joly_fh

Kim jest Eliasz Prawojciec? Futurystyczną bronią zagłady czy też zwykłym, staroświeckim mesjaszem? Reinkarnacja gwiazdora porno czy zmutowanym rewolucjonistą na miarę wieku informacji? Człowiek, który budzi się w Central Parku, w sercu Nowego Jorku, nie ma żadnych wspomnień - jedynym śladem jego przeszłości jest tajemniczy napis OJCZE, WYBACZ IM, B na plecach - i równie dobrze może okazać...

Kim jest Eliasz Prawojciec?

Futurystyczną bronią zagłady czy też zwykłym, staroświeckim mesjaszem?

Człowiek, który budzi się w Central Parku, w sercu Nowego Jorku, nie ma żadnych wspomnień - jedynym śladem jego przeszłości jest tajemniczy napis OJCZE, WYBACZ IM, B na plecach - i równie dobrze może okazać się każdym z powyższych.

Przygarnięty, a następnie wygnany przez grupę bojowników walczących z bezduszną Kultporacją Vitessa, Prawojciec staje się obcy w jeszcze bardziej obcym kraju. Kierując się treścią zagadkowych wiadomości pozostawianych przez Śmierdziela Krętacza, ścigany przez morderczych agentów Vitessy, wyrusza w surrealistyczną odyseję śladami własnej przeszłości. Podczas swej wędrówki, przemierza Stany Zjednoczone przypominające teraz olbrzymi park rozrywki zrodzony z wizji Walta Disneya, Huntera S. Thompsona i Hieronima Boscha. W tej podróży towarzyszy mu galeria niezapomnianych postaci - Aretha Nightingale, były futbolista, a obecnie drag queen, Kaczor Dooley i Ubba Dubba - holograficzne postacie z kreskówek, w niewytłumaczalny sposób powołane do życia - i Kokomo, dziewczyna o eterycznej urodzie, której historia jest równie zagadkowa, co przeszłość Prawojca.

Zanesville to powieść komiczna i poruszająca jednocześnie, okrutna, błyskotliwa satyra, ale także wciągająca opowieść przygodowa i uniwersalna historia miłosna. To z pewnością jeden z najbardziej twórczych, brawurowych i zabawnych debiutów ostatniej dekady.

"Szokująca satyra złagodzona pełnym współczucia rysem humanizmu. Saknussemm wciąż nas zaskakuje, dezorientuje i zachwyca".

"Locus Magazine"

"Saknussemm to niezwykły przypadek wizjonera w amerykańskiej kulturze - nieustraszony artysta, ze specyficznym sposobem postrzegania zachodniego świata".

Jonathan Evison, autor bestsellera West of Here

źródło opisu: Zysk i s-ka, 2014

źródło okładki: www.zysk.com.pl

wildfemale | 2016-12-04
Przeczytana: 04 grudnia 2016

Dramatyczny gniot, na który straciłam kilka godzin życia. Przestrzegam Was przed zrobieniem tego samego. Ta powieść jest nie wiadomo czym, a jej strony roją się od fantastycznych postaci, które miały być charakterystyczne, a są obrzydliwe. Autor zaskakuje nas koszmarnymi wizjami niczym po kwasie lizergowym: cyborgi, energia psioniczna, mutanty, efekty endokrynologicznych eksperymentów, ludzie z głowami zwierząt, zasuszony płód. Czytelnik z trudem powstrzymuje odruch wymiotny. Nie wiadomo też po co to wszystko i w jakim stylu to napisano. Nie jest to cyberpunk. Na stronach znajdziemy cytaty z biblii i odwołania do Nietzchego, chwilę potem nazwy ulic nawiązujące do nazwisk współczesnych gwiazd kina, by za moment znaleźć odniesienia do kultury Indian. Brakuje tu ładu i składu. Prawdopodobnie to samo dzieje się w mózgu narkomana czy osoby z nieleczoną psychozą. Zamiast zachwytu czuję współczucie.
Dziwię się, że ktoś to wydał, a określenie "powieść komiczna" ze skrzydełka okładki...

Eila | 2017-08-26
Przeczytana: 14 sierpnia 2017

Zwariowana i pokręcona satyra na społeczeństwo amerykańskie. Niestety autor pokazuje je głównie w negatywnym świetle.Porusza większość problemów współczesnego świata. Pedofilia, dewiacje seksualne, narkotyki... Niektóre fragmenty mogą nie każdemu przypaść do gustu, ponieważ mogą wydawać się zbyt wulgarne i prymitywne. Rozczarował mnie również koniec, ponieważ miałam nadzieję, że tajemniczy Prawojciec okaże się bardziej interesującą osobą.Liczyłam też na to, że w powieści zostanie przedstawionych więcej miejsc i stanów w USA. Niemniej jednak książkę czyta się szybko, czcionka jest przyjemna, a fabuła choć trochę ,,niedociągnięta'' jest wciągająca. Na pewno jest to pozycja nietypowa, skusiłam się na nią zaintrygowana opisem końcowym.

paddy_czyta | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, 2017, LGBTQIA+
Przeczytana: 17 marca 2017

Co to było XD
Gdzieś dokładnie między Williamem Burroughsem a "Paragrafen 22" leży "Miasteczko Zanesville" pełne żartów o penisach i tyłu różnorodnych postaci, że aż trudno wszystkie zapamiętać. Mam mieszanse uczucia, ale uznaję, że była to książka kochana i pokręcona. I okładka piękna.

Viktoria Lichtarska | 2018-04-27

Whoa... Szalona fabuła, momentami przeciąża czytelnika- powiedzmy wprost jest to książka dla ludzi specyficznych i z luźnym poczuciem humoru. Losy Eliasza są falą dziwacznych i niewyjaśnionych zdarzeń, które potrafią przytłoczyć, ale są ewidentnie warte zachodu.

pszczółka_maja | 2017-08-31

Może jestem jakaś głupia, ale nie mam bladego pojęcia o co chodziło w tej książce. Nie polecam.

illusionofexistence | 2018-04-03
Przeczytana: 25 marca 2018

Zupełnie nie rozumiem sensu tej książki. Przeskakiwanie z tematów, które nie mają nic ze sobą wspólnego jest co najmniej dziwne i sprawia, że czytelnik jest rozkojarzony.

girlinthewindow | 2017-12-09
MówMiMajka | 2017-01-16