Dzieje Morza Czarnego

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
The Black Sea: A History
historia, Azja, Morze Czarne
historyczna

Kraje położone nad Morzem Czarnym mają barwną i złożoną przeszłość. Leżąc na skrzyżowaniu Bałkanów, Azji Środkowej i Bliskiego Wschodu, przez wieki były wystawione na działanie zmiennych sił politycznych i kulturowych. Książka Charlesa Kinga jest znakomitą monografią historii świata czarnomorskiego, opisującą jego dzieje od czasów neolitu aż do końca XX wieku. Ukazuje wszystkie najważniejsze procesy historyczne i kulturowe tej części świata: historię ludów i państw, rozkwit i upadek cywilizacji, okresy prosperity i zapomnienia, imperializm i zimną wojnę. Autor kreśli obraz przemian historycznych widziany zarówno pod naukowym mikroskopem, jak i z szerokiej perspektywy historycznej. Jest to znakomita lektura dla osób chcących zrozumieć polityczną kwadraturę koła dzisiejszego Kaukazu, Gruzji, Krymu i innych punktów zapalnych tego regionu.

Elevander | 2015-10-25
Przeczytana: 25 października 2015

"Dzieje Morza Czarnego" Charlesa Kinga to książka napisana bardzo przystępnym i ciekawym językiem, ale niestety trochę rozczarowująca poziomem merytorycznym. Przede wszystkim trzeba byłoby nieco zmodyfikować jej tytuł, bo bardziej niż o samym morzu opowiada o obszarach leżących na jego wybrzeżach. Bardziej podobały mi się rozdziały o starożytności i średniowieczu, bo - takie odniosłem wrażenie - w tych poświęconych historii nowożytnej Autorowi zabrakło już trochę pomysłu. Stąd pisanie np. o exodusie Kałmuków, czy nietoczonej bynajmniej nad Morzem Czarnym wojnie grecko-tureckiej w latach dwudziestych. King zresztą chyba nie zrozumiał także, o co chodziło w akcji z tzw. wioskami potiomkinowskimi (s. 162-165). Wiedząc, że jest on twórcą także pracy poświęconej ludom Kaukazu, liczyłem na trochę więcej informacji o tym rejonie, ale tu się zawiodłem. W sumie eseistyczny styl krótkich rozdzialików o różnych ciekawostkach jest bardzo przyjemny w odbiorze, choć dla mnie przynajmniej mało...

Gra_ce | 2012-03-23
Przeczytana: 2010 rok

O czym jest ta książka - o morzu? No tak, ale tak na prawdę, o świecie i zjawiskach, które były szczególnie akcentowane na przestrzeni wieków wokół jego łączących Azję z Europą brzegów.

Dla przykładu podam kilka wątków szczególnie ciekawych:
- o turystyce dziewiętnastowiecznej osób spragnionych stanąć u wrót orientu,
- o zarazach, historii lazaretu i kwarantanny,
- wielkich migracjach ludów wywoływanych ciągle zmieniającymi się sferami wpływów
- niewolnictwo w Europie - pokazane z kilku perspektyw - również jako dobrowolna decyzja mająca pomóc wyrwać się z biedy!

Megapodius | 2017-12-25
Na półkach: 2016, Przeczytane