The Black Death and the history of plagues 1345-1730
historyczna

W połowie XIV stulecia na przeludnioną i nękaną klęskami głodu Europę spadła jeszcze groźniejsza plaga: straszna zaraza, która uśmierciła blisko jedną trzecią jej mieszkańców, a potem powracała cyklicznie, siejąc śmierć i spustoszenie aż do XVIII wieku. William Naphy (wykładowca uniwersytetu Aberdeen) i Andrew Spicer (pracownik naukowy uniwersytetu w Exeter) zwięźle i zarazem przejmująco opisują dzieje dżumy, która okazała się dramatyczną cezurą w historii całego kontynentu, a dalekosiężne skutki tej pierwszej epidemii i kolejnych nawrotów wywarły trwały i istotny wpływ na rzeczywistość (zarówno w aspekcie demograficznym, jak ekonomicznym, a nawet obyczajowym).

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Solidna rzecz.
Zachwyca analiza podejścia współczesnych do zarazy.

novanike | 2016-09-08
Na półkach: Pożyczone, Przeczytane