoszące poglądy na poziomie),zostały zrugane, dziennikarka stwierdziła, że są głupie i infantylne.
Ja w ogóle nie wiem czy da się kogoś ocenić, nie znając go na żywo, ale jednak robimy to wszyscy, więc może lepiej byłoby mówić, że oceniamy czyjś wizerunek, wykreowany na jego profilach?

Książkę podzieliłabym na dwie części. Pierwsza to bardzo ciekawa historia sławy, sięgająca czasów dawnych, 10/10. Druga część to niestety kpina, pewnego rodzaju wyśmianie instagrama, wartości, samouwielbienia objawionego bezustannym selfie, po czym to właśnie medium zostaje skomentowane, dostaję tabloida na kartach książki. Niefajne.

Miałam bardzo duże oczekiwania co do tej książki, bo Panią Karolinę obserwuję w mediach społecznościowych od dawna. Tymczasem trochę się zawiodłam. Gdyby w "Sławie" zostawić tylko treści merytoryczne, jej objętość zmniejszyłaby się o połowę. Dużo "paplaniny", zachwytów, których może nie rozumiem, bo jestem za młoda, ale i hejtu, którego też nie rozumiem, bo przecież wszyscy walczymy z nim w Internecie. Przepraszam Pani Karolino, ale chyba następnej Pani książki nie kupię :(

Bardzo dobra pozycja przybliżająca jak budowały swoją sławę osobistości z przeszłości. Zwłaszcza rozdziały dotyczące postaci z historii są bardzo ciekawe. Ostatni rozdział o rodzimych celebrytach można sobie darować.

Pani Piotrowska pisze książki o tym, czego pragnie, ale nigdy nie będzie mieć.

Pani Piotrowska pisze książki o tym, czego pragnie, ale nigdy nie będzie mieć.

• Przeczytane 2018
  • 2017