rozwińzwiń

Dzieje Morza Czarnego

Okładka książki Dzieje Morza Czarnego Charles King
Okładka książki Dzieje Morza Czarnego
Charles King Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
312 str. 5 godz. 12 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
The Black Sea: A History
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
2021-02-24
Data 1. wyd. pol.:
2006-01-01
Liczba stron:
312
Czas czytania
5 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788381961875
Tłumacz:
Zuzanna Piotrowska
Tagi:
historia Azja Morze Czarne
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
28 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
759
77

Na półkach:

Niestety poza dobrym pomysłem i paroma interesującymi tematami, jak kwarantanna w XIX wieku, niewiele wnosi. Powierzchowne na ogół opracowanie, niekiedy rażące brakiem orientacji. Teza o atrakcyjności niewoli tureckiej brzmi egzotycznie z perspektywy mieszkańców Rzeczpospolitej. Parokrotnie autor wspomina o defensywnej roli Turcji na północnych wybrzeżach Morza Czarnego, chociaż polskie doświadczenia wiązały się z inną rolą Turków i ich lenników Tatarów.

Niestety poza dobrym pomysłem i paroma interesującymi tematami, jak kwarantanna w XIX wieku, niewiele wnosi. Powierzchowne na ogół opracowanie, niekiedy rażące brakiem orientacji. Teza o atrakcyjności niewoli tureckiej brzmi egzotycznie z perspektywy mieszkańców Rzeczpospolitej. Parokrotnie autor wspomina o defensywnej roli Turcji na północnych wybrzeżach Morza Czarnego,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
739
332

Na półkach: ,

Niby książka w porządku, ale bardzo wiele na okładce obiecuje a niewiele spełnia. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, koło Braudela to nawet nie stało. Nie ta erudycja, nie ten rozmach, nie to przygotowanie. W rozdziale bibliograficznym autor z rozbrajającą szczerością przyznał, że na porządną kwerendę archiwalną to nie miał czasu, ani ochoty, więc książkę o Morzu Czarnym napisał siedząc w amerykańskich bibliotekach. Jak porównamy go do Braudela, który zjeździł chyba większość najwazniejszych archiwów w całym śródziemnomorzu i efekty tych wizyt przedstawił w swoim dziele, to marnie to wygląda.

Niby książka w porządku, ale bardzo wiele na okładce obiecuje a niewiele spełnia. Trzeba sobie powiedzieć otwarcie, koło Braudela to nawet nie stało. Nie ta erudycja, nie ten rozmach, nie to przygotowanie. W rozdziale bibliograficznym autor z rozbrajającą szczerością przyznał, że na porządną kwerendę archiwalną to nie miał czasu, ani ochoty, więc książkę o Morzu Czarnym...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4369
741

Na półkach:

Zwięźle i dobrym językiem napisany przewodnik po historii politycznej, kulturze, geologii oraz ekologii akwenu, od tysiącleci usytuowanego na pograniczu dwóch kontynentów oraz wielu cywilizacji. Przewodnik, bo nie znajdziemy tu wywodów wyczerpujących lecz stosunkowo krótkie eseje. Tym niemniej, obok poruszania kwestii ogólnie znanych, Autor zabiera czytelnika na wycieczkę do rzadziej odwiedzanych zakątków Morza Czarnego oraz jego przeszłości (np. opisując rolę Cesarstwa Trebizondy w czasach krótkiego rozkwitu tego państwa w późnym średniowieczu). Na uwagę zasługuje fakt, iż Ch. King wspomina w odpowiednich miejscach również o polskich wpływach nad Morzem Czarnym (chciaż ma problemy z podaniem imion wspominanych przez siebie królów naszego kraju - co uzupełniły dopiero osoby zestawiające indeks). Pozycja przeznaczona raczej dla odbiorcy pragnącego poznać ogólny zarys dziejów regionu, niż zamierzającego zagłębić się w bardziej poważne studia, ale napisana dobrym piórem i potrafiąca zaciekawić.

