Gdzie kończy się cisza?

Seria: Kobieca strona thrillera
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Accident
Barbara

Dokąd ma uciec córka obciążona sekretem, który ją zabija? Co ma zrobić matka, której dziecko próbowało odebrać sobie życie? Susan Jackson ma kochającą rodzinę i piękny dom, a jej życie wydaje się szczęśliwe i poukładane, lecz gdy Charlotte, jej nastoletnia córka, wbiega pod autobus i zapada w śpiączkę, Susan musi przewartościować swoje spojrzenie na świat. Szukając przyczyn próby samobójczej...

Susan Jackson ma kochającą rodzinę i piękny dom, a jej życie wydaje się szczęśliwe i poukładane, lecz gdy Charlotte, jej nastoletnia córka, wbiega pod autobus i zapada w śpiączkę, Susan musi przewartościować swoje spojrzenie na świat. Szukając przyczyn próby samobójczej córki, Susan odkrywa w jej pamiętniku wzmiankę o jakiejś przerażającej tajemnicy. Zaczyna prywatne śledztwo i trafia do mrocznego świata, o którego istnieniu nie miała nawet pojęcia…

Na ile rodzic może poznać swoje dziecko i co może zrobić, by w pełni mu ufało? Jak bardzo nierozwiązane sprawy z przeszłości mogą wpłynąć na życie człowieka po latach?

źródło opisu: www.proszynski.pl

źródło okładki: www.proszynski.pl

Oficjalna recenzja

Demony przeszłości

Sue Jackson przeżyła w młodości prawdziwe piekło. Dwadzieścia lat później wiedzie spokojne życie – ma piękny dom i kochającą rodzinę, jej mąż odnosi sukcesy na niwie lokalnej polityki, a nastoletnia córka Charlotte nie sprawia na pozór kłopotów poważniejszych niż większość jej rówieśników. Pewnego dnia ich szczęście burzy jednak tragiczny wypadek, w wyniku którego Charlotte zapada w śpiączkę. Kiedy, pomimo deklaracji lekarzy, że nie ma ku temu najmniejszych powodów, dziewczyna nadal nie odzyskuje świadomości, główna bohaterka zaczyna podejrzewać, że śpiączka córki ma podłoże psychologiczne.

W efekcie prowadzonego na własną rękę śledztwa Sue dowiaduje się, że córka bardzo dziwnie zachowywała się przed samym wypadkiem, przede wszystkim jednak odkrywa w jej pamiętniku wpis mogący świadczyć o tym, że Charlotte próbowała popełnić samobójstwo. Sue postanawia za wszelką cenę dowiedzieć się co skłoniło córkę do podjęcia tego desperackiego kroku. Na domiar złego w tym samym mniej więcej czasie zaczyna otrzymywać sygnały wskazujące na to, że po latach odnalazł ją człowiek, który niegdyś zamienił jej życie w koszmar... Czy może mieć on coś wspólnego z tym, co spotkało jej córkę?

Choć fabuła książki nie należy do szczególnie skomplikowanych, historia Sue Jackson wciąga od pierwszych stron. Autorce doskonale udało się oddać atmosferę zagrożenia i bezradności towarzyszących głównej bohaterce. Tragiczne wydarzenia z przeszłości pozostawiły głęboki ślad w jej psychice – w ciągu ostatnich lat kilkakrotnie zdarzały jej się silne nawroty nerwicy pourazowej, z urojeniami włącznie. Jako osoba żyjąca z piętnem „niezrównoważonej emocjonalnie”, Sue nie jest do końca wiarygodna nie tylko w oczach najbliższych, ale przede wszystkim w oczach służb, które powinny zapewnić bezpieczeństwo jej i jej bliskim. Co więcej, kobieta doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nie chcąc zostać posądzona o kolejny atak paranoi, zamiast zwrócić się do kogoś o pomoc, z determinacją wikła się w pajęczynę kłamstw i sekretów mających na celu ukrycie prowadzonego przez nią dochodzenia. Gdy w pewnym momencie z przerażeniem odkrywa w telefonie córki wiadomość, która może sugerować, że krzywdził ją własny ojciec, uświadamia sobie, że nie może ufać absolutnie nikomu.

