Reset. Świat na nowo

MANDO
2021-01-27
2021-01-27
reset świat reportaż

Okładka książki Znak nr 822 / 2023 Joanna Bator, Agata Bielik-Robson, Wojciech Bonowicz, Diana Dąbrowska, Ewa Drygalska, Kamil Fejfer, Julia Fiedorczuk, Olga Gitkiewicz, Ireneusz Kania, Karolina Korwin-Piotrowska, Piotr Kosiewski, Dominika Kozłowska, Beata Łazarz, Łukasz Najder, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Tomasz Raczek, Joanna Rudniańska, Tomasz Stawiszyński, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Znak nr 822 / ... Joanna Bator, Agata...
Okładka książki #wrzenie. Lewaczka, ksiądz i polski kocioł Karolina Korwin-Piotrowska, Grzegorz Kramer SJ
#wrzenie. Lewa... Karolina Korwin-Pio...

wywiady królowej magla z celebrytami, posiedli wiedzę o wszechświecie i dzielą się nią zupełnie niepotrzebnie

rewelacyjna

rewelacyjna

świetna ksiazka.

świetna ksiazka.

Jest to pierwsza książka którą miałem okazję przeczytać, dotycząca życia w czasach covidu - jeśli mogę to w ten sposób określić.
Czy te wywiady powinny pojawić się w takim formacie i tak szybko? Nie jestem tego pewny, ale mam pewną wątpliwość.
Ja sam jednak potrzebuję nieco więcej czasu by móc to wszystko przetrawić.
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Podobnie jak niektórzy mam wrażenie, że rozmowy te są do siebie podobne, nie licząc pierwszego z Panem Świtałą - ratownikiem medycznym. Są podobne być może, dlatego, że nie było takiej różnorodności środowisk z których pochodzili główni bohaterowie.

Być może ja oczekiwałem czegoś innego.

Ja sam jednak potrzebuję nieco więcej czasu by móc to wszystko przetrawić.
Mam mieszane uczucia co do tej książki. Podobnie jak...

Samotność, strach, nadzieja, miłość, nienawiść. Te wszystkie cechy niemal łączą wszystkich bohaterów tego reportażu. Karolina Korwin Piotrowska dziennikarka, osobowość medialna, bezkompromisowa kobieta którą podziwiam, miłośniczka psów - przeprowadziła wywiady z wieloma osobami ze świata kultury, mediów i nie tylko. Pandemia która odcisnęła na nas tak duże piętno. Strach który czuliśmy kiedy martwiliśmy się o naszych bliskich i nas samych. Nadzieja na to, że wyjdzie słońce. Autorka w czasie pandemii przeprowadzając video wywiady do tej publikacji wykonała kawał porządnej dziennikarskiej roboty. Polecam każdemu.

Ciekawe spojrzenie na pandemię głównie ze strony artystów. Mam jednak problem z czasem w którym ją przeczytałam. Powinnam albo na początku pandemii covid albo po upływie kilku lat. Czytana po dwóch latach od jej wybuchu w Polsce nie do końca się wpasowała. Ciekawi goście zaproszeni do rozmowy.

Rozmówcami Karoliny Korwin-Piotrowskiej są głównie przedstawiciele branży artystycznej i mediów, a rzecz kręci się wokół pandemii, która jest jednak punktem wyjścia do próby prognozowania przyszłości. To książka bardzo podobna w zamyśle do "Chwilowej anomalii" Michniewicza (i tak jak ona wydaje się być napisana za wcześnie, by oceniać to, co nadal się dzieje). Pierwszych kilka wywiadów jest faktycznie irytujących, bo mamy do czynienia z histeryzowaniem, że świat się kończy i że "coś nam zabrano". Co też, odniosłam wrażenie jest główną tezą dziennikarki. Poza tym wszyscy czuliśmy się mniej więcej tak samo, kiedy dotarło do nas co się dzieje, wszyscy się baliśmy i od dwóch lat słuchamy już tej narracji, więc nie ma w tym nic odkrywczego. Może to były dla tych rozmówców takie rozmowy "terapeutyczne". Potem robi się lepiej, ciekawiej, analizowane są różne współczesne zjawiska społeczne i wizje przyszłości - i dla tych wywiadów warto tę pozycję przeczytać. Bo dobrze jest czytać rozmowy inteligentnych ludzi, choć niepokojące jest to, że tak wielu osób widzi naszą przyszłość z pesymizmem.
Dobrze, że prowadząca dała sporo przestrzeni swoim rozmówcom, nie zagadała ich – jak to ona. No i to nie są takie wywiady „celebryckie”, w których główny bohater jest ą, ę – tylko wręcz przeciwnie – ten cały celebrycki blichtr rozmontowujące. Ostatecznie moje wrażenia są bardzo pozytywne.