Zwięźle i dobrym językiem napisany przewodnik po historii politycznej, kulturze, geologii oraz ekologii akwenu, od tysiącleci usytuowanego na pograniczu dwóch kontynentów oraz wielu cywilizacji. Przewodnik, bo nie znajdziemy tu wywodów wyczerpujących lecz stosunkowo krótkie eseje. Tym niemniej, obok poruszania kwestii ogólnie znanych, Autor zabiera czytelnika na wycieczkę...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

"Dzieje Morza Czarnego" Charlesa Kinga to książka napisana bardzo przystępnym i ciekawym językiem, ale niestety trochę rozczarowująca poziomem merytorycznym. Przede wszystkim trzeba byłoby nieco zmodyfikować jej tytuł, bo bardziej niż o samym morzu opowiada o obszarach leżących na jego wybrzeżach. Bardziej podobały mi się rozdziały o starożytności i średniowieczu, bo - takie odniosłem wrażenie - w tych poświęconych historii nowożytnej Autorowi zabrakło już trochę pomysłu. Stąd pisanie np. o exodusie Kałmuków, czy nietoczonej bynajmniej nad Morzem Czarnym wojnie grecko-tureckiej w latach dwudziestych. King zresztą chyba nie zrozumiał także, o co chodziło w akcji z tzw. wioskami potiomkinowskimi (s. 162-165). Wiedząc, że jest on twórcą także pracy poświęconej ludom Kaukazu, liczyłem na trochę więcej informacji o tym rejonie, ale tu się zawiodłem. W sumie eseistyczny styl krótkich rozdzialików o różnych ciekawostkach jest bardzo przyjemny w odbiorze, choć dla mnie przynajmniej mało było tu rzeczy nowych. "Dzieje Morza Czarnego" spodobają się jednak tym, którzy po prostu chcą się dowiedzieć czegoś o tym akwenie i jego otoczeniu. Myślę, że można spokojnie zabrać na wycieczkę i tam czytać do poduszki.

Tomasz Babnis

"Dzieje Morza Czarnego" Charlesa Kinga to książka napisana bardzo przystępnym i ciekawym językiem, ale niestety trochę rozczarowująca poziomem merytorycznym. Przede wszystkim trzeba byłoby nieco zmodyfikować jej tytuł, bo bardziej niż o samym morzu opowiada o obszarach leżących na jego wybrzeżach. Bardziej podobały mi się rozdziały o starożytności i średniowieczu, bo -...

więcej Pokaż mimo to

avatar
389
218

Na półkach: , ,

O czym jest ta książka - o morzu? No tak, ale tak na prawdę, o świecie i zjawiskach, które były szczególnie akcentowane na przestrzeni wieków wokół jego łączących Azję z Europą brzegów.

Dla przykładu podam kilka wątków szczególnie ciekawych:
- o turystyce dziewiętnastowiecznej osób spragnionych stanąć u wrót orientu,
- o zarazach, historii lazaretu i kwarantanny,
- wielkich migracjach ludów wywoływanych ciągle zmieniającymi się sferami wpływów
- niewolnictwo w Europie - pokazane z kilku perspektyw - również jako dobrowolna decyzja mająca pomóc wyrwać się z biedy!

O czym jest ta książka - o morzu? No tak, ale tak na prawdę, o świecie i zjawiskach, które były szczególnie akcentowane na przestrzeni wieków wokół jego łączących Azję z Europą brzegów.

Dla przykładu podam kilka wątków szczególnie ciekawych:
- o turystyce dziewiętnastowiecznej osób spragnionych stanąć u wrót orientu,
- o zarazach, historii lazaretu i kwarantanny,
-...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    139
  • Przeczytane
    38
  • Posiadam
    14
  • Historia
    7
  • Kaukaz
    4
  • Bałkany
    3
  • Nowożytność
    2
  • XHś
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Antyk
    2

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Morza Czarnego


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne