Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów

Charles King Wydawnictwo: Czarne Seria: Miasta historia
Odessa: Genius and Death in a City of Dreams
Hanna Pustuła-Lewicka
Czarne
anegdota historia Rosji historia Ukrainy Holocaust II wojna światowa literatura faktu miasto kultura Odessa rewolucja październikowa Rosja Rosjanie Turcy Ukraina wielokulturowość Żydzi
Odessa: Genius and Death in a City of Dreams
historia
Hanna Pustuła-Lewicka
Miasta

Rzadko sięgam po książki historyczne, a historię miasta miałam w rękach po raz pierwszy. "Odessa" nie jest pozycją typowo naukową, czytało mi się ją bardziej jak zbiór reportaży o różnych okresach w czasie trwania miasta. Najwięcej miejsca King poświęcił II wojnie światowej i żydowskiemu dziedzictwu Odessy. Ta żydowska przeszłość została tam właściwie wymazana, a żydowscy...

Pomogła zrozumieć i docenić Odessę podczas jej odwiedzin. Piękne miasto z intrygującą historią.

Lekko napisana, ciekawa biografia miasta, jednak pisana historiami znanych postaci związanych z Odessa. Kto szuka bardziej konkretnej historii miasta może się rozczarować.

Mam mistrza w nieadekwatności i nostalgii.

Książkę polecam prawdziwym fanatykom historii szczególnie II wojny światowej itp. Plusem tej książki jest wzmianka o filmie "Pancernik Potiomkin".

Książkę czytało się przyjemnie, ale nie jestem pewien czy to ze względu na wspomnienia z tym miejscem związane czy kunszt autora. Na pewno można się dużo dowiedzieć o historii Odessy.

Na półkach: , , , ,

Charles King to amerykański historyk specjalizujący się w historii Europy Wschodniej i Rosji.
Odessa, czarnomorski największy port morski Ukrainy, miasto w którym zabytki architektury są symbolem minionej historii. To miasto którym zachwycał się Adam Mickiewicz w "Sonetach krymskich", jednak wzmianki na jego temat nie znajdzie czytelnik w książce.
Książka jest rodzajem...

Chyba nie będę oryginalna jeżeli powiem, że teraz to już bym do Odessy też chętnie pojechała. Charles King w swoim stylu opisuje losy tego wspaniałego miasta. Myślę, że takie książki należy czytać co najmniej dwa razy, bo nie sposób wszystkiego zapamiętać i każdy kolejny raz pozwala nam wyłapać dodatkowe szczegóły. Książki Kinga choć historyczne na pewno nie są nudne,...

Co sprawia, że sięgamy po jakąś książkę wbrew swoim gustom literackim ? Głównie są to bardzo częste reklamy wydawnicze w stylu "Światowy bestseller przetłumaczony w 4456468246 krajach", chęć odpoczynku od krwawych rzeźni i mrocznego chłodu wprost ze Skandynawii czy choćby dla świętego spokoju aby być na bieżąco z trendami. W przypadku tytułowej Odessy, moją ciekawość...

Charles King jest jednym z moich ulubionych pisarzy, więc sięgnięcie po "Odessę" było tylko kwestią czasu. I znów nie żałuję, choć przyznam szczerze, że autor napisał w swojej karierze lepsze książki. Naturalnie, nasuwa mi się porównanie z inną pozycją wydaną w tej serii przez Wydawnictwo Czarne, a mianowicie chodzi mi tutaj o "Stambuł". Na tym tle "Odessa" wypada...

Dyskusje

• Historia
  • Reportaż
  • 2017
  • Ebook
  • Reportaże
  • 2020
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Odessa. Geniusz i śmierć w mieście snów