Na początku 2020 świat się zatrzymał. Schowaliśmy się w swoich domach aby przeczekać kataklizm, który na nas spadł. A może sami go na siebie sprowadziliśmy?

Karolina Korwin Piotrowska zaprosiła różnych ludzi: artystów, dziennikarzy, medyków, znawców kultury i ludzkich dusz, architektów i inżynierów, i zapytała ich o ten nietypowy rok.

„Chciałam zadać wiele prostych pytań, uważnie słuchać znacznie mądrzejszych od i bardziej doświadczonych, chciałam porozmawiać o tym, co nadchodzi” - czytamy na okładce.

Zarówno dobór osób jak i pytań był nieprzypadkowy. Autorka zadawała wiele pytań na temat codziennego życia. Czytając odpowiedzi znanych ludzi niejednokrotnie łapałam się na tym, że myślałam: „Hej! Ja też tak miałam. Ja też to zauważyłam.” Ale rozmówcy zwrócili również uwagę na wpływ pandemii na aspekty życia, których nie analizowałam. O których mam wrażenie, że zapomniałam lub mnie nie dotyczyły.

Czytając tę pozycję na przełomie 2021 i 2022 czułam się trochę dziwnie. Niby omawiano wydarzenia współczesne, ale czułam się od nich bardzo oddalona. Mam wrażenie, że w ciągu ostatnich dwóch lat nasza rzeczywistość tak szybko się zmienia, że to co było „oburzające” pół roku temu, teraz jest normą. Jest to zatrważające.

Wracając do samych wywiadów. Ich układ jest prosty. Każdy jest zatytułowany, a pod tytułem umieszczono krótką notatkę na temat rozmówcy. Rozmowa jest prowadzona w ten sposób, że masz wrażenie, że czytasz transkrypcję rozmowy dwóch bliskich znajomych. Czyta się to bardzo dobrze, choć czasem trzeba książkę odłożyć na bok i przemyśleć pewne kwestie.

Lektura „Resetu” zmusza do myślenia. To bardzo dobra pozycja opowiadająca o naszej rzeczywistości. Pozwala spojrzeć na ostatnie wydarzenia z innej, szerszej perspektywy.

„Chciałam zadać wiele prostych pytań,...

Znów sięgam po Karolinę Korwin-Piotrowską, tym razem po „Reset. Świat na nowo”. To 16 rozmów-wywiadów z przedstawicielami świata medycyny, kultury, nauki, IT, dziennikarstwa czy muzyki o pandemii i jej wpływie na każdego człowieka. Autorka zadaje pytania związane nie tylko z ewolucją zachowań, procedur, ale i z rewolucją w myśli i czynie. Rozmawia o owczym poddaniu się lockdownowi, ale z drugiej strony - o kiełkowaniu i silnym wybuchu sprzeciwu dotyczącego nakładania nam ograniczeń, które nie pozwalają jednostkom swobodnie korzystać z darów natury, w tym - z własnego ciała. O ekologii, gospodarce, równości płci, zmianie języka, pojawieniu się „ludzi niepotrzebnych” i o smokach na mapie. Ciekawie się to czyta z perspektywy 2021 roku, gdy wiemy, co nastąpiło po drugiej fali pandemii, podczas której toczyły się rozmowy. To pewnego rodzaju terapia, tak potrzebna nam w tym trudnym czasie, ale i pewien punkt odniesienia, choć z różnych perspektyw. Warto je poznać, by na stałe nie osiąść tylko w najbliższym otoczeniu.

To nie jest książka o ludziach z pierwszej linii walki z wirusem.. No może poza pierwszym rozmówcom. To zbiór rozmów z przedstawicielami szeroko pojętej kultury, mającymi przed pandemią wystarczające zaplecze finansowe. Nie ma tutaj osobistych tragedii tylko próba spojrzenia w przyszłość po covidzie. Intelektualna przygoda można powiedzieć. Polecam do przeczytania na spokojnie.

• Przeczytane 2021

Dodaj cytat z książki Reset. Świat na nowo