Akcja powieści prowadzona jest równolegle na dwóch płaszczyznach narracyjnych – współczesnej i retrospektywnej, przedstawionej w formie dziennika głównej bohaterki z początku lat dziewięćdziesiątych. Z jednej strony pamiętnik Sue wiele wyjaśnia, jeśli chodzi o jej stan psychiczny, z drugiej jednak w dużym stopniu pozwala nam domyślić się, kto może odgrywać w całej intrydze kluczową rolę. I mam wrażenie, że właśnie to stanowi najsłabszy aspekt powieści - brak elementu zaskoczenia, niedopowiedzenia w postaci tajemniczej siły pociągającej za sznurki wydarzeń.

A jednak, mimo pozornej przewidywalności, „Gdzie kończy się cisza?” stanowi lekturę, którą trudno odłożyć – akcja toczy się wartko, wspomnienia Sue budzą spore emocje, a w głowie czytelnika co jakiś czas pojawia się pytanie: czy wszystkie te tropy dokądś nas doprowadzą, czy może są tylko wytworem nadwrażliwego umysłu zrozpaczonej matki?

Kamila Duda

wiewiora098 | 2019-05-08
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2019
Przeczytana: 08 maja 2019

C. L. Taylor "Gdzie kończy się cisza? "

Gdzie kończy się cisza?
Pytanie przewrotnie postawione przez autorkę.
Pytanie, które dudni całą drogę książkową.
Pytanie retoryczne ale jakże prawdziwe.

Oh... miała być to książka na jeden wieczór. Spokojna z lekkim dramatem rodzinnym. Okładka podpowiada, że główna bohaterka po wypadku córki (prawdopodobnym samobójstwie) odkrywa tajemnica. Myślę sobie zwykłe pitu pitu... d**py nie urwie, przeczytam zapomnę jak to bywa w tej dziedzinie czytelnictwa.

I cholera... szlag wszystko trafił tak w okolicy 4 rozdziału kiedy to poznajemy historie matki - Sue i jej miłości do Jamsa. Następnie zaraz przekazujemy w teraźniejszość i śledztwo czemu to Charlotte, niewinna nastolatka wpada pod autobus.

... cisza.. bum bum strona za stroną...bum bum

Coraz szybsza akcja coraz więcej wątków, coraz więcej kłamstw tajemnic... i mroczny pamiętnik.
Mózg nakazuje myśleć tak po zamknięciu powiek widzę różne sytuacje moje myśli snują różne wnioski a autorka robi mi...

kamilciak | 2019-03-16
Przeczytana: 16 marca 2019

Czytając tą książkę czasem myślałam, że to historia podobna do "Dziewczyny z pociągu". Ze to wszystko to jakiś sen, wymysly. Spodziewałam się też innego zakończenia. Polecam :)

bella2406 | 2018-11-14

Kupiłam książkę nieświadoma tego jaka jest i o czym. jednak gdy zaczęłam czytać nie mozna sie od niej odezwać. wspomnienia Susan tak przeszywaja czytelnika, czujesz się jak byś to Ty był na jej miejscu. ta walka o siebie i o rodzinę... serdecznie polecam oby więcej takich książek

StrayHeart | 2018-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Nie spodziewałam się, że tak wciągnie mnie kobiecy thriller. Samo określenie tej książki "kobiecym thrillerem" odrzucało mnie po części, ponieważ sygnalizowało słabą literaturę.
Po przebrnięciu przez początkowe rozdziały, tajemnica, którą skrywała córka głównej bohaterki robiła się coraz bardziej interesująca i wciągająca. Pochłonęłam dość szybko, jak na książkę takich rozmiarów.
Jest to z pewnością idealna książka na poczucie lekkiego dreszczyku emocji, a jednocześnie nie wysilania się co do głębszych sensów, kryjących się w powieści. Prosta i przyjemna.

Volumen | 2018-07-17
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 15 lipca 2018

Ciekawa historia. Bardzo podobała mi się dwutorowa narracja. Główna bohaterka trochę mnie denerwowała, ale biorąc pod uwagę jej doświadczenia. Polecam!!

