Max Factor: The Man Who Changed the Faces of the World
Max Factor, makijaż, kobieta, piękno
Ag2S

Tylko dzięki tej książce dowiesz się, jakie były zasady idealnego makijażu Maxa Facotra! Dyktował trendy Ustalał kanony piękna To on stworzył nowoczesną kobietę Z jego usług korzystały wszystkie wytwórnie filmowe i największe sławy Hollywood: Marlene Dietrich, Elizabeth Taylor, Ingrid Bergman, a nawet John Wayne. Zanim Rudolf Valentino stał się bożyszczem kobiet, uważano, że ma zbyt...

Dyktował trendy
Ustalał kanony piękna
To on stworzył nowoczesną kobietę

Zanim Rudolf Valentino stał się bożyszczem kobiet, uważano, że ma zbyt ciemną cerę, by występować w kinie. Pewnie nigdy nie stałby się światową gwiazdą, gdyby nie specjalny puder, który wynalazł dla niego Max Factor.
To Max ufarbował na rudo słynne loki Rity Hayworth, które natychmiast stały się nieodłącznym elementem jej wizerunku.
Tylko on umiał poradzić sobie z charakterkiem kapryśnej Poli Negri, gdy egzotyczna piękność z Polski przyjechała na podbój Hollywood.
I przede wszystkim to właśnie dzięki niemu kosmetyki stosowane dotąd wyłącznie przez gwiazdy ekranu stały się dostępne dla wszystkich kobiet.

Urodził się w Łodzi. Już w wieku kilkunastu lat pracował w zakładzie słynnego berlińskiego stylisty. Potem trafił do Rosji, gdzie o jego radę zabiegali artyści Moskiewskiej Opery i dygnitarze carskiego dworu. Jednak i to mu nie wystarczało – wkrótce wyruszył do Ameryki, na podbój Fabryki Snów.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3648,Max-Factor

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Biografia człowieka, dzięki któremu świat kosmetyków stał się dostępny kobietom na całym świecie.
Max Factor urodził się jako Maksymilian Faktorowicz w 1877 roku w Łodzi jako jeden z dziesięciorga dzieci w ubogiej rodzinie. Od najwcześniejszych lat życia zmuszony był do podjęcia pracy zarobkowej. Był pomocnikiem aptekarza, terminował u najlepszego w Łodzi perukarza, fryzjera i producenta kosmetyków. Doświadczenia te wykorzystał w przyszłej pracy u sławnego wówczas berlińskiego stylisty i wizażysty – Antona. W wieku czternastu lat zatrudniony został w Moskwie jako perukarz i kosmetolog pracując dla artystów Teatru Bolszoj. Wkrótce jego dokonania zostały docenione i wykorzystywane przez dwór carski. Będąc niemal przez całą dobę do dyspozycji dworu carskiego podlegał jednocześnie surowym regułom, zakazowi angażowania się uczuciowego czy zawierania małżeństwa bez zgody caratu. Sekretne spotkania z Esterą i potajemnie udzielony im ślub przez rabina oraz pojawienie się potomstwa...

lacerta | 2013-03-23
Przeczytana: 22 marca 2013

Niezwykle ciekawa biografia, sama osoba Maxa Factora jest ciekawa, zwłaszcza, że był on z pochodzenia Polakiem, więc nie mogłam się doczekać, aż przeczytam jego biografię. Niesamowite jak jedna osoba mogła dokonać aż tyle dla przemysłu filmowego i dla wszystkich kobiet. W książce jest wiele znanych nazwisk, które stały się znane właśnie dzięki Maxowi Factorowi.

malaMi | 2013-05-18
Przeczytana: 30 kwietnia 2013

Współcześnie ciężko znaleźć kobietę, która na pytanie czy używa szminek, pomadek, podkładów, i innych kosmetyków, odpowiedziałaby przecząco. Wiele z nich nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez uprzedniego podkreślenia swoich zalet i ukrycia mankamentów, za pomocą subtelnego makijażu. Jednak tylko garstka osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że powszechne dziś kosmetyki, jak podkład czy szminka do ust, mogłyby nigdy nie trafić na sklepowe półki, gdyby nie pewien mężczyzna. Paradoksalnie to on był prekursorem tego, co dziś stanowi domenę kobiet. Max Factor bez wątpienia dał kobiecie nową twarz.

Max Factor, właśc. Maksymilian Faktorowicz urodził się w 1877 roku w Łodzi, jako jeden z dziesięciorga dzieci Abrahama Faktorowicza i Cecylii Tandowskiej – Faktorowicz. Szybko jednak zorientował się, że w podległej Polsce nie ma czego szukać. Koleje losu zawiodły go najpierw do Berlina, a następnie do carskiej Rosji, gdzie parał się fryzjerstwem. W końcu, w 1904 roku trafił do Stanów...

Ola | 2014-05-07
Przeczytana: 04 maja 2014

Aż wstyd się przyznać,ale nigdy nie utożsamiałam marki Max Factor z osobą, zawsze myślałam o niej jako o firmie. Ciężko jest mi określić jak wielkie było moje zdziwienie kiedy okazało się,że stoi za tym Polak! Fascynująca książka, piękne fotografie. Znowu dowiedziałam się czegoś nowego i to jest piękne.
Bardzo dziękuję za tę książkę.