Joanna | 2018-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2018

Nie spodziewałam się kompletnie niczego po tej książce... i bardzo dobrze, bo pozytywne zaskoczenie, jakie mnie spotkało trzyma mnie do tej pory ☺
Bardzo dobrze poprowadzona powieść. Niesamowita historia, ogrom zwrotów akcji, manipulacja wnioskami kwitnącymi w umyśle czytelnika. Elementy dreszczyku i budowane napięcie sprawiły, że nie mogłam przerwać tej przygody.
Największy plus tej książki to fakt, że tak wiele się działo na wielu płaszczyznach u wszystkich bohaterów. Nie była to sucha, prostolinijna i nudna powieść. To bardzo dobry thriller psychologiczny, który śmiało mogę zaliczyć do jednego z lepszych, jakie czytałam.

czytamcałyczas | 2018-03-31

Wybitna,mocna książka.Osadzona w brytyjskich plenerach.
Sekret,z młodych lat.Rzutuję,na dalszym życiu.
Ja,uważam.Że nie każdy,facet gania za małolatami.
Ten ochroniarz,głupio gadał.Że to babcia,to była nadal atrakcyjna dziewczyna.
A ja,ten gość upokarzał to kobietę.
Że,jest gruba i wygląda wstrętnie.
Dziecko,w spiąnce, koszmar rodzice.

Natalia | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Kolejna pozycja z serii "Kobieca strona thrillera", która mnie nie zawiodła i którą pochłonęłam w jedno popołudnie. Czyta się szybko i lekko, nie trzeba jakoś specjalnie główkować i zastanawiać się nad każdą przeczytaną stroną. Uważny czytelnik - doświadczony w tym gatunku z pewnością bardzo szybko domyśli się, jakie będzie zakończenie. Cóż - ja jestem raczej początkującą i muszę przyznać, że cała wymyślona przez autorkę intryga wciągnęła mnie bez reszty. Nie od razu domyśliłam się kto za wszystkim stoi.
O czym jest ta książka? O miłości - tej prawdziwej, nie do złamania, ale również o tej szalonej i zaborczej - takiej, która sprawia, że zastanawiamy się czy to nadal miłość czy czyste szaleństwo. To książka o tym, że przeszłość lubi deptać nam po piętach i odzywać się nieproszona. Mnie skojarzyła się trochę z B. A. Paris "Za zamkniętymi drzwiami". Nie jest to Larsson, Nesbo czy Tess Gerritsen, ale znajdziecie tu romans, wątek kryminalny i dramatyczny. Myślę, że warto sięgnąć po tą...

Ania | 2018-02-11

"Spędziłam cztery lata życia z potworem, torturowana nienawiścią przebraną za miłość".
Przemoc przybiera różne postacie o tym wiemy wszyscy; o tym, że ofiara przemocy szczerze wierzy, iż będzie miała ona swój kres zgodnie z obietnicami sprawcy również wiemy. Jednak czy zdajemy sobie sprawę jakie konsekwencje w psychice człowieka taka przemoc powoduje, jakie spustoszenie sieje w sercach i rozumach ofiar? I z jaką determinacją działa sprawca, który po 20 latach nadal uważa "sprawę za niezałatwioną". Kawał dobrej literatury, czyta się szybko, niekoniecznie przyjemnie, zważywszy na realność sytuacji jakie miały miejsce w książce. Serdecznie polecam .

Adolfina | 2018-02-05
Przeczytana: luty 2018

Styl pani Taylor przypadł mi do gustu, dlatego po "Zaginionym" sięgnęłam po kolejną książkę autorki.

I owszem - jest podobnie, nawet bardzo. Znów w tle tragedia dotycząca dziecka i poszukiwanie odpowiedzi. Ponownie niesamowicie zdesperowany rodzic. Chwilami było mi tak żal Susan, szczególnie w momentach kiedy robiła z siebie widowisko. Ale czymże jest kilka (naście) kąśliwych uwag, obelżywych słów w żmudnym procesie dochodzenia do prawdy i ocalenia najkochańszej na świecie istoty? Niczym.
Pisarka ciekawie prowadzi narrację i książkę czyta się naprawdę dobrze.
Mam tylko nadzieję, że pani Taylor w kolejnej powieści zaskoczy czymś innym, a nie będzie powielać bez końca tego schematu.

"Pochlebstwa mogą mieć ogromną siłę, gdy zbliżasz się do pięćdziesiątki i stu kilogramów wagi." I nie tylko wtedy, prawda?