Karolina | 2013-05-28
Przeczytana: 28 maja 2013

dobrze napisana biografia, prosty i przystępny język obrazuje życie człowieka o którym do tej pory mało było wiadomo, a którego firmę i kosmetyki wszyscy znali na całym świecie

przejmujące i inspirujące jest to jak trudną drogę przebył Max Factor żeby stworzyć swoje imperium, tytan pracy o anielskiej cierpliwości i geniuszu tworzenia nie tylko ludzkich wizerunków, ale również tworzenia całej gamy sztuki perukarstwa i kosmetyków

autor czasem przytłacza ilością nazwisk ale mimo to dobrze i szybko się czyta, nawet ci co nie interesują się sztuką makijażu mogą ze zdziwieniem stwierdzić po przeczytaniu książki, że była ona ciekawa, bo traktuje o nieprzeciętnym człowieku, a nie o samym make-up' ie

Aneta | 2013-04-05
Przeczytana: 04 kwietnia 2013

Do biografii czy książek opowiadających historie wielkich postaci i legend sięgam rzadko. Może dlatego, że w szkole czyta się ich dużo i zbyt porywające nie są. A z książką 'Max Factor' było inaczej. Trafiłam na nią zupełnie przypadkiem, skuszona okładką i brzmiącym bardzo znajomo tytułem. Bo która kobieta nie zna kosmetyków tej marki. Przeczytałam z wypiekami na twarzy. Nie żałuję. Wręcz proszę o więcej takich książek.

Fred E. Basten relacjonuje życie Maksymiliana Faktorowicza od dzieciństwa spędzonego w łódzkim domu wraz z rodzeństwem. Pokazuje jak przypadek, ale i wielka determinacja może zmienić życie. Główny bohater musiał przejść długą, żmudną drogę, od ubogiego domu w Polsce, przez służbę na carskim dworze, aż do świetlanej kariery, już jako Max Factor, w Ameryce. Z wszystkimi szczegółami opowiada historię jego życia, nie tylko kwestie dotyczące tworzenia najsłynniejszej marki kosmetyków scenicznych, ale i życie prywatne, które nie zawsze było kolorowe.

Czytelnik, który...

Anette | 2015-03-13
Przeczytana: 13 marca 2015

Sięgałam już kilka razy po biografię np. Coco Chanel, ale nigdy żadnej z tych pozycji nie doczytałam do końca, bo zazwyczaj biografie pełne są zbędnych opisów długich i nużących szczegółów z życia.
Jak na półce księgarni dostrzegłam biografię Maksymiliana Faktorowicza, to stwierdziłam, że muszą ją mieć, ponieważ marka Max Factora jest u mnie numerem 1 wśród kosmetyków. Poza tym wiedziałam już co nie co o Max Factorze i widziałam, że jest on niezwykle inspirującym artystom polskiego pochodzenia. Jednak obawiałam się, czy przypadkiem, ta pozycja nie będzie taka nudna, jak poprzednie biografie, które czytałam, ale na szczęście nic z tego :)
Biografię Max Factora czyta się bardzo szybko i przyjemnie. Książkę pochłonęłam w ciągu kilku godzin. Napisana jest łatwym językiem, przedstawione są tylko konkretne fakty z życia Max Factora i historii marki. Nie tych wszystkich nużących opisów najdrobniejszych szczegółów z życia jak w innych biografiach. I za to wielki plus.
Książkę będzie się...

Kasjopeja | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Nie powiem, że życie Maxa Factora (a właściwie Maksymiliana Faktorowicza) nie zostawiło na mnie śladu. Ten człowiek przypłynął do Ameryki z rodziną nie znając ani słowa po angielsku i do końca życia nie potrafił w nim dobrze mówić, a mimo to stał się makijażystą, charakteryzatorem i spowiednikiem największych gwiazd raczkującego wtedy Hollywood. Mierzący zaledwie metr pięćdziesiąt, niepozorny z wyglądu człowiek zyskał sławę, uznanie i pieniądze, tylko i wyłącznie dzięki swojemu talentowi.
Czytając tę biografię, napisaną bardzo dobrym i lekkim stylem, mogłam przenieść się do samego początku kosmetyków, który do tej pory mnie nie interesował, ponieważ wydawał mi się nudny i bezbarwny.

książek: 1961
MaratikS | 2014-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2014

Po lekturze "Luksus. Dlaczego stracił blask" wypełnionej drętwymi danymi o produktach, markach, fuzjach i statystykach sprzedaży z dużą rezerwa podeszłam do kolejnej książki z dziedziny mody. Kupiłam, odłożyłam na długie miesiące na półkę i omijałam szerokim łukiem. Motywacją do zakupu było polskie pochodzenie Max Factora, ale motywacji do przeczytania brakło. w końcu po serii lekkich książeczek, nazywanych babskimi zapragnęłam odmiany.
Książka mnie pochłonęła na cały dzień, także polecam czytać w dzień wolny od obowiązków. Żadnych suchych faktów, żadnych dłużyzn. Fascynująca biografia człowieka i historia założonej przez niego firmy na tle carskiej Rosji, Ameryki z początku XX wieku i narodzin Hollywood. I okrzyki zaskoczenia, kiedy odkrywamy jak i dlaczego (lub dla kogo- te nazwiska!) wymyślono produkty, których używamy do teraz.
Gorąco polecam i daję najwyższą ocenę.
Po namyśle mogę jeszcze dodać, że prawdziwą przyjemnością było czytać książkę, którą wydano z troską i...

FOCZKA | 2015-11-18

Ciekawa biografia wielkiego człowieka i założyciela firmy Max Factor. Początki były trudne i wymagały wiele pracy, ale nie poddawał się. Nawet gdy jego życie osobiste nie układało się najlepiej. Dzisiaj tą firmę znają wszyscy, nie tylko kobiety. To jest jeden z "amerykańskich snów", od biedaka do milionera. Polecam jako ciekawostkę, wiele można się dowiedzieć o historii i rozwoju tej firmy.